Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik między dwoma sterownikami świateł typu PAR

02 Sty 2009 12:09 1206 14
  • Poziom 12  
    Witam proszę o pomoc. Mam dwa sterowniki do świateł typu par.

1. Chaser
    2. Ściemniacz

Każdy z nich ma 4 kanały (wyjścia IEC). Chcę zrobić tak, żeby można było przełączać pomiędzy jednym sterownikiem a drugim, żeby pracowały dla tych samych lamp. Poniżej moja propozycja połączenia tylko kwestia czy nie wystąpi zwarcie przy połączeniu lampy do 2 sterowników na raz.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!
  • Poziom 22  
    Na wyjściu tych układów są triaki, myślę, że jeżeli będzie działać jeden lub drugi sterownik, ( nigdy oba) to będzie to działać :) A nie lepiej dokupić sobie cztery PAR 56 ? Koszt to jakieś 300 zł, a wtedy masz dużo bardziej rozbudowany zestaw oświetleniowy ;]
  • Poziom 12  
    Mam 4 pary ;) a nawet 6, tylko na rysunku przecież nie zaznaczałbym 4 parów :) 2 pary włączam gniazdkami bezprzewodowymi.
  • Poziom 22  
    Nie wiem do czego używasz tych PAR, ale jak masz sześć to podłącz do sterownika cztery i dwie do dimmera :)
  • Poziom 12  
    Właśnie chodzi o to, że raz potrzebne mi są ściemniane statyczne a raz w trybie audio. Oświetlam małe koncerty i spektakle i czasem dyskoteki.
  • Poziom 22  
    Takie podłączenie nie jest profesjonalne ;]
    Ale powinno działać.
    To jest jednak chiński sprzęt, więc nigdy nie wiadomo ;]
    Musisz sprawdzić praktycznie.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Ten ściemniacz to na zamówienie był robiony u nas. Fotki poniżej:

Dodano po 7 [minuty]:

Jedyne co to boje się o to, żeby się nic nie zjarało.
  • Poziom 22  
    Moim zdaniem będzie ok. Najwyżej poleci bezpiecznik.
    Trzeba tylko na pewno połączyć na stałe, razem kable zasilające obu urządzeń. Jeden biegun zasilania jest wspólny dla wszystkich kanałów w urządzeniu. I w obu urządzeniach ten biegun wspólny musi mieć ten sam potencjał np zero.
  • Poziom 12  
    Reasumując, będzie wyglądało to tak?

• Poziom 22  
    Tak.
    Przełącznik musi być odpowiedniej mocy.
    Na początku zrób, sam przełącznik i jeden kabel zasilający do obu sterowników. A potem zobacz, gdzie jest faza, a gdzie zero, na wyjściu jednego i drugiego sterownika. Nie sugeruj się kolorami przewodów, to zależy od polaryzacji wtyczki zasilającej.
  • Poziom 12  
    Przełącznik już mam. Czy wystarczy 10A 250V AC?

Dodano po 2 [minuty]:

A polaryzacja się nie zmienia wraz z włożeniem wtyczki odwrotnie?
  • Poziom 22  
    Zmienia się !
    Ale jak podepniesz dwa urządzenia na stałe do jednej wtyczki ( pisałem wcześniej) to zmieni się polaryzacja obu na raz :) Więc będzie ok. Polaryzację wystarczy określić raz, gdy łączysz wszystko pod jedną wtyczkę :D
    !0A to około 2300W. Musisz zobaczyć jakiej mocy są te sterowniki i ją dodać.
  • Poziom 12  
    To wystarczy na pewno, bo sterowniki dźwigają 4 razy po 300W PARy. A przecież sterowniki nie będą włączone nigdy oba na raz, więc chyba nic nie muszę dodawać.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Oczywiście masz rację :) Moje niedopatrzenie :D
  • Poziom 12  
    OK, dzisiaj biorę się za wykonanie :) Efekty opiszę i pokaże niebawem...