Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik (włącznik) różnych rzeczy jednym przyciskiem

spearhead 01 Sty 2009 23:10 9415 29
  • #1 01 Sty 2009 23:10
    spearhead
    Poziom 12  

witam. chciałbym prosić o pomoc, a mianowicie bardzo brzydałby mi się taki układ elektroniczny, który po wciśnięciu jednego przycisku za każdym razem załączał by kolejne dwie zworki. coś w stylu lampki rowerowej.np wcisnę raz- włączają się światła długie. drugi raz-krótkie i tylne, następny raz-postojowe i tylne. następny- w ogóle wyłączone. potrzebne jest mi to do motoru. instalacja 6v. ale byłoby to przydatne również do innych rzeczy. byłbym wdzięczny, jeśli ktoś wyjaśnił by jak to działa, bo nie będę ukrywał, że jestem dopiero początkującym elektronikiem

0 29
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 01 Sty 2009 23:20
    elkard
    Poziom 35  

Taki układ przełączania sekwencyjnego można zrobić przy pomocy układu scalonego CD4017.

W uproszczeniu to tak by to wyglądało:

1
  • #3 02 Sty 2009 00:08
    spearhead
    Poziom 12  

dziękuję za odpowiedź, ale co oznacza na zdjęciu 0v i 5v. jak to podłączyć, gdzie + i - , czy to wytrzyma 6v i ok. 5A. na przedstawionym uładzie są 4 wyjścia- a czy może być więcej lub mniej, i czy po naciśnięciu przycisku napięcie na wyjściu pojawia się chwilowo, czy jest stałe, gdzie wyłączanie, oraz cewki w motorze nie wytwarzają idealnie stałego napięcia- chyba jest zmienne, bo diody led przy małych obrotach zauważalnie migają

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2009 00:22
    elkard
    Poziom 35  

To 0V i 5V to zaciski zasilające (5V). Układ jest przystosowany do napięcia zasilającego zasilania od 3 do 15 V, jednak skoro w motorze masz takie napięcie jak opisujesz to powinieneś najpierw dokonać jego stabilizacji.

Układ może posiadać do 10 wyjść. Po chwilowym naciśnięciu przycisku napięcie na danym wyjściu utrzymuje się aż do ponownego naciśnięcia.

Wyjścia te nie posiadają dużej obciążalności, to też należy je wyposażyć w tranzystor ew. przekaźnik.

Schemat ten nie jest jeszcze kompletny. Jest on raczej poglądowy. Trzeba jeszcze przy przycisku zastosować układ eliminujący drgania styków, czyli np. jeszcze jeden rezystor i kondensator.

Możesz sobie pobrać ten prosty program i zbudować taki układ (wirtualnie), i zobaczysz jak to działa.
    http://www.elektroda.net/download/file835.html

0
  • #5 02 Sty 2009 00:49
    spearhead
    Poziom 12  

dzięki przyjacielu- jesteś gość, oby więcej takich rzeczowych i konkretnych ludzi na forum

0
  • #6 02 Sty 2009 20:26
    spearhead
    Poziom 12  

i jeszcze jedno- jak robić screeny w tym przewspaniałym programie

0
  • Pomocny post
    #7 02 Sty 2009 20:32
    elkard
    Poziom 35  

Ja robię to programem MWSnap 3. Można też zrobić zrzut do Painta klawiszem Print Screen SysRq.

0
  • #8 03 Sty 2009 14:11
    spearhead
    Poziom 12  

stworzyłem układ o jaki mi chodziło, ale czy tranzystory i bramki nie spalą się od 6v, bo w programie się paliły, iczy żarówki nie będą się słabo świecić (długie 15w krótkie 15w postojowe 5w tylne 20 diod led)

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sty 2009 14:20
    elkard
    Poziom 35  

Układ 4017 i bramki też w technologi CMOS (podejrzewam że był by to układ 4081), mogą pracować na napięcie 6V (nawet do 15V). To że palą się w tym programie to jest taka jego niedoskonałość.

Ale czy nie można by tego układu trochę uprościć ?
    W miejsce tych tranzystorów korzystniej było by dać tranzystory MOSFET, (i wystarczy cztery). No i jest tu jeszcze parę innych błędów.
    Przyślij ten plik to się jemu jeszcze przyjże.

I zobacz jeszcze takie rozwiązanie.

sterownik (włącznik) różnych rzeczy jednym przyciskiem lub sterownik (włącznik) różnych rzeczy jednym przyciskiem

0
  • #10 03 Sty 2009 19:25
    spearhead
    Poziom 12  

a jaki kondensator pod przycisk i w jaki sposób podłączyć

0
  • Pomocny post
    #11 03 Sty 2009 20:09
    elkard
    Poziom 35  

Podam Ci jaki kondensator, ale to i tak jeszcze nie koniec.
    Narysuję Ci kompletny schemat tylko podaj czy chcesz tą wersję z diodami czy bramkami.
    Należało by jeszcze dodać układ który spowoduje że każdorazowo po załączeniu zasilania tego układu ustawi się on w pozycji 0. Bez tego jest prawdopodobne że będzie on się ustawiał w przypadkowej pozycji.
    Zmienię tranzystory na MOSFET. (bo w tym programie to takich nie ma).

0
  • #12 03 Sty 2009 22:31
    spearhead
    Poziom 12  

raczej ten z diodami, a tak właściwie to czym mosfety różnią się od zwykłych?

0
  • Pomocny post
    #13 03 Sty 2009 23:04
    elkard
    Poziom 35  

Zrobiłem już dwa schematy to przedstawię obydwa.

Tranzystory MOSFET, to tak żeby się nie rozwodzić to w praktyce są bardziej korzystne przy większych mocach (prądach). A Ty stosując żarówki 15W będziesz miał prąd 2,5A. Stosując tranzystory bipolarne trzeba by było dawać po dwa tranzystory w układzie Darlingtona jeszcze rezystor.... Nie polecam. Zdecydowanie MOSFET.

Tu w tych schematach niema jeszcze żadnych elementów dotyczących zasilania, stabilizator filtr. Nie dawałem tu nic bo i tak wyobrażał bym sobie to tak że najpierw będziesz robił taki układ prototypowy i próbował w domu na jakimś zasilaczu (5V). A gdy wszystko będzie ok. to spróbujesz to na zasilaniu z motoru. Sam nie jestem przekonany jak to wtedy będzie.
    Poza tym ten układ eliminacji drgań styków przycisku też należy przetestować, różne z nim bywa. W razie problemów należało by zastosować bardziej zaawansowane rozwiązanie. To akurat jest najprostsze ale może wystarczające.

Możesz najpierw zbudować ten układ bez tranzystorów a do wyjść układy podłączyć diody LED z rezystorami i przetestować pracę samego układu 4017.

0
  • #14 03 Sty 2009 23:30
    spearhead
    Poziom 12  

rozumiem, że układ eliminacji drgań styków przycisku to ten kondensator u dołu, a to żeby automatycznie ustawiał się na wyłączony do dostarczeniu zasilania to ten u góry(bezbiegunowy?)

0
  • Pomocny post
    #15 03 Sty 2009 23:50
    elkard
    Poziom 35  

Właśnie tak.

Ten układ do zerowania to zaproponowałem też możliwie najprostszy ale myślę że wystarczająco skuteczny.
    Obydwa kondensatory są bezbiegunowe.

0
  • #16 04 Sty 2009 12:10
    spearhead
    Poziom 12  

wiem, że to już wydziwianie z mojej strony, ale czy nie można by było zrobić tak, aby żarówki były podłączone na masę, i żeby szedł do nich tylko po jednym kablu

0
  • Pomocny post
    #17 04 Sty 2009 13:49
    elkard
    Poziom 35  

Owszem.
    Trzeba tylko zastosować tranzystory MOSFET z kanałem typu P (tamte miały N). I wyjścia z licznika 4017 zanegować. Czyli jednak należało by dać bramki, tym razem NOR.

Ale mogę jeszcze podpowiedzieć takie związanie z przekaźnikami zamiast tranzystorów MOSFET.
    Wtedy były by tylko cztery niewielkie tranzystory (BC547). Bramki niepotrzebne. A cztery diody były by tylko do zabezpieczenia tranzystorów.
    Dwa z pośród czterech przekaźników musiały by mieć podwójne styki NO. Co ty na to? Jeżeli Cię to interesuje to spróbuj to sobie zbudować w Crocclipie. W razie problemów służę pomocą.

0
  • #18 04 Sty 2009 17:41
    spearhead
    Poziom 12  

jak wyglądają te przekaźniki, ile zabierają prądu (żeby światła nie osłabły). czy to takie elektromagnetyczne?. jak w crocc zrobić tranzystory mosfet, ile kosztują te elementy (szczególnie ten mikroprocesor), jak wyglądają bramki (czy mają taki kształt jak na schematach?)

0
  • Pomocny post
    #19 04 Sty 2009 20:47
    elkard
    Poziom 35  

Tak, to chodzi o przekaźniki elektromagnetyczne. Pobierają one tylko tyle prądy co ich cewki. I zależnie od typu to może być ok. 100mA.

W tej wersji Crococlip jaką Ty masz niema tranzystorów MOSFET.

Te dwa układy scalone to nie mikroprocesory, to układy cyfrowe z serii CMOS CD4017 i CD4011. Cena do 1zł. za szt.

A tu przykłady przekaźników. Wybór jest bardzo duży. Chodzi o to że musi mieć cewkę na 5-6V i styki NO o prądzie dostosowanym do mocy żarówek. Uważał bym że nie mniej niż 5A.

http://www.tme.eu/przekaznik-elektromagnetycz...-24vdc-5a250vac/arts/pl/a21/ftr-f1ca005v.html
    http://www.tme.eu/przekaznik-dpdt-5a-dc12v-436ma/arts/pl/a21/g2r-1-12dc.html
    http://www.tme.eu/przekaznik-elektromagnetyczny-spdt-10a-dc5v/arts/pl/a21/leg-5.html (z pewnym zastrzeżeniem)
    http://www.tme.eu/przekaznik-elektromagnetyczny-dpdt-5a-dc3v/arts/pl/a21/lmr2-3d.html

0
  • #20 06 Sty 2009 15:13
    spearhead
    Poziom 12  

dzięki za wszystko. narazie

0
  • #22 07 Sty 2009 14:06
    spearhead
    Poziom 12  

dzięki tobie też, a jak zrobić taki układ o jaki mi chodziło, tylko żeby można było przełączać w drugą stronę- 2 przyciski- pozycja w górę i pozycja w dół

0
  • Pomocny post
    #23 07 Sty 2009 15:08
    elkard
    Poziom 35  

Trzeba zastosować licznik rewersyjny np.74192 do tego odpowiedni dekoder itd.
    A czy taki układ miał by przełączać w kółko 0-1-2-3-4-0... czy od 0 do 4 i z powrotem ?

0
  • #24 07 Sty 2009 16:09
    spearhead
    Poziom 12  

po wciskaniu jednego przycisku 0-1-2-3-4 a drugiego: 4-3-2-1-0

0
  • Pomocny post
    #25 07 Sty 2009 16:17
    elkard
    Poziom 35  

Chodziło mi jeszcze o to, czy po dojściu do pozycji 4 ma zakończyć przełączanie czy też kolejne naciśnięcie przycisku ma spowodować przełączenie na 0.
    0-1-2-3-4-koniec, czy 0-1-2-3-4-0-1-2... i analogicznie w przeciwną stronę.

0
  • #26 07 Sty 2009 16:36
    spearhead
    Poziom 12  

po dojściu do pozycji 4 ma zakończyć przełączanie

0
  • Pomocny post
    #27 07 Sty 2009 17:30
    elkard
    Poziom 35  

Tak by to było z licznikiem 74192 i dekoderem 7442.

W dekoderze tym na wyjściu aktywnym pojawia się stan zero dlatego zastosowałem tam jeszcze inwertery.
    Ale można też wziąć pod uwagę zastosowanie układów z serii CMOS np. licznik 4029 lub 4510 i dekoder 4028.

0
  • #28 07 Sty 2009 18:24
    spearhead
    Poziom 12  

dzięki jeszcze raz

0
  • #29 15 Sty 2009 16:46
    spearhead
    Poziom 12  

i pojawia mi się nowe pytanie- jak to podłączyć (gdzie zasilanie, gdzie "EN", gdzie "R", gdzie strzałka na układzie który kupiłem

0
  • Pomocny post
    #30 15 Sty 2009 17:31
    elkard
    Poziom 35  

Tu masz fragment schematu z naniesioną numeracją nóżek układu scalonego CD4017.

1