Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik przesterowania (dioda clip)

lElektryk 02 Sty 2009 10:49 3671 10
  • #1 02 Sty 2009 10:49
    lElektryk
    Poziom 18  

Witam.
    Kolejny temat o "diudce migajacej w rytm basu", nie. Przekopałem elektrodę googlami, ale nie znalazłem tego co chciałem.
    Spodobał mi się patent stosowany w końcówkach ADS'a serii LX. Chciałbym zastosować coś takiego w mojej końcówce diy. Są tam użyte 2 diody czerwono-zielone na kanał. Pierwsza świeci na zielono jak jest końcówka włączona, na czerwono gdy jest jakiś problem (zapezpieczenie się włączy). Z tym nie ma problemu, bo zielony podłączam bezpośrednio do transformatora, a czerwony do przekaźnika w zabezpieczeniach.

Druga dioda świeci na zielono gdy zostanie podany jakiś sygnał a na czerwono gdy ten sygnał już przesterowuje końcówkę. Nie wiem jak wykonać taki układzik który będzie mnie informował o tym, że został podany za mocny sygnał. Ma ktoś jakiś pomysł na coś takiego? Może schemat tego układu z fabrycznego ads'a?

Szukałem i znalazłem coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic193726.html
    podoba mi się nawet, ale nie mam pojęcia jak dobrac elementy.

Nie chce linijki diod, bo taką już mam na mikserze no i chciałbym wykonać to na tranzystorach, nie na scalaku.

Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć jak to wykonać i jak to działa, byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.

[Na forum stosujemy polską czcionkę. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.]

edit: Proszę wybaczyć, ale mam klawiaturę z miniaturowym altem...

0 10
  • #2 02 Sty 2009 12:54
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Wskaźnik wysterowanie do tego się nie nadaje, chyba że zadowoli Cię mruganie diody czerwonej jeszcze przed przesterowaniem.
    Wskaźnik przesterowania jest dość trudny do zrobienia, fajne rozwiązanie jest we wzmacniaczu Gigant2000 z EdW.

0
  • #3 02 Sty 2009 15:13
    lElektryk
    Poziom 18  

A to co dałem w linku? Nie bedzie dobre?

Wskaźnik przesterowania (dioda clip)

To jest fragment z tego giganta z jakąś diodą. Czy to ten fragment?

0
  • #4 02 Sty 2009 15:48
    Dar.El
    Poziom 40  

To co dałeś w linku to wskaźnik wysterowania a nie przesterowania. Schemat zabezpieczeń Giganta2000 jest w oddzielnych schematach.

0
  • #5 02 Sty 2009 21:38
    lElektryk
    Poziom 18  

W oddzielnych schematach? A moglbys przedstawic ten schemat?

Pozdrawiam

0
  • #6 02 Sty 2009 23:34
    mkpl
    Poziom 37  

Małe sprostowanie to co podałeś na schemacię to sprzężenie termiczne diody i tranzystora. Co do twojego układu myślę że można zrobić tak detektor na diodzie (napięcia wyjściowego) za nim jakaś blokada amplitudy na np diodzie zenera tranzystor i dioda zielona i 2 taki układzik z komparatorek który po przekroczeniu jakiejś tam wartości napięcia szczytowego na wyjściu odpala diode czerwoną zblokowaną jakimś kondensatorem żeby nie było z tego mrygadło jakies ;] Układ musisz tak nastawić aby wykrywał amplitude w punkcie przed przesterowaniem.

0
  • #7 03 Sty 2009 00:25
    lElektryk
    Poziom 18  

A czy moglbys mi to na schemacie przedstawic? Niestety z elektronika zaczynam i nie ma mnie kto nauczyc podstaw...

Pozdrawiam

0
  • #8 03 Sty 2009 09:14
    Dar.El
    Poziom 40  

:arrow: mkpl
    To nadal jest wskaźnik wysterowania a nie przesterowania.
    W czasie przesterowania, amplituda napięcia wyjściowego już nie rośnie względem nieprzesterowanego, tylko jest obcinana. Dlatego żaden wskaźnik wysterowania nie będzie działać na przesterowanie tylko na jakiś poziom amplitudy jeszcze nieprzesterowanej.

0
  • #9 03 Sty 2009 11:26
    mkpl
    Poziom 37  

Dar.El tak masz rację ale wzmacniacz będzie się przesterowywał zawsze gdy napięcie wyjściowe osiągnie jakiś tam poziom i taki wskaźnik wysterowania pokazujący tą max wartość może być tanią alternatywą bo miernik zniekształceń jest dosyć skomplikowany.
    Przekompując google znalazłem opis budowy tamich mierników, myślę że może się przydać http://sound.eti.pg.gda.pl/student/elearning/lekcje/temat3.htm#nieliniowe

0
  • #10 03 Sty 2009 18:26
    lElektryk
    Poziom 18  

Ech, no i dalej nie mam pojecia jak zrobic taki uklad...

0
  • #11 05 Sty 2009 21:35
    lElektryk
    Poziom 18  

Czyli nikt mi nie pomoże?

Dodano po 23 [minuty]:

Dar.El napisał:
    Witam
    Wskaźnik wysterowanie do tego się nie nadaje, chyba że zadowoli Cię mruganie diody czerwonej jeszcze przed przesterowaniem.
    Wskaźnik przesterowania jest dość trudny do zrobienia, fajne rozwiązanie jest we wzmacniaczu Gigant2000 z EdW.

W sumie to nie przeszkadzaloby, gdyby mrygala sobie. Jak takie cos wykonac? Tak zeby przy podaniu malego sygnalu swiecila dioda zielona, a gdyby ten sygnal juz przekroczyl pewien prog zapalala sie czerwona. Wiekszosc znalezionych przezemnie schematow wskaznikow wysterowania sa na ukladach scalonych, a "diody pod bas" wykorzystuja wyjscie glosnikowe.

Nosz, ale to nie mozliwe zeby nie dalo rady wykonac takiego ukladu... Przeciez cos takiego jest montowane w koncowkach ADS'a i pewnie nie tylko

Pozdrawiam

0