Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega8][C] Generowanie Przebiegu z użyciem Timrów

killerwo 02 Jan 2009 17:54 1229 4
    killerwo
    Level 10  
    Witam.

Niestety mam problem dotyczący wygenerowanie przebiegu prostokątnego ALE przy użyciu tylko Timerów bez PWMa. Musze Wygenerować sygnał o okresie 270ms i wypełnieniu 90%( czyli po 243ms wartość na wyjściu musi być 0 przez resztę czasu) Później po naduszeniu przycisku okres ma sie zwiększyć do 810ms.Problem juz mam na samym początku z kodem:

Code:
    #include <avr/io.h> 

#include <avr/interrupt.h>

#define F_CPU 8000000L

SIGNAL(SIG_OVERFLOW1)
    {

PORTB &= ~_BV(1); // na jak długo bedzie ustawione 0?
          TCNT0 = 0;

}
    int main(void)
    {

DDRB = 0xff;
    DDRC = 0x00;
    PORTC = 0xFF;

while(1)

{

PORTB |= _BV(1)
       TCNT1L = 53643; // start licznika
       TCCR1A = 0x00; // wartość końcowa licznika
       TCCR1B =(1 << CS12) | (1 << CS10); //prescaler 1024
       TIMSK = _BV(TOIE1); //zgoda na przerwanie?

sei();

if bit_is_set(PORTC,1)

}

}

skoro juz mam wyliczone ze 90% gdzie ma być 5V to 1893 cykle az do przeładowania przechodzimy tam i ustawiamy na wyjściu 0 i tu pojawia sie problem co dalej , czy w przerwaniu mamy zdeklarować po jakim czasie ma być znowu stan wysoki?to by musiały być 2 rodzaje przerwań ze po jednym czasie ma przejsc na niski a drugi raz na wysoki, idzie to jakoś uwzględnić w kodzie? a pozniej przy pomocy przycisku zmienić okres? Proszę o wskazówkę jestem zielony w C i w uC;/
    emarcus
    Level 38  
    killerwo wrote:
    Witam.

Niestety mam problem dotyczący wygenerowanie przebiegu prostokątnego ALE przy użyciu tylko Timerów bez PWMa. Musze Wygenerować sygnał o okresie 270ms i wypełnieniu 90%( czyli po 243ms wartość na wyjściu musi być 0 przez resztę czasu) Później po naduszeniu przycisku okres ma sie zwiększyć do 810ms.Problem juz mam na samym początku z kodem:

............
    skoro juz mam wyliczone ze 90% gdzie ma być 5V to 1893 cykle az do przeładowania przechodzimy tam i ustawiamy na wyjściu 0 i tu pojawia sie problem co dalej , czy w przerwaniu mamy zdeklarować po jakim czasie ma być znowu stan wysoki?to by musiały być 2 rodzaje przerwań ze po jednym czasie ma przejsc na niski a drugi raz na wysoki, idzie to jakoś uwzględnić w kodzie? a pozniej przy pomocy przycisku zmienić okres? Proszę o wskazówkę jestem zielony w C i w uC;/

Dlaczego akurat wybrales prescaler 1024? W zaden sposob nie jest on podzielny z twoimi danymi. Aby uzyskac/odliczyc czas 243 ms musialbys odliczyc "dokladnie" - 1898,4375 cykli i odpowiednio 2109,375 dla okresu (270ms) tworzonej fali.
    Gdybys np. wybral prescaler = 64 potrzeba byloby 30375 impulsow, dla przerwania (toggle), oraz 33750 odpowiednio dla calego cyklu.
    Skoro projekt ten ma byc tylko z timerami (NO PWM) wiec mozesz tu wykorzystac dwa przerwania OC1A i OC1B, (zw, toggle i CTC).
    Ewntualnie mozes posluzyc sie takze trzecim przerwaniem dla zmany 3 krotnie dluzszego okresu fali.

emarcus
    BoskiDialer
    Level 34  
    Najłatwiej bez PWM było by ustawić któryś timer, aby przepełniał się (lub pojawiało się przerwanie compare match) co 1ms (/64, 125 cykli), całą resztę zrealizować programowo. Potem tylko odpowiednio krótki kod, na 4 zmiennych powinno dać się zmieścić (jak długi ma być stan wysoki, jak długi stan niski, ile pozostało do końca aktualnego stanu i jaki aktualnie jest stan) - w przerwaniu aktualizować wyprowadzenie, w programie głównym odpowiednio aktualizować stan.
    killerwo
    Level 10  
    Witam.

Jak by ktoś miał trochę dobrej woli i napisał kod do tego działania bo mimo że wasze podpowiedzi dużo dają to nie umiem ich zrealizować a z gotowym kodem łatwiej było by zrozumieć...zrozumiem jak uznacie ze to gotowiec i nie będziecie chcieli jednak to jest przykład jedynie treningowy.Pozdrawiam
    BoskiDialer
    Level 34  
    Tak, uznamy to za gotowca, jedyne co Cię ratuje, to że mam trochę wolnego czasu, chociaż nie zwykłem pisać gotowce:
    Code:
    #include <avr/io.h>

#include <stdint.h>

volatile uint16_t state_hi_time = 243;
    volatile uint16_t state_lo_time = 27;
    volatile uint16_t state_curr_timeout = 243;
    volatile uint8_t state_curr = 0;

ISR(TIMER0_OVF_vect)
    {
       // t0 jest zbyt prosty, trzeba załadować TCNT0 ręcznie
       TCNT0 = (unsigned char)-125;

uint16_t cto = state_curr_timeout;
       cto--;
       if(cto == 0)
       {
          // zmiana stanu
          if(state_curr)
          {
             state_curr = 0;
             cto = state_lo_time;

// TODO: ustawienie stanu niskiego na pinie
          } else
          {
             state_curr = 1;
             cto = state_hi_time;

// TODO: ustawienie stanu wysokiego na pinie
          }
       }
       state_curr_timeout = cto;
    }

int main(void)
    {
       // TODO: konfiguracja wyjścia, pinu wejściowego od przycisku

// t0: /64, 125ck
       TCCR0 = _BV(CS01)+_BV(CS00);
       TCNT0 = (unsigned char)-125;
       // zezwolenie na przerwanie TOV0 (pozostałe przerwania od timerów wyłączone)
       TIMSK = _BV(TOIE0);

sei();

while(1)
       {
          // TODO: jeśli przycisk naciśnięty
          if(0)
          {
             uint8_t _sreg = SREG;
             cli();

state_hi_time = 729;
             state_lo_time = 81;

SREG = _sreg;
          }
       }
       return 0;
    }
    kod napisany od ręki, nawet nie sprawdzany czy się kompiluje.