Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 3049/1

SQ9MEM 29 Mar 2004 20:14 3828 19
  • #1 29 Mar 2004 20:14
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Posiadam radio wymienione w temacie i mam w związku z nim szerg pytań:
    1. Radio jest bez kwarców, więc nie mogę stwierdzić częstotliwości - na jakich to może pracować?
    2. Mam samo radio, bez zasilacza, manipulatora i zestau głośnikowo - mikrofonowego. Ma 3 gniazda: pierwsze 25 pinowe (takie jak od drukarki), a dwa pozostałe są 9 pinowe (takie jak od portu szeregowego) - jak to podłączyć i jak zrobić manipulator, zasilacz i pozostałe
    3. Jakie kwarce ew. dobrać
    4. Jakie jest napięcie zasilania
    5. Jeśli ktoś posiada, to prosiłbym o schemat
    Dla ułatwienia podam, że zostało to wyprodukowane w roku 90 i cała obudowa jest hermetyczna, w wyjątkowo pancernym wykonaniu, brak jakichkolwiek przycisków czy kontrolek. Gniazdo antenowe TNC (tak jak bnc, tylko że z gwintem).
    Dziękuje za ewentualną pomoc.

0 19
  • #2 30 Mar 2004 00:16
    IjeSJot
    Poziom 27  

Mógłbyś podesłać zdjęcie?? bo nie bardzo przypomina mi sie takie oznaczenie :(
    Pozdrawiam IjeSJot.

0
  • #3 30 Mar 2004 00:29
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Czy to jest pudełko o wymiarach 23x19x6 cm , z bokami w formie radiatorków ?
    Mam takie radio z pasma 170 MHz , jednak tabliczkę z typem gdzieś wcielo :D

Radio to w kręgach amatorskich nazywa się "Czarna Mańka" :D

0
  • #4 30 Mar 2004 15:03
    Piter K.
    Poziom 23  

witam z mojego doswiadczenia wiem ze wystarczy poprosic firme Radmor(mailem)i przysla serwisowke mialem klopot poprosilem i przyslali
    serwis(malpa)radmor.com.pl a tak wogole to pwnie jakis murzynek ale w radmorze powinni wiedziec.
    pozdrawiam!

0
  • #5 30 Mar 2004 17:08
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Nie jest to o wymiarach poadanych przez kolege, lecz o wym 20x20 i wysokość 10 cm. Obudowa metalowa, praktycznie cała żebrowana, kolor czarny. Co do Radmoru, to napisałem kiedyś do nich i nic nie odpowiedzieli. Mimo wszystko napiszę do nich. Zdjęcie zamieszcze w sobotę.

0
  • #6 30 Mar 2004 18:52
    IjeSJot
    Poziom 27  

Ja tez kiedyś napisałem do radmoru maila i tez zadnej odpowiedzi nie dostałem :(
    A jeżeli chodzi i radio to pewnie będzie tzw. murzynek pancerniak tak przynajmniej słyszałem :) :D
    Pozdrawiam IjeSJot.

0
  • #8 30 Mar 2004 21:00
    IjeSJot
    Poziom 27  

Mi sie wydaje ze to nie bedzie to =C2H5OH to bedzie 2433 :)

0
  • #9 30 Mar 2004 21:29
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Pod opis podchodzi , ale zobaczymy co powie webmax.

Mam propozycję . Może byśmy stworzyli na elektrodzie katalog takich radiotelefonów . N.p. jakieś małe zdjęcie , opis , numer i odpowiednik ( np. 2422 -> FM306 ) . Można by rozpisać w jakich pasmach pracują .
    Myślę , że taki katalog pomoże wielu osobom w identyfikacji sprzętu .

IjeSJot napisał:
    Mi się wydaje ze to nie bedzie to =C2H5OH to bedzie 2433

Ten mój to na pewno nie 2433 :D Zdjęcie 2433 jest w załaczniku. Trochę inny niż ten co jest na moich zdjęciach :

0
  • #10 31 Mar 2004 14:41
    zbyszek44
    Poziom 14  

To może być radiotelefon z selektywnym wywołaniem produkowany dla taxi, pracujący w duosimpleksie w paśmie 300Mhz, to szerokie złącze do manipulatora, jedno mniejsze dla włącznika alarmowego, drugie dla głosnika. Powinno być jeszcze złącze zasilania 13,8 V.
    Z pozdrowieniami Zbyszek44

0
  • #11 31 Mar 2004 14:54
    IjeSJot
    Poziom 27  

To co na zdjęciach przedstawił c2h5OH to jest Radmor 2433 ( ostatnie zdjęcie przedstawia manipulator do 2433 :D )
    Ono pracuje w okolicach 172 MHz :D

0
  • #12 31 Mar 2004 16:36
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Tak, Zbyszek44 ma prawdopodobnie racje, bo ten facet, od którego to radio dostałem, twierdzi, że jest to radio z taxi. Jedno ze złącz jest takie jak na zdjęciu unitled1m.jpg w poście c2h5oh. Więc to mamy z głowy. Jak podłączyć zasilanie, wiem; problem w tym, że nie mam manipulatora i nie wiem jak podłączyć głośnik. Jeśli ktoś by miał schemat albo inną dokumentację, to byłbym wdzięczny. Jest to rzeczywiście pancerne radio. Wywnioskowałem, że ma układ selektywnego wywołania, ale jego kontrukcja jest niesamowicie dziwna - cewka z bardzo wieloma drucikami, a od strony druku punkty od 1, 2 itd do 0 i pnkty ABCD polączone drutem z odpowiednimi cyframi - przypuszczam, że jest to generator LC do selektywnego. Dzięki za info

0
  • #14 01 Kwi 2004 16:04
    IjeSJot
    Poziom 27  

No więc to jest "pancerny murzynek" z okolic 300MHz :) Można to próbować ciągnąć na 433MHz jeśli masz dostęp do przyrządów...
    Jeśli chodzi o schemat to słuszny będzie schemat "typowego murzynka" z analogicznego pasma ( ozn. 3043 ), schemat selektywnego ( chyba ) będzie nie potrzebny...
    A manipulator ?? najlepiej trzeba będzie się postarać o serwisówke :) i próbować adaptować inny, np. od "typowego murzynka" :D

Pozdrawiam IjeSJot :)

0
  • #15 04 Kwi 2004 14:35
    SQ9MEM
    Poziom 28  

No więc tak: manipulator w końcu mam (oryginalny) z kablem, kabel do zasilania i jeszcze jeden kabel (przypuszczam, że do glośnika). Zasilanie podpiąłem, manipulator też. Sądze,że coś działa, bo świeci się dioda (zielona) przy pokrętle od kanałów. W tym momencie mam następujące pytania: jak podpiąć głośnik (kabel, który jest do niego: chyba, ma 4 konektory) i jak podpiąć mikrofon do manipulatora (nie posiadam oryginalnego mikrofonu). Dzięki za ew. pomoc

0
  • #16 05 Kwi 2004 00:48
    IjeSJot
    Poziom 27  

A czy pisałeś do Radmoru w sprawie serwisówki??
    Nie mam pojęcia jak to podłączyć, ponieważ nigdy nie miałem z tym do czynienia :)
    Pozdrawiam IjeSJot.

0
  • #17 05 Kwi 2004 13:39
    zbyszek44
    Poziom 14  

Jeżeli podłączyłeś zasilanie, to żeby ustalić wyjście na głośnik w manipulatorze wyłącz blokadę szumów i sprawdz na których wyjściach pojawi się sygnał m.cz. , co do mikrofonu to potrzebujesz raczej manipulatora z przełącznikiem N/O i mikrofonem.
    Z pozdrowieniami Zbyszek44

0
  • #18 17 Kwi 2004 18:33
    CB RADIOSERVICE 39
    Poziom 16  

zalatuje mi to 'klockiem', okreslenia 'czarna manka' nie slyszalem przez wiele lat pracy w tym zawodzie ;-), najprawdopodobniej pochodzi z pasma 300MHz, czyli obecnie bezuzytecznego, a nawet niebezpiecznego (lotnictwo wojskowe, ale nie pisac mi tu bzdur, ze oni sa tylko 118-136), moze byc to tez wersja duosimplex, czyli bez RPT pogadac nie da rady ;P
    elektrycznie sa to plyty popularnego murzyna 3003
    chyba, ze pop**** mi sie obrazki z powyzszych postow ;-)
    w kazdym razie obrazek radmora z nalepionym znaczkiem promieniowania, to popularna kiedys w MO synteza "80", bardzo upierdliwa z reszta...

pzdr.,
    Krzysztof
    GG 2184191

0
  • #19 26 Maj 2004 02:27
    sp6vga
    Poziom 11  

Cześć to radio o którym piszesz prawdopodobnie jest na 170 Mhz lub 300
    jeżeli jest na kwarcach to dobrze włuż tam kwarc o rezonansie około 34-40 Mhz i sprawdż generator czy startuje podając plusa 5V na diodę koło gniazda tego kwarcu.
    Jednak z opisu obudowy i złącz bardziej mi pasuje że jest to radmor z syntezą wykonanie militarne lub MSW jak nie zapomnę to sprawdze instrukcje radmorowskie. Bo mam do tych wykonań dostęp.
    Już prawie wszystkie są wycofane z użytku.

0
  • #20 26 Maj 2004 14:13
    Panda02
    Poziom 32  

To co przedstawił C2H5OH to jest radmor 2433 produkowany dla jeszcze wtedy dla milicji i dla straży pożarnej (w niewielkich ilościach). Cywilne oznaczenie to 3701. Radiotelefon produkowany był na pasmo 148 do 174 MHz (tylko) jak na owe czasy bardzo nowoczesny (synteza częstotliwości, układy scalone i hybrydowe, druk dwustronny). Manipulator umożliwiał ustawienie jednego z 80 simleksowych kanałów lub jednego z 76 duosimpleksowych, wywołanie selektywne indywidualne i grupowe, załączanie zewnętrznej sygnalizacji itd. Odstęp duosimpleksowy 100kHz odpowiadał odstępowi przemienników milicji. Minimalny odstęp między kanałami 25kHz, maksymalny 2MHz. Jeśli chodzi o rozwiązania układowe nadajnika i odbiornika można go uznać za prekursora popularnego "murzynka". Można ten radiotelefon przerobić na pasmo amatorskie, ale wymaga to sporo pracy. To w skrócie. A to co posiada webmax to "murzynek" w wersji taxi z manipulatorem. Można wykorzystać dokumentację od "murzynka". Pasmo pracy można poznać po typach tranzystorów stosowanych w końcówce mocy. Dla 300MHz radmor stosował radzieckie tranzystory KT925, a dla pasma 160MHz tranzystory KT920. Pozdrawiam

0