Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mondeo MKII Kombi i Homologacja LPG

gofer111 02 Sty 2009 14:55 3505 5
  • #1 02 Sty 2009 14:55
    gofer111
    Poziom 11  

Witam,
    w czerwcu ubiegłego roku sprowadziłem z Francji, Forda Mondeo MKII Kombii z fabryczną instalacją gazową forda.

Podczas transportu z Francji (na lawecie) uszkodzeniu uległa przednia szyba (dostała chyba kamieniem) i w związku z tym samochód nie mógł przejść przeglądu w Polsce podczas pierwszej rejestracji.

Po pewnym czasie kumpel załatwił przegląd u znajomego. ten znajomy przyjechał zobaczył samochód spisał numer VIN, itd... . Wystawił przegląd techniczny, ale niestety w przeglądzie było napisane że samochód napędzany jest tylko benzyną, niestety nie mam przeglądu na instalację gazową.
    Nie mam także pieczątki w dowodzie rejestracyjnym o istnieniu LPG, mimo że jest instalacja (wlew korka gazu znajduje się obok, wlewu benzyny, a nie jak w większości samochodów w okolicach tylnego zderzaka).

Znajomy (ten od przeglądu) powiedział, że wystawi dokumenty od instalacji gazu, ale będzie to kosztowało około 500zł.
    I w związku z ty chciałbym się zapytać, czy ten znajomy nie oszukuje mnie czasami, żeby zgarnąć trochę pieniędzy.

Pozdrawiam

0 5
  • Pomocny post
    #2 02 Sty 2009 17:36
    razmus
    Poziom 11  

Myślę że cię nie oszukuje,ale wręcz wyświadcz ci dużą uprzejmość.Do legalizacji tej instalacji potrzebna jest:faktura na montaż tej instalacji(od tej faktury trzeba zapłacić podatek),trzeba homologację na sposób montażu tej instalacji,trzeba świadectwo homologacji na zbiornik(zakładam,że takowe posiadasz oczywiście polskie świadectwo)dopiero z tymi dokumentami możesz się wybrać do wydziału komunikacji,i dostać wpis w dowodzie rejestracyjnym.A w ogóle rejestrowanie samochodu,w jakiś sesjach wyjazdowych to już ogólne jaja,facet ryzykuje a ty opisujesz to na forum.Podaj jego dane znane ci organy będą miały łatwiej.

0
  • #3 02 Sty 2009 18:17
    gofer111
    Poziom 11  

dzięki razmus za odpowiedź, mam bardzo duży problem z tą instalacją ponieważ nie posiadam polskiego świadectwa homologacji instalacji gazowej ani nawet faktury. Muszę jeszcze poszukać w fakturach z przeglądów i kupna części do samochodu.
    Jeszcze raz dziękuję razmus za pomoc. Dziękuję także za pomoc dla kwok-a oraz krzysztofa konopnickiego.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2009 18:41
    kwok
    Poziom 38  

jak ci chłop daje lpg za 500 to bierz i się nie oglądaj (mnie taka legalizacja wyniosła 600)
    potrzebne jest świadectwo homologacji butli bo na następnym przeglądzie możesz mieć problem (np w STAKO 41zł ale tylko butle prod. STAKO)

0
  • Pomocny post
    #5 03 Sty 2009 19:27
    razmus
    Poziom 11  

Proszę bardzo .Jeszcze trochę więcej w temacie butli.Miałem kiedyś przypadek,że gość przyprowadził też Forda Mondeo,tylko z Holandii.Ford miał fabryczną instalację świetnie zrobioną ,poziom gazu na wskażniku benzyny,butla pokryta wykładziną itp.Powiem,że poziom naszych krajowych montaży miał się tak jak księżyc do buraka i miał problemy z zalegalizowaniem tej instalacji.Jeśli mogę doradzić ,(jeżeli butla nie jest polska,a jest fajnie zrobiona),są firmy,które homologują butle.Tylko,że nawiązując do twego pytania początkowego taka homologacja(przynajmniej w moim rejonie w firmie,którą znam) kosztuje ok.400zł,a nowy zbiornik z homologacją ok.500.Ot polskie paradoksy.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Sty 2009 18:22
    krzysztof konopnicki
    Poziom 12  

Jest jeszcze możliwość powołania biegłego rzeczoznawcy, który wyda opinię o montażu fabrycznym instalacji, na podstawie takiego kwitu też można dokonać wpisu w dowodzie. Jeśli instalacja była montowana we Francji pod maską na przednim pasie lub kielichu powinieneś mieć tabliczkę znamionową instalacji gazowej, na jej podstawie można zrobić taki kwit, będzie jednocześnie na nim informacja do kiedy można użytkować zbiornik, bez tego sama homologacja i faktura posłuż tylko do wpisu w dow. rej. a na przeglądzie za rok będziesz musiał wymienić zbiornik za minimum 500zł. Koszt we Wrocławiu takiej opinii to ok.400zł.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo