Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak dzwięku podczas OC. Płyta główna P4P800-X pocesor HT...

01 Sty 2009 19:14 1544 16
  • Poziom 12  
    Plyta główna P4P800-X pocesor HT 3.06 GHz zasilacz 400 Wat.
    Podczas OC gdzy przekrocze 3.40 GHz znika dzwięk ale czasmi jest ok.
    Temperatura OK.
  • Poziom 43  
    Jak się domyślam ten procesor jest na szynie 533.
    A spróbuj odwrotnie tzn. obniż maksymalnie ile się da taktowanie.
    Myślę że wraz ze wzrostem FSB zwiększasz taktowanie PCI i stąd problem.
  • Poziom 21  
    Jaka karta dźwiękowa? Zintegrowana czy dodatkowa pod złącze PCI?
  • Poziom 12  
    Karta zintegrowana jest na płycie.
    Zrobilem coś takiego przestawilem zakłdkę :
    AGP/PCI Frequency (MHz) na [66.66/33.33].
    I dzwięk jest niewiem czy koledze o to własnie wczesniej chodziło.
    Obecnie procesor posida 3.54 GHz i dzwięk jest a temperatura 23"C a płyta 32"C, zastanawia mnie jedno czy zmieniac napięcie.
    Czy jeszce by coś wiecej wycisnoł ale moim zdaniem to chyba juz maksimum bo troche sie obawiam.
    Ale przyrost prędkosci pracy jest ogromny.
  • Poziom 13  
    Też tak kiedyś miałem. wystarczyło dać większe napięcie na procek i wszystko wracało do normy.
  • Poziom 34  
    mazii 42713 nie pisz bzdur

komosz na twojej płycie jest zablokowany dzielnik PCI więc im bardziej zwiększasz FSB tym większe taktowanie PCI i urządzenia które pracują na tej magistrali nie wyrabiają, nawet dla dysku twardego jest to równie niebezpieczne. Bezpieczne wartości FSB dla których PCI taktuje ze swoją bezpieczną częstokliwością to 100,133,166,200,233 itd. I staraj się takie FSB ustawić.
  • Poziom 13  
    Na jakiej podstawie stwierdzasz że to są bzdury?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mazii 42713 napisał:
    Na jakiej podstawie stwierdzasz że to są bzdury?

Proszę zatem wyjaśnić mi zależność napięcia rdzenia procesora Vcore od taktowanie szyny PCI. W jaki sposób podniesienie Vcore odbija się na częstotliwości pracy PCI i urządzeń z niego korzystających w tym zintegrowanych kart dźwiękowych, sieciowych czy kontrolerów IDE.
    Odpowiem za kolegę nie ma takiej zależności!
    Rozwiązanie problemu przedstawił powyżej kolega Damnian.
  • Poziom 13  
    To że nie ma takiej zależności to wcale nie znaczy że nie mogło tak się zdarzyć, a ja nie neguję wcale powyższego stwierdzenia.

Ze się tak przy okazji zapytam czy niestabilność procesora przy bardzo ostrym oc z 3GHZ@5,5GHz vcore według wskazań biosu 1,7v miernikiem się nie bawiłem i przy temperaturze od -5 do 5 w zależności od odciążenia może mieć wpływ na prace myszki optycznej, kursor wariuje.
  • Poziom 20  
    @ mazii 42713
    Cytat:

Też tak kiedyś miałem. wystarczyło dać większe napięcie na procek i wszystko wracało do normy.

Jaka płyta ? dźwięk zintegrowany z SB ? osobny codec na płycie ? czy karta na PCI ? :)
    Cytat:

przy temperaturze od -5 do 5 w zależności od odciążenia może mieć wpływ na prace myszki optycznej, kursor wariuje.

Opisz dokładnie o co Ci chodzi, bo ja nic z tego co napisałeś nie rozumiem. Jak jest +10 to też wariuje ? :) :P

@Damnian
    Cytat:
    komosz na twojej płycie jest zablokowany dzielnik PCI więc im bardziej zwiększasz FSB tym większe taktowanie PCI

A jakby dzielnik był odblokowany to co wtedy ?
    Następnym razem pisz, że PCI/AGP mozna dać na sztywno albo nie można. Stwierdzenie dzielnik jest zablokowany jest trochę śmieszne.

P4P800 to doskonała konstrukcja do o/c. P4P800-x jest jak to z serią -X od asusa bywa trochę pookrawana. Na pewno zdecydowanie gorsza jest sekcja zasilania, ale biosem się raczej nie różni. PCI/AGP można na pewno ustawić na sztywno.

poza tym:
    Cytat:

Bezpieczne wartości FSB dla których PCI taktuje ze swoją bezpieczną częstokliwością to 100,133,166,200,233 itd.

Nie wydaje mi się aby trzeba było pilnować tych wartości. Skoro w biosie jest PCI/AGP do ustawienia to to co piszesz w ogóle nie ma sensu. Oczywiście nie zawsze to musi działać. Bywały biosy, które były niedopracowane. Najnowszy powinien rozwiązać problem.
    Zresztą:
    komosz napisał:

Zrobilem coś takiego przestawilem zakłdkę :
    AGP/PCI Frequency (MHz) na [66.66/33.33].
    I dzwięk jest.

po co dalsza dyskusja ?

Edit:
    Niech autor tematu zainteresuje się odblokowywaniem PAT na tej płycie .
  • Poziom 13  
    Cytat:

Jaka płyta ? dźwięk zintegrowany z SB ? osobny codec na płycie ? czy karta na PCI ? :)

Albo abit IC-7 albo asrock na SiSie zintegrowana vga, w obydwu przypadkach
    zintegrowana karta muzyczna. Jak dostane tego abita i jakiś procek w łapska to sprawdzę, z tym że to nie ten model dokładnie.
    Cytat:

Opisz dokładnie o co Ci chodzi, bo ja nic z tego co napisałeś nie rozumiem. Jak jest +10 to też wariuje ? :) :P

Nie dziwie się sam z tego nic nie rozumie:D Dokładna temperatura nie jest mi znana na procesorze, podałem tylko takie wartości jakie udało mi się zanotować podczas jednego z testów przy oc, możliwe że temperatura wzrosła przy liczeniu superpi 32m.
    Podaje konf:
    Cpu Pentium 4 'D' 925
    Mobo Evga 680i sli
    Ram 2x1GbB ddr2 G.Skill
    Gpu 9600 gso
    Psu Corsair 520W

P.S. mysz na ps2
  • Poziom 12  
    Zrobilem tak jak kolega :arrow: mazii 42713 wczesniej pisał, że miał podobny problem z dźwiękiem dałem większe napięcie na procesor i dźwięk jest bez usztawiania zakładki AGP/PCI Frequency (MHz) na [66.66/33.33] jest teraz na AUTO.
    Włączam zakładkę w bios'ie AUTO OC o 30% wiecej i wszystko działa włącznie z dziwękiem ale sam tego nie pojmuje jaką zależność może mieć zmiana napięcia na procesor na kartę która jest zitegrowana na płycie.
    Teraz procesor ma 3.68 GHz.
    Kolega :arrow: Damnian napisał "taktowanie PCI i urządzenia które pracują na tej magistrali nie wyrabiają, nawet dla dysku twardego jest to równie niebezpieczne"mam pytanko czy bezpieczniej OC zrobić automatycznie czy ręcznie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    @komosz
    komosz napisał:
    dałem większe napięcie na procesor i dzwiek jest bez usztawiania zakladki AGP/PCI Frequency (MHz) na [66.66/33.33] jest teraz na AUTO.

Zmień to tak jak było poprzednio ! Napięcie podnosi się, w momencie gdy jakiś element jest niestabilny. Overclokerzy nie korzystają z ustawień auto.

komosz napisał:

Kolega (Damnian) napisał "taktowanie PCI i urządzenia które pracują na tej magistrali nie wyrabiają, nawet dla dysku twardego jest to równie niebezpieczne"

Jak ustawiasz na sztywno PCI/AGP to nic sie nie stanie ani karcie graficznej, innym kartom rozszerzeń ani kontrolerowi dysków. Warunek PCI/AGP = 33/66

komosz napisał:

mam pytanko czy bezpieczniej OC zrobić automatycznie czy ręcznie.

Pytanie pozbawione sensu. Bezpieczniej jest w ogóle nie podkręcać. Ustawiaj sobie wszystko samemu!

@mazi 42713
    mazii 42713 napisał:

Jak dostane tego abita i jakiś procek w łapska to sprawdzę, z tym że to nie ten model dokładnie.

chyba egzemplarz (?)

Cytat:

Nie dziwie się sam z tego nic nie rozumie:D

Opisz co to znaczy wariuje .. skacze po ekranie?

Cytat:

Dokładna temperatura nie jest mi znana na procesorze

Jeżeli "wariuje" to raczej z powodu napięcia
  • Poziom 12  
    Ustawie wszystko recznie masz racje.

Tylko zastanawia mnie te napiecie na procesor czy jest jakaś bezpieczna granica napięcie na ten procesor w sumnie maksymalnie ustawiłem 1.550V ale nic nie zauwazylem niepokojącego.
  • Poziom 20  
    komosz napisał:
    Ustawie wszystko recznie masz racje.

koniecznie!
    komosz napisał:

Tylko zastanawia mnie te napiecie na procesor czy jest jakaś bezpieczna granica napięcie na ten procesor w sumnie maksymalnie ustawiłem 1.550V ale nic nie zauwazylem niepokojącego.

Podnoś napięcie tylko jak system jest niestabilny, przy czym musisz mieć wiedzę co jest przyczyną niestabilności. Korzystaj z programu o nazwie prime95 lub orthos (priorytet 8 ) dla testowania procesora i memtest86 dla pamięci.
  • Poziom 13  
    mazii 42713 napisał:
    chyba egzemplarz (?)

Ten egzemplarz juz dawno poszedł w świat, teraz dostane też abita tylko że IC-7 MAX3, nie zaszkodzi spróbować.
    Cytat:
    Opisz co to znaczy wariuje .. skacze po ekranie?

Tak skacze jak tylko lekko przesunę myche to ta lata gdzie się jej podoba.