Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat do sprężarki 3jw60

01 Sty 2009 19:27 103516 60
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie!

Od jakiegoś czasu szukam wszędzie schematu budowy sprężarki 3jw60. Interesuje mnie dokładny schemat, z wymiarami elementów. Jeśli posiadacie taki schemat to bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Poziom 15  
    Czy to jest popularna Polska spreżarka,lata 80-te
    3 cylindry -gwiazda,przez flansze skrecona z silnikiem 2900 obr ?
  • Poziom 10  
    Tak, dokładnie ta sama. Potrzebuję schemat budowy z wymiarami.
  • Poziom 15  
    Miałem coś takiego!Wymiarów nie znam.Wiem!-chałasliwa!
    Aby wyczysić zaworki trzeba odkręcić kolektory/rurki żebrowane doprowadzające powietrze do zbiornika.Bardzo często trzeba ,zerwane gwinty w głowicach,przegwintować o numer dalej.Najlepiej do tych małych śmiesznych filterków doprowadzić powietrze z zewnątrz/rury plastic.
    99%efektywnośći zależy od filtrów
    inst.elektr-kabel3L+N przez wyłącznik z termikiem dalej wył.ciśń.
    .na.zbiorniku,dosilnika.
  • Poziom 10  
    Ricardo290366, dziękuję za zainteresowanie tematem :)
    Potrzebuję jednak schematu, albo chociaż, jeśli ktoś ma taką sprężarkę, wymiary elementów. Jestem konstruktorem amatorem z dostępem do frezarki numerycznej i chciałem "odbudować" ten PRLowski ewenement :)
    Potrzebuję schematu budowy i wymiarów wszystkich części. Jeśli ktoś posiada wymiary samych np. tłoków, bądź głowicy to też niech się odzywa, już będę miał coś więcej w dokumentacji niezbędnej do złożenia tej sprężarki.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Załączam schemat intalacji elektrycznej.W tych sprężarkach były stosowane wyłączniki M 610 lub starszy typ z okrągłymi przyciskami.
    Posiada on wyłącznik termiczny! Wyłącznik ciśnieniowy,wyłączający silnik
    po osiągnięciu właściwego ciśnienia w zbiorniku był identyczny jak,
    stosowane kiedyś w hydroforach.Wymiarów dot.elementów mechanicznych nie posiadam.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    a czy ktoś może orientuje się czy można wymienić wyłączni ciśnieniowy na inny o poziomie wyłączania np. 8atm i czy ta sprężarka to wytrzyma?
  • Poziom 15  
    A ile było,oryginalnie ? Zwiększyć na pewno nie można !
    No bo i po co ? Pompowanie koła -1,6_2,2/malowanie 2,5-4,0/konserwacja
    3-5.Przelicz 8kg/cm ² × powierzchnia zbiornika ,-właśnie tyle ton nacisku
    chce go rozerwać ! Nie ryzykuj!
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie. Można zastosować presostat od innych sprężarek,lecz nie należy przekraczać ciśnienia 6 atm.
  • Poziom 15  
    Witajcie
    Znalazłem na strychu u wujka taką sprężarkę i będę ją reaktywował. Problem jest taki że nie mam trzech faz i chcę założyć do niej silnik 1 fazowy o mocy 2,2 KW. Człowiek sprzedający silniki powiedział mi że taki jednofazowy do sprężarki się nie nadaje bo ma za mały moment obrotowy. Co wy na to?
  • Poziom 9  
    A ja się podepnę do temata...

Czy były wersje 3jw60 na 2800 obr/min?

Albo czy ktoś próbował ją tak podkręcić?

Potrzebuję wymiary wałka i kołnierza silika, oraz informację czy korbowodów nie pourywa :P
  • Poziom 2  
    Witam!

Zakupiłem już nie wiem z których z kolei rąk sprężarkę 3JW60 i brak mi jest podstawowych informacji o niej.

Mam pytanie jaki należy stosować olej do tego typu urządzenia?

Czy ważny jest kierunek obrotów silnika w tej sprężarce?

Gdyby ktoś z forumowiczów posiadał instrukcję obsługi w formie elektronicznej do sprężarki 3JW60 to bardzo proszę o udostępnienie lub o przesłanie na adres cansiones(malpa)wp.pl

Z góry bardzo dziękuję
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Do mojego ALUP-a śrubowego używam oleju za83 zł/l
    gdy miałem 3JW /2800 obr-2lata bez widocznych śladów zużycia
    używałem :olej sprężarkowy: prod.Orlen czy coś podobnego kupiony
    w sklepie AGROL z maszynami rolniczymi ok.36 zł/5l,kiedyś zakecane 5lat
    wymieniałem co rok -szlifierka,polerka ,malowanie 3 osobowe , 4 dostawcze .Sprężara pochodzi z okresu komuny ,wystarczy że kupisz najtańszy gwarantowany przez producenta OLEJ SPRĘŻARKOWY
    i masz pewność właściwego smarowania sprężarki .
    Olej maszynowy jest za gęsty !!!
    Remontowałem tę sprężarę od zera ;z tego co pamiętam smarowanie
    jest rozbryzgowe , zatem kierunek wirowania pozostaje w mojej ocenie
    bez znaczenia .

PROBLEMY z tą sprężarką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    potrzeba doprowadzić świeże !!!, czyste !!! powietrze !!!!!!
    najlepiej z zewnątrz pomieszczenia ,zamiast tych smiesznych filterków
    z ;druciakami ;po bokach sprężarki trzeba założyć złaczkę i rurę PCV
    fi 100-150 z zewnatrz .
    Najmniejsza ilość lakieru,farby w fazie niedoschniętej zassana do spreżarki ---------------------------------------------------------
    powoduje sklejenie zaworków ,nieefektywną pracę spreżarki , przegrzanie jej .Częste rozkręcanie kolektorółw ssących doprowadza do uszkodzenia gwintóww głowicach ,(szpilki )konieczne przegwintowanie na rozmiar + .
  • Poziom 1  
    Witam mam zapytanie odnosnie tej sprężarki :D czy moze mi ktos pomoc poniewaz nie mam tego kołnierza dystansujacego silnik od sprężarki i nie wiem jakiej on jest szerokości to jedno pytanie kolejne moze mi ktos zrobic zdjecie tego czegos co napędza sprężarke i wychodzi z silnika i ostatnie pytanie jakiej mocy i ile obrotów powinien mieć silnik??? pozdrawiam i licze na szybką pomoc
  • Poziom 13  
    Witam kierunek obrotów jest ważny bo nawet na silniku masz wiatrak który go chłodzi !!! W mojej sprężarce silnik kreci się w lewo ( jak staniesz przodem do wiatraka silnika ten sam model )
  • Poziom 15  
    W tym przypadku kierunek wirowania jest tak istotny jak zużycie paliwa
    tym samym samochodem w ruchu lewostronnym i prawostronnym .
    nie posiada pompki olejowej która to wymagałaby odpowiedniego kierunku obrotów . podczas pracy stopa korbowodu ,często do stopy przykręcony jest 1-2,5 cm pręt,udeża w olej znajdujący się w skrzyni korbowej (kadłubie sprężarki ) i ojej rozbryzguje się po wszystkich
    elementach :tłok, cylinder ,główka korbowodu,łożysko korbowodu ,wał .
    W odpowiednich miejscach producent wykonał otwory przez które
    rozpylony , ściekający olej doprowadzany jest do miejsc gdzie jest najbardziej potrzebny - łożyska , panewki ,pierścienie ustalające itd.
    Czy olej udeży w pierwszej kolejności w lewą ściankę odbije się od niej
    i następnie spłynie po prawej czy odwrotnie bez znaczenia .
    "WIATRAK " wentylator promieniowy - łopatki ma proste ,biegnące od osi do zewnętrznej części wentylatora-promieniowo .
    Niezależnie od kierunku wirowania taki wentylator "zasysa powietrze" przez otworki w osłonie wentylatora ,od czoła silnika i dzięki sile odśrodkowej obracający śię wirnik przetłacza powietrze na zewnątrz wirnika .
    Obudowa wentylatora jest dosyć mocno zaokrąglona , nie w celu ochrony
    przed skaleczeniem lecz by powietrze z wentylatora skierować wzdłuż
    silnika ,takie jest też jego użebrowanie .
    Taki wentylator na upały , ze skośnymi łopatkami -osiowy, tam
    kierunek obrotów ma znaczenie , silniki indukcyjne klatkowe
    takie jak w sprę
  • Poziom 12  
    Witajcie. Kupiłem kompresor 3jw60. Mam pytanie czy ma ktos szczegółowe dane techniczne butli? jakie wytrzymuje cisnienie? Nosze sie z zamiarem wsadzenia do niej wiekszej sprezarki 3 tłokowej o wydajnosci 420l/min oraz 10bar tylko czy zbiornik wytrzyma??
  • Poziom 1  
    Witam,
    Jestem posiadaczem kompresora 3j w60, na dużym zbiorniku są umieszczone dwa mniejsze połaczone z rurą spiralną mocowaną do głowiczek kompresora, czy w zbiorniczkach tych powinień znajdować się olej?
  • Poziom 12  
    te banki z żeberkami to sa chłodnice chłodzace skompesowane powierze. Tam nie powinno byc oleju, a jesli juz jest to znaczy ze masz złochana spreżarke i wymaga regeneracji(prawdopodobie pierscienie) w tych bańkach to sie co najwyzej moze zbierac woda.
    Co do oleju to powinien byc tylko w skrzyni korbowej.

sajmon66 masz może czytelna tabliczke znamionowa??? istnieja mnie wszystkie parametry jakie tam sa. Jak bys mógł to zrob dobre fotki lub napisz
  • Poziom 10  
    Czy wie ktoś gdzie można kupić silnik do takiej sprężarki? Oraz jesli da się nowy kupić to jakie będzie mieć oznaczenie?

A zbiornik sprężarki na tabliczce ma na pisane ciśnienie 1 MPa czyli 9,86 atm wytrzymuje wiec chyba można podciągnąć do 8 atm.

Tabliczka znamionowa:
  • Poziom 12  
    na allegro patrz bo widziałem niedawno cała 3jw60 na czesci ewentualnie na targu jakims popatrz. Mozesz kupic tez podobny ale jesli wał bedzie grubszy to bedziesz musiał pogadac z jakims tokarzem zeby przerobił to
  • Poziom 10  
    Dzięki za odp, ale sprawdzałem i nie ma na części zadnej.
  • Poziom 12  
    wpisz w wyszukiwarke 3jw60 i zaznacz haczyk" szukaj w opisach". Czasem sa jakies całe z przeznaczeniem na czesci.
    Silnik Ci sie spalił czy co?? jesli tak to przewinąc trzeba go i powinno taniej wyjsc

Ja czesci kupuje u tego goscia http://www.allegro.pl/item902294132_zawory_3jw60_komplet_gwarancja_wysylka_gratis.html
    to sie zapytaj o silnik.
    Ewentualnei w anonsach czesto sa te sprezarki to popatrz
  • Poziom 10  
    Kupiłem kiedyś prawie cała za 150 zł, z nowym wyłącznikiem ciśnieniowym tylko brak silnika i obudowa wału. I teraz myślę żeby nią złożyć. A Dzięki za odp już dziś rano napisałem temu gościowi i ma mi później napisać.
  • Poziom 12  
    za 150zł to bardzo dobra cena. Ja za sam wyłacznik zapłaciłem ostatnio 95zł z wysyłka. no mi by sie taki drugi zbiornik przydał bo te 180l to przy piaskowaniu tyle co i nic
  • Poziom 10  
    Tez myślę ze to dobra cena, wyłącznik Vacuma LCE 2 z Grudziądza nie używany. I nawet za transport nic nie zapłaciłem. Ale czy opłaca się nią remontować? Czy lepiej do tego zbiornika kupić np pompę B3800?
  • Poziom 12  
    jesli chcesz ja modernizowac zeby miec cos naprawde konkretnego np do piaskowania to kup cos takiego

jesli tylko malowanie pistoletem czy jhakies narzedzia pneumatyczne to to
    dało by rade. A jesli chcesz isc po taniosci to szukaj czesci:)

Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.10.11. [dzimi]

jakos nie moglem tego punktu regulaminu znaklesc bo jest do 8p max :|

Ricardo290366 mam takie pytanie - mam problem z 3jw60 otoz cos zaczeła mi głosniej tłuc sie a po paru min sie zatrzymała sama a silnik buczał jak by nie miał siły krecic, po paru minutach wąłczyłem ja jeszcze raz i ciezko było jej ruszyc ale ruszyła. Co to za przyczyna moze byc?? zatarła sie w srodku czyco ?? oleju zalałem jej około 300ml ale rzyga przez simering mi od strony silnika
  • Poziom 15  
    Niestety nie jestem wróżką i na odległość nie potrafię stwierdzić co uległo uszkodzeniu,
    trzeba rozebrać i na spokojnie wszystko obejrzeć, pomierzyć,zlokalizować usterkę
    oraz inne podzespoły aby uniknąć następnych niemiłych niespodzianek.Swoją 3JW
    miałem kilka tygodni, sprzedałem ze względu na wady wcześniej opisywane i jeszcze 100 innych .Obecnie posiadam WAN ES z małym zbiornikiem , (10 lat wcześniej miałem
    WAN ESA 400l) 2 cylindry, 650 obr/min.taką polecam.W latach 80-tych , 3JW to była
    w opinii producenta mała , bardzo wydajna sprężarka .Wykonana z tandetnych materiałów , pracowała przy stosunkowo dużych obrotach, co prowadziło do
    szybkiej utraty parametrów i samozniszczenia jak w opisie poprzedniego postu .
    Do zastosowania na własne potrzeby konieczny jest remont generalny,odbudowa .
    Po kilkunastu latach pracy przy nieokreślonym serwisowaniu lub bez ...
    Nie pomoże zmiana oleju i wkładki sprzęgiełka pomiędzy sprężarką a silnikiem .
    Oceniam na 60-80 % + szlify, to przekracza jej wartość nie zapewniając amortyzacji kosztów remontu .Do piaskowania ta sprężarka to nieporozumienie .
    Do piaskowania , robienia napisów na nagrobkach widziałem sprężarki robione z silnika FSO 125 + silnik 12-14 kW .