Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ PWM, regulacja obrotów silnika DC.

Dolce 01 Sty 2009 22:01 10602 7
 • #1 01 Sty 2009 22:01
  Dolce
  Poziom 22  

  Witam.
  Wykonałem dzisiaj załączony układ PWM. Chciałem, sobie poeksperymentować z regulacją obrotów silnika DC. Myślałem, że dzięki temu układowi będę nie tlko mógł zmniejszać obroty silnika i jednocześnie silnik przy niskich obrotach nie będzie tracił swojej siły działania (momentu). Tym układem daje się zmniejszać obroty silnika ale jest on słaby. W ten sposób to mogę sobie zmniejszyć obroty silnika zwykłym regulowanym zasilaczem. O co chodzi, gdzie tkwi problem ?
  Zaznaczam, że zamiast tranzystora BUZ11 użyłem IRFP260N natomiast zamiast diody MBR1645 dałem diodę BYV27/200.
  Być może to jest przyczyną problemów ? Pordźcie coś.
  Potrzebuję układu, który dawałby możliwość zmiejszenia obrotów silnika DC w dużym stopniu - z 2000obr/min do 40obr/min, przy jednoczesnym zachowaniu dużego momentu silnika. Czy ten układ powinien spełnić to zadanie i po prostu coś nie tak wykonałem czy też nie ? Jeśli ten układ nie nadje się do mojego celu, to jaki układ trzeba wykonać, żeby uzyskać opisane wyżej parametry pracy silnika ?
  Pozdrawiam.

  Układ PWM, regulacja obrotów silnika DC.

  0 7
 • #2 01 Sty 2009 22:13
  bestler
  Admin DIY, Automatyka

  W przypadku silnika z magnesami trwałymi nie uzyskasz tego co chcesz. Musisz użyć silnika krokowego i regulować częstotliwość kroków.

  Silniki prądu stałego o magnesach trwałych nie maja możliwości regulacji prędkości z zachowaniem stałego momentu.

  Jeśli chcesz, to zamieszczę jakieś materiały odnośnie silników prądu stałego, i ew skokowych.

  0
 • #3 01 Sty 2009 22:26
  Marcin8051
  Poziom 19  

  Metoda pwm to praktycznie to samo co regulacja napięcia zasilania. W tym układzie to podstawa jaki masz silnik jeśli z magnesami stałymi na wirniku to moment powinien być znaczny a napięcie zmienia wyłącznie obroty. Jeśli chcesz uzyskać lepsze efekty niż takie jak przy zmianie zasilania to trzeba jakiś czujnik na wale itd.. ale to już więcej zabawy i zwykły 555 raczej nie wystarczy. Jeśli to większy silnik (choć na 12V to raczej nie) można kont szczotek przestawić co zmienia charakterystykę ale to się daje zrobić w silnikach większych typu 500W i więcej ;).

  0
 • #5 01 Sty 2009 22:47
  Marian B
  Poziom 35  

  Moment na wale silnika jest wprost proporcjonalny do prądu pobieranego przez silnik, i regulację obrotów uzyskuje się przez zmianę napięcia zasilania (różnymi sposobami).
  W małych (bardzo małych) silnikach nie można uzyskać dużego prądu przy małym napięciu zasilania, i tym samym momentu, gdyż jest poprostu zbyt duża rezystancja uzwojenia.
  Jest to równoznaczne z włączeniem szeregowego rezystora z silnikem większej mocy.

  0
 • #6 01 Sty 2009 22:56
  bestler
  Admin DIY, Automatyka

  Dokładnie tak. A w przypadku silników o mniejszej rezystancji uzwojeń - większej mocy regulacja szerokości impulsu ma jakikolwiek sens.

  Polega to na tym, że jeśli zmniejszamy szerokość impulsu, to silnik w czasie trwania impulsu ma moment a w momencie gdy impulsu nie ma - hamuje. Dzieje, się to z duża częstotliwością w efekcie prąd płynący ma stała wartość a regulując szerokość impulsów zmieniamy wartość skuteczna napięcia.

  W przypadku małych silników efekt ten jest zakłócany - tak jak kolega wyżej pisze - przez duża rezystancję uzwojeń.

  Paweł

  0
 • #7 02 Sty 2009 10:03
  dste5
  Poziom 16  

  Trzeba zastosować kompensację siły elektromotorycznej przeciwindukcji. Przeczytaj o tym w Elektronice Praktycznej nr 1/2008. Już jest w czytelni EP.

  0
 • #8 28 Paź 2012 18:01
  Dolce
  Poziom 22  

  Dzięki za pomoc, zamykam temat.

  0