Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ElektrowniaWiatrowa a przepisy

KRZY-KACZ 01 Jan 2009 22:57 2892 15
 • #1
  KRZY-KACZ
  Level 10  
  Dowiedziałem się na forum że tak naprawdę to bez zgody urzędników nic nie można wskórać.A czy jest jakiś sposób aby ominąć te wszystkie problemy związane z dokumentacja,pozwoleniami no z widzimisię urzędników. Wiem ze na budynku można zamontować sobie wiatraczek ale mój ma 3,5m średnicy potrzebuje jednak przestrzeni.Zamierzam korzystać z niego do własnych potrzeb-grzanie wody,oświetlenie itp.
  Szukam sposobu gdyż dużo się mówi nawet w polityce o oszczędnościach energetycznych a jednocześnie uzależnia się wykonanie tych oszczędności od kaprysu urzędasa.Może na jakimś starym samochodzie lub przyczepie?ktoś ma jakieś doświadczenia lub przejścia stresujące z urzędasami.
 • #2
  Krzysztof10
  Level 19  
  orientowałem sie tylko pobieżnie w temacie i z tego co wiem (moge być w błędzie) to do 15 metrów można mieć wiatrak bez pozwolenia dla własnych potrzeb
 • #3
  KRZY-KACZ
  Level 10  
  Wszystko by wtedy było super.Tylko widzisz nie wynika to z ustawy i w momencie gdy zainstaluje wiatrak na 10m maszcie zjawia się urzędas i powie niewolno, bo to elektrownia wiatrowa.Będzie miał rację bo to zgodne z ustawą bo z niej nie wynika zakres wysokości tylko określenie maszyny,budowli.Ale dziękuje za pokrzepienie.
 • #4
  Romulus7874
  Level 28  
  A kojarzysz może sprawę jednego hodowcy,bodajże gołębi.Miał on gołębniki w barakowozach,połączonych w jeden "budynek".Sąsiedzi zgłaszali uciążliwość itp a w końcu do nadzoru budowlanego.A wtedy chytry właściciel gołębi dokręcił koła do "budynku".I TO NIE BYŁA JUŻ BUDOWLA.
  Nieważne,że ten pojazd nie mógł jechać.Nie podlegał prawu budowlanemu.
  Nie pamiętam jak to się skończyło ale to jest jakieś wyjście.
 • #5
  bonanza
  Power inverters specialist
  No to chyba Drzymała ze swoim wozem był pierwszy.
  Elektrownia? Nie, Panie inspektorze, to "instalacja", czyli ruchoma rzeźba nowoczesna. Na talent artystyczny chyba nie trzeba mieć pozwolenia? A te kabelki - to podświetlenie.
 • #6
  Poldek kombi
  Level 13  
  Ogolić drzewo z części gałęzi i zamocować na nim wiatrak.
  Co kogo obchodzi co se wieszam na drzewie.
 • #7
  KRZY-KACZ
  Level 10  
  Brałem pod uwagę do betonowego obciążenia dołączyć kółka od samochodu i w razie czego przetoczyć gdzie inspektor sobie życzy lub kupno starego samochodu wylanie w nim betonowej podłogi, w bagażniku akumulatory i po zdemontowaniu odciągów wio w inne miejsce.drzewo terz było na celowniku ale są jeszcze za małe i nie ma z nich pożytku.Ale ,,instalacja"-ruchoma nowoczesna rzeźba podświetlana w dzień odpustu o to jest całkiem niezłe.Przynajmniej mam nadzieję że inspektora szlag trafi na miejscu ze śmiechu i przyślą nowego normalnego z poczuciem sztuki i piękna nowoczesnych rzeźb.Pięknie dziękuję za pomoc.bardzo chytre,bardzo.
 • #8
  mariows
  Level 10  
  Witam o ile ja wiem to do 15 m nie trzeba takiej konstrukcji zgłaszac w gminie bo powyrzej tej granicy musi być naniesiona jako przeszkoda lotnicza tak samo jest z budynkami wiem bo znajomy jak chciał dobudowac pietro to miał z tytm do czynienia
 • #9
  KRZY-KACZ
  Level 10  
  Myślę że temat jest trochę bardziej skomplikowany gdyż inspektor może mieć zastrzeżenia nie tylko do wysokości ale rodzaju budowli czym jest elektrownia wiatrowa.Ale dziękuje za pomoc.Sprawdzę to.
 • #10
  arturgat
  Level 11  
  Ja słyszałem o patencie na kościół.
  Rejestrujesz kościół i budujesz miejsce kultu religijnego :):D
 • #11
  KRZY-KACZ
  Level 10  
  Odpada,nie mam zgody Kurii.
 • #12
  arturgat
  Level 11  
  Ale to nie kościół chrześcijański. Zakładasz kościół wyznawców Wielkiego Pana Wiatru, i budujesz miejsce kultu.
 • #13
  bonanza
  Power inverters specialist
  Trzeba mieć chyba 100 albo i 500 wiernych. I spisać teorię tego kultu (przydałby się jakiś prorok).
 • #14
  ANDZIA.TUSIA
  Level 1  
  Będę dobrym prorokiem i powiem, że wyznawców znalazłoby się od groma... żeby tylko każdemu pozwolili wystawić takie miejsce kultu.
 • #15
  jendrolak
  Level 11  
  Witam wszystkich szanownych zakręconych wiatrem.
  Miałem umieścić ten post w temacie "Budowa elektrowni wiatrowej-aerodynamika,mechanika,przepisy" ale zablokowany.
  Ostatnio trochę grzebałem w przepisach PB oraz innych, nie tylko z powodu chęci postawienia swojego osobistego wiatraczka.
  Wydaje mi się , że przepisy PB dotyczą budynków i budowli.
  Budynki nas nie interesują. Pozostają budowle -

  Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
  3) budowli -należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej
  architektury, jak: lotniska, drogi itd.
  a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i
  urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

  BUDOWLA to skończona całość użytkowa wyodrębniona w przestrzeni i połączona z gruntem w sposób trwały.

  Pojęcie „trwałe związanie z gruntem“ oznacza zarówno posiadanie przez obiekt budowlany fundamentów, które są usytuowane poniżej poziomu terenu (wkopane w grunt), jak i trwałego związania fundamentów z obiektem budowlanym.

  sformułowania-konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały - należałoby odnieść do art. 47 i 48 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią w/w przepisów częścią składową rzeczy jest wszystko to, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
  I jeszcze:
  wyjaśnienia ministra budownictwa:

  Budynek lub budowla trwale związane z gruntem muszą posiadać prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych.

  Trochę długi ten post , ale myślę , że wart analizy.

  pozdrawiam Andrzej.
 • #16
  KRZY-KACZ
  Level 10  
  Do jendrolak,
  No bracie ale zabiłeś mi ćwieka.Muszę to dobrze przyswoić ale brzmi dobrze.Dziękuje.Pozdro.