Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawinięcie transformatora

02 Sty 2009 19:03 1971 17
  • Poziom 13  
    Witam
    Mam takie pytanie jak nawinać transformator 1x220V/2x10,5V... I tu nie wiem jak mam nawinac uzwojenie wtórne to 2x10,5V z mojego rozumowania musze wykonac wspólny odczep... Aha i trafo musi być o mocy 250W
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Masz dwie możliwości:
    1. nawijasz oba uzwojenia jednocześnie - masz jednakowe napięcia.
    2. najpierw pierwsze uzwojenie, robisz odczep, a później drugie - to drugie będzie miało trochę większe napięcie ze względu na długość drutu przy tej samej ilości uzwojeń.
  • Poziom 13  
    A jaki rdzeń polecacie...

Dodano po 4 [minuty]:

TYlko nie wiem czy opłaca sie nawiać samemu czy zamówić ..
    To ma być trafo do przetwornicy z12VDC na 230VAC
  • Użytkownik obserwowany
    witam.Jesli mam coś doradzić to uważam że lepiej będzie zamówić gotowe trafo do tej przetwornicy,lub też po prostu pojść do sklepu elektronicznego i kupić odpowiednie trafo.No chyba ze wolisz bawić sie na upartego samodzielnie z nawijaniem trafa.A skąd wnioskujesz że będzie ci potrzebne 2x10,5V skoro można z powodzeniem wykorzystać 2x9V? Ja robiłem kiedyś dla kolegi taką przetwornice typu push-pull i właśnie dawałem takie trafo tylko moc była trochę inna bo 200W.
  • Poziom 13  
    witam kolege ... Znaczy sie tak 10,5V ponieważ tak pisze w załąącznikach...

Dodano po 1 [minuty]:

Aha troszki zbocze z tematu głównego ...
    Może kolega mógłby mi pomódz w podpięciu tejprzetwornicy ????
  • Użytkownik obserwowany
    Wystarczy zrobić przetwornicę na układzie scalonym CD4047 i już.

Dodano po 35 [minuty]:

Nawinięcie transformatora

Dodano po 4 [minuty]:

przepraszam za jakość ale inaczej tego nie mogłem narysować.Aha tam na uzwojeniu wtórnym jest mostek zbudowany z diod szotkiego a te 4 bramki to nic innego jak układ CD4093.W razie gdyby kolega nie mógł przeczytać jakiejś wartości elementu to proszę napisać na forum a ja postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

jest to oczywiście schemat poglądowy i kolega nie musi wykonywać przetwornicy wg tego schematu.
  • Poziom 21  
    Można wykorzystać transformator od starego UPS-a, ma podobne napięcia i jest od przetwornicy.
  • Poziom 13  
    A gdzie takie coś mode znaleść...
  • Poziom 21  
    Popytaj w serwisie komputerowym, napraw RTV, w skupie złomu, na Allegro.
  • Poziom 36  
    Nie podałeś z jakiego schematu będziesz korzystał przy budowie przetwornicy. Kupno gotowego transformatora wiąże się czasami ze sporym wydatkiem (transformatory dużej mocy). Zastosowanie transformatora z odzysku wymusza czasami zmianę schematu albo parametrów pracy przetwornicy. Jakiej mocy ma być ta przetwornica? Jakiego typu?
  • Użytkownik obserwowany
    Co do tej przetwornicy to sądze ze kolega konstruuje przetwornicą typu push-pull,tylko nie wiem jaka ma być rzeczywiście moc tej przetwornicy
  • Poziom 13  
    słyszałem że można takie uzwijenie odwinąć i można uzyskać te 10,5V
  • Poziom 39  
    Na Alledrogo kupisz taki transformator od UPS-a za grosze, np.od APC 400lub 600.
  • Użytkownik obserwowany
    no właśnie.Zrób tak jak ci koledzy radzą.Kup na allegro albo po prostu zamó w indelu nówkę sztukę i po sprawie.

Dodano po 1 [minuty]:

przepraszam tam miało być oczywiśćie Alledrogo(nie znam takiego serwisu).
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc
    Temat zamknięty...Pozdrawiam Wszystkich