Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie kilku falowników

pilch 02 Sty 2009 16:59 2401 12
  • #1 02 Sty 2009 16:59
    pilch
    Poziom 9  

witam
    problem
    mam cztery silniki sterowane falownikami każdy za pomocą potencjometru niezależnie i czy jest możliwe spięcie tak tych falowników aby po nastawieniu każdego z nich z osobna, po przełączeniu można by było sterować wszystkimi naraz .
    w tej chwili mam falowniki LG

pozdrawiam i proszę o ewentualne porady

0 12
  • #2 02 Sty 2009 17:20
    icos13
    Poziom 14  

Witam nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem. Nie wiem jaki model LG posiadasz ale czy posiada on podwójne wejście analogowe . Jeżeli tak to można robić przełączenie pomiędzy sygnałami analogowymi 4 potencjometry każdy powiedzmy na 1 wejście a na 2gie złączone równolegle sygnały napięciowe .Jeżeli mają tylko jedno wejście to można by spróbować przełączać je za pomocą przekaźników . Nie napisałeś jak mają pracować potencjometry ?np. 4 pojedyncze mają np pracować w ręcznym a 1 w auto ?czy może 4 pracują jako korekta a 1 jako główne zadawanie? Pozdrawiam Wojtek

0
  • #3 02 Sty 2009 18:39
    pilch
    Poziom 9  

dzięki za zainteresowanie ,w takim razie może bardziej opiszę problem mam cztery taśmociągi osobno sterowane falownikami LG/LS 1,5kW SVO15iG5A-4 za pomocą zewnętrznych potencjometrów ponieważ potrzebuję aby każdy z nich miał inną prędkość ale podczas normalnej pracy potrzebuję je przyśpieszać lub zwalniać zachowując jednak zadaną różnice w prędkościach i chodzi mi o to by robić to za pomocą jednego potencjometru dla wygody operatora a propos jeżeli ma Pan jakieś sugestie mogę zastosować inne falowniki lub inne rozwiązanie aby uzyskać zamierzony efekt będę bardzo zobowiązany za podpowiedź pozdrawiam

0
  • #4 02 Sty 2009 19:03
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Najprościej jest użyć jednego napięcia referencyjnego (dla IG5A)
    1- połączyć we wszystkich przemiennikach zaciski CM
    2- z jednego przemiennika wyprowadzić zasilanie dla potencjometru VR
    3- z suwaka potencjometru połączyć sygnał napięciowy do wszystkich przemienników z zaciskami V1
    4- ustawić parametry częstotliwości (parametry F20, F24, F25 należy sprawdzić w instrukcji) w poszczególnych przemiennikach w taki sposób aby uzyskać żądaną prędkość poszczególnych napędów...
    pozdrawiam

0
  • #5 02 Sty 2009 19:17
    pilch
    Poziom 9  

dzięki
    ale czy dobrze rozumiem jeżeli podepnę w ten sposób to muszę zadać parametry dla poszczególnych napędów z programu poszczególnych falowników ja chciałbym to uzyskać w ten sposób,że operator dobiera prędkości poszczególnych taśmociągów z poszczególnego falownika potencjometrem , następnie przełacza się na pracę wspólną dla wszystkich lub ma osobny potencjometr do regulacji wszystkich ale jednocześnie ma możliwość (po przełączeniu) lub z poszczególnych potencjometrów korekty poszczególnego taśmociągu bez ingerencji w program falownika
    pozdrawiam

0
  • #6 02 Sty 2009 19:27
    icos13
    Poziom 14  

Nie wiem jak jest dokładnie z konfiguracją LG ale wydaje mi się ,że zgodnie z założeniem kolegi Falowniki.com można regulować prędkość tylko za pomocą jednego potencjometru a nie ma możliwości dodatkowej synchoronizacji do której chciałeś użyć 4 potencjometrów..Czy sama synchronizacja wstępna poprzez parametry wystarczy czy jednak potrzeba podczas produkcji dokonywać niewielkich korekt? Niestety nie mam doświadczenia z LG ale z tego co mi się wydaje ma ono tylko jedno wejście analogowe . Ja do takich rzeczy używałem ABB acs 350 ma 2 wejścia analogowe które można sumować.

0
  • #7 02 Sty 2009 19:35
    pilch
    Poziom 9  

dzięki
    tak jak pisałem wcześniej jestem skłonny przezbroić cały układ by osiągnąć zamierzony cel, właśnie jest ten problem że występuje potrzeba korekty poszczególnych napędów podczas pracy a w przypadku ingerencji w program ludzie sobie nie bardzo poradzą lub rozregulują cały układ z tego też powodu szukam w miarę prostego sposobu regulacji (a nie wiem czy to możliwe)
    pozdrawiam

0
  • #8 03 Sty 2009 16:00
    andrzejek23
    Poziom 18  

Nie wiem jak to jest w LG, ale w Altivarach można skorzystać z funkcji sumowania dwóch sygnałów zadanych, bo standardowo są dwa wejścia analogowe. Wówczas można to zrobić tak, że jeden sygnał będzie wspólny dla wszystkich falowników, a pozostałymi (tymi indywidualnymi) dokonywać korekty. W efekcie zachowamy różnice prędkości, a zmiana sygnału wspólnego będzie skutkowała zmianą prędkości wszystkich napędów z uwzględnieniem nastawionych różnic.

0
  • #9 03 Sty 2009 16:48
    icos13
    Poziom 14  

Trochę przeglądałem dokumentacje LG i można na tym modelu zrobić to czego szukasz. Zgodnie z dokumentacją str 47 można używać dwóch sygnałów sterujących . Problem tylko w tym że jeden jest prądowy a drugi napięciowy . Napięciowy uzyskasz łatwo tak jak opisał kolega Falowniki.com a niestety do prądowego potrzebne jest źródło prądowe można go uzyskać za pomocą kombinacji niestety jest to niezbyt profesjonalne w warunkach przemysłowych . Przeczytaj sobie temat o budowie źródeł prądowych :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic107459.html
    Korzystałem z dokumentacji na stronie firmy Aniro
    Pozostaje tylko kwestia czy masz nóż na gardle i musisz kombinować czy możesz sobie pozwolić na zmianę całego zestawu .Pozdrawiam

0
  • #10 04 Sty 2009 09:38
    pilch
    Poziom 9  

witam
    dzięki za porady jeżeli by było prościej i lepiej jestem skłonny skłonny przebudować całe sterowanie zwłaszcza że jest to temat do nowego układu i jeżeli zadziała będę zmieniał sukcesywnie w pozostałych liniach i chyba jeżeli dobrze zrozumiałem dorady najlepiej zastosować inne falowniki . I tu moja prośba jakie? (dobre i niedrogie) do jednej linii potrzebuje 2x1,5 kW i 2x0,8kW.
    pozdrawiam

0
  • #11 04 Sty 2009 12:36
    andrzejek23
    Poziom 18  

Do naszych projektów stosujemy w firmie schneiderowskie Altivary. Przede wszystkim dlatego, że nie ma z nimi żadnych problemów, mają bardzo rozbudowane możliwości i całą masę przydatnych funkcji, no i cały szereg akcesoriów do rozbudowy. No i ze względu na korzystne warunki handlowe.
    Co mogę polecić?
    - ATV71HU15N4 - 1,5kW z terminalem graficznym - cena katalogowa ok. 2400zł
    - ATV71H075N4 - 0,75kW z terminalem graficznym - cena katalogowa ok. 2000zł
    O ceny musisz już pytać u dostawców - zawsze jest taniej. Z oczywistych względów nie będę tu reklamował swojej firmy.
    Z pewnością jest cała masa tańszych falowników, ale w tym temacie pewnie wypowiedzą się jeszcze inni.
    Pozdrawiam :D

0
  • #12 06 Sty 2009 11:19
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Witam
    Wykonałem kiedyś podobne sterowanie co prawda tylko na dwóch falownikach ale sądzę, że z większą ilością nie powinno być problemu. Otóż u mnie wyglądało to w ten sposób, że pierwszy falownik miał podpięty perek, i dodatkowo ustawiłem w nim wyjście prądowe w taki sposób że wzrastał na nim prąd proporcjonalnie do prędkości falownika. Wyjście to podłączyłem do wejścia prądowego drugiego falownika, później zostało mi już jedynie ustawienie odpowiedniego ofsetu na drugim falowniku tak żeby obie taśmy pracowały z taką samą prędkością.

0
  • #13 06 Sty 2009 14:24
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam
    A może nie zmieniać falowników itd.
    prosty sterowniczek PLC - jedyny problem ( kosztowy ) to 4 wyjścia analogowe - do sterowania falownikami ( producent falownika nie istotny )

rozwiązanie - 4 dodatkowe potencjometry przy falownikach ( fizycznie ) podające sygnał analogowy na sterowniczek , 1 potencjometr przy sterowniku , 4 wyjścia analogowe do sterowania prędkością falowników .

cała reszta w prosty i dowolny sposób realizowalna w sterowniczku.

pozdrowienia
    PS : odpada problem z obsługą - w przypadku zmian prędkości nie do zaakceptowania - ograniczenie w sterowniku -

0