Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

V543 Nie zeruje się i przepełnia zakresy 100mV i 1V

Xerownik 01 Jan 2009 23:19 2848 6
Tespol
 • #1
  Xerownik
  Level 2  
  Cześć,
  Chciałbym Was poprosić o pomoc przy zdiagnozowaniu usterki w moim V543.
  Problem jest taki że po włączeniu zasilania, przy niepodłączonym wejściu, miernik bardzo szybko zlicza, zakresy 100mV i 1V przepełniają się, na zakresie 10V miernik pokazuje -0,6V (to dziwne bo zakres 1V jest przepełniony). Gdy z zakresu 10V przełącze spowrotem na 1V, miernik zlicza od początku, aż do przepełnienia zakresu. Gdy zewrę wejście jak do zerowania, miernik pokazuje -0,35V (zakres 10V) i -0,0035 na zakresie 1V.
  Co mam z tym zrobić?
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • #2
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  Xerownik wrote:
  Cześć,
  Chciałbym Was poprosić o pomoc przy zdiagnozowaniu usterki w moim V543.
  Problem jest taki że po włączeniu zasilania, przy niepodłączonym wejściu, miernik bardzo szybko zlicza, zakresy 100mV i 1V przepełniają się, na zakresie 10V miernik pokazuje -0,6V (to dziwne bo zakres 1V jest przepełniony). Gdy z zakresu 10V przełącze spowrotem na 1V, miernik zlicza od początku, aż do przepełnienia zakresu. Gdy zewrę wejście jak do zerowania, miernik pokazuje -0,35V (zakres 10V) i -0,0035 na zakresie 1V.
  Co mam z tym zrobić?
  Dziękuję i pozdrawiam.
  typowe uszkodzenie, a polegające na wzbudzaniu się wzmacniacza operacyjnego typu µA709A - jest ich kilka w obwodzie wzmacniaczy wejściowych DC, jak również w przetworniku U/t.
  Najczęściej jest to (oznaczenie z fabrycznej DTR: "INSTRUKCJA OBSŁUGI I SERWISU"); OS201 na płytce; WZMACNIACZ DC.
  Poszukaj sobie schematu - powinien być na tym forum - oscyloskop do ręki i szukaj, oczywiście przy zwartych (wszystkie trzy) zaciskach wejściowych.
  Zwracam też uwagę, by wstawiać tam układy markowe a nie; czeskie, DRR-owskie, czy radzieckie, zamienniki - szkoda "zdrowia" i czasu na 'walkę z wiatrakami'.
  Sprawdź też wartości napięć zasilania tych wzmacniaczy operacyjnych ( powinny być zgodne z DTR); ±14,5V, a uzyskiwane z monolitycznych stabilizatorów OS107 i OS108 umieszczonych na płytce PRZETWORNIK U/T.

  Ja - na przestrzeni ok. 25 lat eksploatowania ok. 10 egzemplarzy tych woltomierzy (różnych modeli V54x) - wymieniłem (pomijając inne uszkodzenia) w nich ok. 50 szt. tych wzmacniaczy operacyjnych, zawsze doprowadzając "delikwenta" do pełnej sprawności.
  Zwracam też uwagę, iż są one jeszcze przydatne do innych celów - np. dla układu z mniejszą wartością wzmocnienia - gdy można zastosować większe wartości (mniejsze pasmo przenoszenia) zewnętrznych elementów kompensacyjnych R-C.
  Dlatego też, warto te wzmacniacze wylutowywać ostrożnie. PCB (w późniejszych wersjach) przystosowne jest dla obudowy dwurzędowej DIL-14 jak i okrągłej TO-99, a wstawiano tam najczęściej te tańsze - i gorsze - wzmacniacze w plastikowej obudowie dwurzędowej, więc warto poszukać tych 'lepszych' w metalowej obudowie TO-99 produkcji Fairchild, National Semiconductors, SESCOSEM, czy ITT - Intermetall.
  Bardzo mało prawdopobne jest (nie natrafiłem, choć zawsze sprawdzałem), by zastowane tam kondensatory w obwodach kompensacyjnych µA709 'straciły' pojemność, czy rezystor zmienił wartość rezystancji (po wylutowaniu wzmacniacza łatwo to sprawdzić, ponieważ jedna koncówka pozostaje w 'powietrzu'), a co da identyczny efekt - wzbudzanie się wzmacniacza operacyjnego drugiej generacji, a takim jest µA709.

  Pozdrawiam
 • Tespol
 • #3
  Xerownik
  Level 2  
  Dziękuję za odzew.
  Wymieniłem OS201 na MAA503 (nie mogłem nic innego w sklepach znaleźć). Po wymianie miernik się zerował, ale na zakresie 100mV pokazywał 2mV i wskazania delikatnie rosły. Postanowiłem dokonać regulacji zera (punkt 6.1 DTR - Kontrola i regulacja zera) Po tej regulacji miernik da się wyzerować, ale podczas trybu mierzenia na zakresie 100mV miernik dość szybko zlicza w dół i się przepełnia(jest gorzej niż przed regulacją). Czy to jest dalej wina OS201 czy może OS105 lub OS106?
  Pozdrawiam
 • #4
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  nie bardzo rozumiem ten opis zachowania się i wyświetlania wyniku.
  Proszę zewrzeć ze sobą wszystkie trzy zaciski wejściowe i opisać tu zachowanie się wyświetlacza - po wygrzaniu co najmniej 1/2h - na pomiarze wybranym na; DC (czwarty od lewej wciśnięty) i bez włączonego filtru; FILTR (siódmy, oraz ósmy; ZERO od lewej - niewciśnięte), oraz na wszystkich zakresach (od 100mV do 1000V) i to dla dwóch przypadków:
  1. pomiar wyzwalany automatycznie - wciśnięty (chyba); AUTO (pierwszy z lewej),
  2. pomiar wyzwalany ręcznie - niewciśnięty (chyba); AUTO (pierwszy z lewej) i wtedy wykonanie pomiaru należy wymuszać poprzez chwilowe naciśnięcie; START (trzeci od lewej - niestabilny),
  zarówno dla pozycji; FAST (drugi od lewej niewciśnięty), oraz; SLOW (drugi od lewej wciśnięty).
  Nie muszę przypominać, iż wtyczka zasilania sieciowego tego woltomierza przystosowania jest do sieci z przewodem ochronnym i do takiego też gniazdka powinna być ona podłączona.

  Pozdrawiam

  P.S. Sprawą pomiarów na zakresach; AC zastawimy na później - po rozwiązaniu nieprawidłowości na na zakresach DC.
 • #5
  Xerownik
  Level 2  
  Witam,
  Zacznijmy od tego, że jak włączę zasilanie miernika i miernik jest na zakresie 100mV to wyświetlacz pokazuje przepełnienie. Gdy wcisnę i zwolnię klawisz zero - miernik zaczyna pokazywac coraz to większe napięcie ujemne (podczas gdy do wejścia nic nie jest podłączone).
  Postępuję wg wskazówek:
  Wejścia zwarte, pomiar DC, klawisze "filtr"i "zero" niewciśnięte.
  1. Pomiar auto: zakres 100mV "-00.01", 1V "-.0000", 10V "+0,003", 100V "-00.00" , 1000V "-000.0"
  2 Pomiar wyzwalany ręcznie: 100mV "-00.01" , 1V "-.0000" , 10V "+0.003" 100V "-00,00" , 1000V "-000,0"
  Gdy tylko rozewrę wejścia, miernik na zakresie 100mV pokazuje coraz to większe wartości ujemne aż do przepełnienia (zakres 1V też się tak samo zachowuje).
  Pozdrawiam
 • #6
  Quarz
  Level 43  
  Zachowanie się tego woltomierza na zakresach DC jest poprawne.
  "Płynięcie" wskazań - na dwóch najniższych zakresach - przy niepodłączonych zaciskach, czy braku mierzonego napięcia, spowodowane jest 'prądami błądzącymi' do wejścia HI a pochodzącymi od wewnętrznych napięć zasilających.
  Nie należy zapominać, iż na zakresach 100mV oraz 1V DC wartość rezystancji wejściowej wynosi 10 000 - pracuje bezpośrednio wzmacniacz DC z przełączaniem (chopperowy). Na pozostałych - wyższych - zakresach wartość tej rezystancji wynosi już tylko 10.
  Pewną poprawę (zmniejszenie "płynięcia") można uzyskać poprzez umycie przewodów wejściowych i styków od wejścia HI - to ten w ekranie - i jest on dobrze widoczny po wyjęciu wszystkich modułów (razem z panelem wyświetlacza), oraz płytki; PRZETWORNIK u/t.
  Do tego celu nadaje się, np. preparat w aerozolu produkcji KONTAKT CHEMIE; KONTAKT WL.
  Po kilkukrotnym przemyciu - i częściowym odparowaniu - należy go dokładnie spłukać alkoholem izopropylowym IPA - dostępny w aerozolu od wielu producentów.
  Na koniec należy dobrze w/w preparaty odparować poprzez ogrzanie do temperatury ok. 90°C, np. za pomocą suszarki do włosów.

  Po tej operacji warto wyregulować wskazania - zgodnie z opisem w DTR - do tego celu bardzo pomocne jest wysokostabilne źródło napięcia stałego.
  W tym celu można użyć Nasyconego Ogniwa Westona - zwracam uwagę na nieprzeciążanie tego Ogniwa oraz na to, by przed pomiarem było ono nieruszane z miejsca (pozycja pionowa) przez co najmniej jedną dobę, temperatura pomieszczenia powinna być niezmienna i wynosić ok. 20°C - można uwzględnić poprawkę na inną temperaturę, co jest wiedzą ogólnie dostępną.
  Można też użyć innego etalonu napięcia elektrycznego o odpowiedniej klasie dokładności i wartości napięcia ok. 1V.
  Nie należy też zapominać o połączeniu woltomierza do źródła wzorcowego za pomocą dwu żyłowego przewodu z ekranem i w układzie z "pływającym" źródłem wzorcowym - Rys. 2 na stronie 40 DTR.

  Po tych, w/w, regulacjach można przystąpić do sprawdzania wskazań na zakresach omomierzowych - przydatne są tu Rezystory Wzorcowe o odpowiedniej klasie dokładności - oraz na zakresach AC.
  Przypominam, iż na zakresach AC zastosowano prostownik operacyjny dający na swym wyjściu wartość średnią napięcia z przeskalowaniem do wartości skutecznej wejściowego napięcia sinusoidalnie zmiennego - konieczne źródło napięcia sinusoidalnie zmiennego 50Hz o odpowiednio małej zawartości wyższych harmonicznych.
  Cała procedura ustawiania i regulacji - do tego woltomierza - jest dobrze opisana w DTR , więc nie widzę potrzeby by ją tu powtarzać.

  Pozdrawiam
 • #7
  Xerownik
  Level 2  
  Bardzo dziękuję za okazaną mi pomoc. Cieszę się że miernik zachowuje się normalnie. Postaram się przemyć wskazane elementy. Na razie jednak nie dysponuję już wolnym czasem.
  Do tego tematu jeszcze zapewne powrócimy.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.