Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn stereo - dobór głośników/litraż/osobne komory

illusionmw 03 Sty 2009 20:16 13955 50
  • #32 03 Sty 2009 20:26
    mczeslaw
    Poziom 36  

Litraż czego?
    Obudowy do głośnika czy już samej obudowy.

Najpierw określ jakie głośniki tam chcesz zastosować, i czy kolumna musi być taka wysoka. Bo to będzie sprzyjać wibracjom obudowy.

Zastanów się czy nie skorzystaćz gotowych projektów biorąc pod uwagę twoje raczkowanie w dziedzinie, i może jak na pierwszy raz to jakiś compakt zamiast BR. Łatwiej o dobry efekt. Pozostaje jeszcze kwestja filrtowania, zwrotnicy, która zastosowana w sposób niewłąściwy nie dopuści do tego by kolumna dobrze zagrała.

I określ się, ale tak na poważnie do czego te kolumny maja służyć, i ile na nie ( na 2 sztuki) kasy przeznaczyłeś. Jaki masz wzmacniacz?

• #33 03 Sty 2009 21:19
    flamaster444
    Uczeń

No to skoro Vas nie jest to objętość obudowy pod głośnik to do czego to służy?

• #34 03 Sty 2009 21:34
    illusionmw
    Poziom 14  

Obudowy razem z głośnikami, wzmocnieniem. Czyli, cytując Ciebie, litraż tego : "Vb- objętość netto to : wymiary wewnętrzne kolumny (a nie zewnętrzne) pomniejszone o objętość jaką zajmuje komora głośnika średniotonowego, pomniejszona o sam głośnik niskotonowy jaki zajmuje w środku kolumny, pomniejszona o ewentualne listwy rozporowe poprzeczne i podłużne, a przy dużych skrzyniach powinno ich być dużo, no i na koniec pomniejszona o objętość jaką zajmują tunele lub tunel BR.
    Ewentualnego wygłuszania nie uwzględnia się. "
    Chcę spróbować odrazu BR bo będą mi służyć od momentu kiedy zostaną podpięte, a compakt zrobiłbym najprawdopodobniej tylko na sprzedaż. Zwrotnicę zlecę znajomemu, który zna się na tym, a jeśli on nie będzie miał czasu, to jest firma na internecie, która robi zwrotnice. Kolumny mają służyć do nagłaśniania pokoju, te głośniki :
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1&vItemDB=itemdb

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=553&vItemDB=itemdb

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=566&vItemDB=itemdb

w zupełności wystarczą, nie potrzebuję mocniejszych. Głównie do muzyki. Wzmacniacz to Technics SU-V4A, ale bez problemu mogę sobie załatwić mocniejszy, jeśli będzie potrzebny, na potrzeby nowych kolumn. Kolumna może byc wysoka ale może być mniejsza, można ją zmniejszyć do 90cm, a długość powiększyć do 40cm. Nie ma problemu. Jeśli są lepsze głośniki, to czekam na propozycje. Chcę, aby po prostu grało to należycie, nie musi wybijać szyb ani wszystkiego do góry nogami. Pieniądze to maksimum 400-500zł.

Wystarczy mi po prostu tylko dobry poradnik, lub cokolwiek, aby ostatecznie wyliczyć obudowę wraz z głośnikami, wzmocnieniami itp, tak aby była bliska ideału dla głośników. Bo z tego co rozumiem, to objętość netto(wewnętrzna) po odjęciu objętości wzmocnienia, głośników w środku itp, powinna mieć ok. 80l, tak jak napisałeś we wcześniejszych postach. A żeby tak było, to musi być większa. I to chcę policzyć. " O ile większą obudowę muszę zrobić ".

Do sprawy podchodzę bardzo poważnie. Najgorszy problem to wyliczyć objętość, jaką zajmuje głośnik w środku obudowy, i bassreflex. Ze wzmocnieniami nie będzie problemu. Efekty wyjdą później.

• #35 03 Sty 2009 21:58
    mczeslaw
    Poziom 36  

W tych pieniądzach to sięnie wyrobisz żeby to grało przyzwoicie.
    Ten duży bas STX trzeba ciąć nisko, około 400Hz, a z pasmem od 400 Hz w górę ten średniotonowy sobie nie poradzi ( będzie przeciążony ) , no i już wchodzi w rachubę albo jakiś bas 25 cm, albo jakiś średniak 17 cm.
    Ale przy STX32_450_8 sama cewka do filtru nistotonowego wyniesie cię z 80 zł na dwie kolumny.
    Dlaczego spec od zwrotnic Ci nie pomoże, jak się zna na częstotliwościach podziału do poszczególnych głośników, to i pewnie obudowę ci dobierze.
    Po trzecie nie rozumię co ci się nie podoba w kolumnach typu Compact. Niejednokrotnie grają lepiej niż BR, zwłaszcza jak nie ma siępojęcia o ich zestrojeniu ( BR ).
    Są głośniki które idealnie grają w obudowie zamkniętej np:ARN226 starej tesli, GDN30/60/1 tonsila i takiego ukłądu nie można poptostu spiepszyć.
    A jak już chcesz porządny trójdrożny zestaw ala ALTUS, tylko taki co do niego ALTUS 140 nie podskoczy to będziesz musiał ze 200-300 dołożyć ( uwzględniam koszt zwrotnicy ), i projekt gotowy Ci dam.

Co do obliczania objętości to czysta matma, żadna filozofia.
    Na moim projekcie rozpory to wykonane są z tego mareriału co kolumna, czyli obliczasz objętość prostopadłościanów i mnożysz przez ich ilość. Głośnik, średnio oblicz się tak. Pole powierzchni magnesu ( z jego średnicy ) razy wysokość głośnika wewnątrz ( czyli jego głębokość minus grubość płyty).
    No tunel BR niestety trzeba już wcześniej wiedzieć jaki ma być, ale to wymaga już doświadczenia w obliczeniach zespołów głośnikowych bo jego długość zależy od Fb jaką chcemy zastosować oraz od objętości netto kolumny Vb.
    Także musimu go wcześniej ustalić i obliczyć pojemnosć walca ( coś jak głośnik tażuwzględniając przy jego długości grubosć płyty z której on wychodzi).
    Także temat jest szeroki i głęboki.
    Proponuje wszelkie publikacje na temat obliczań zespołów głośnikowych. Ale zawsze trzewba pamiętać o objętości netto dla głośnika.

• #36 03 Sty 2009 22:14
    illusionmw
    Poziom 14  

To jeśli mogę poprosić o taki projekt, to z chęcią go obejrze. Jeśli ALTUS 140 temu nie podskoczy ^^.

• #38 03 Sty 2009 22:39
    illusionmw
    Poziom 14  

Ciekawa konstrukcja.

Zapytam ostatni raz :
    czy naprawdę, do 400zł, nie można wykonać jakiejś dobrej konstrukcji, nawet dwudrożnej?

Czy jakiś inny, tańszy układ głośników STX niż ten, który ja brałem, nie będzie pasował do mojej pierwotnej konstrukcji?

a taki układ :

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=525&vItemDB=itemdb
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=20&vItemDB=itemdb
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1&vItemDB=itemdb

?

• #39 03 Sty 2009 22:51
    flamaster444
    Uczeń

W sumie tylko głośnik basowy zmieniłeś.
    Jeśli taki Ci odpowiadają to znów musisz mieć do niech liczoną obudowę.

• #40 03 Sty 2009 22:58
    illusionmw
    Poziom 14  

Po prostu nie musi to tak głośno grać jak te Altusy 300 czy tam Zeusy już nie wiem które to tak głośno "nawalają". Dyskoteki w pokoju nie robię ale przydałby się kop, niekoniecznie mocy rzędu Zeusów i Altusów 300. coś na lekko większym poziomie niż Altus 140.
    Zmieniłem basowy na tańszy i średniotonowy. Wystarczy mi odpowiedź, czy będą dobrze ze sobą współpracowały, i jakie koszty wyniesie mnie zwrotnica.

Przy okazji, posiadam kolumny Eltax Century 200, mają one po dwa głośniki basowe 16,5cm, i wysokotonowy, przy tym Technicsie grają dość głośno i z taki basem, że czuję go na całym ciele, a i kolega czasem słyszy muzykę, a mieszka ok 200m dalej odemnie(przy zamkniętych oknach). A kosztują nowe w granicach 450zł za parę. Mają mocy 100W RMS. A kolumny tej samej firmy, o mocy 200W RMS kosztują 600zł za parę, i posiadają dwa głośniki basowe po 20cm, średniotonowy i wysokotonowy. Na pewno grają bardzo dobrze. Mają też niezłą efektywność. Więc do 400zł a tymbardziej do 500zł, można zbudować dobre kolumny o niezłej efektywności. I to chciałbym zrobić.

• #41 03 Sty 2009 23:15
    mczeslaw
    Poziom 36  

W tym przypadku pozostaw średniotonowy stary, bo tan ma dziedowskie SPL, a ten bas można puścić do 800 - 100 Hz, coś jak w Altusie. Ale obudowa nie musi być inna.
    W 80 litrach też zagra przy strojeniu BR35 Hz φ10 cm i 17 cm długości, ale zejście nieciekawe F3- 53 Hz, czyli bas będzie taki sam chamski jak w Altusach 140 przy większej pace i większym ryzyku mechanicznego uszkodzenia głośnika ( bo musi byćnisko strojony ), wysoki Qts głośnika. Nic lepiej z niego nie wyciągniesz. Moim zdoniem lepiej zagra w obudowie zamkniętej około 50 litrów.

• #42 03 Sty 2009 23:41
    illusionmw
    Poziom 14  

No to rzeczywiście trochę nieciekawie z tym basem, ale można wybrać inne głośniki, nie tylko STX istnieje;].

A tak w ogóle to STX jest lepszy niż Tonsil? Obaj to polska produkcja, jeszcze nie widziałem dyskusji na ten temat.

I zdecyduję się chyba na ten zestaw. Nie chce mi się już kombinować. Mógłbym spróbować coś wymodzić jeszcze z Tonsili, ale nie wiem, czy są lepsze. W każdym razie droższe..
    A będzie ten zestaw mocniej grał niż Altusy?

Nigdzie nie mogę znaleść mocy każdego głośnika

Power MLS/1h (RMS) 200 W

to jest moc znamionowa głośnika?
    Chodzi o ten niskotonowy : http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=525&vItemDB=itemdb

Jeszcze możliwa taka konfiguracja :

http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=745
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=721
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=700

czy to ładniej zagra niż te STX?

• #44 04 Sty 2009 12:31
    mczeslaw
    Poziom 36  

Jeśli chodzi o Tonsila to firma z dużo większymi tradycjami:
    GDN30/80/2 to kultowy przetwornik, o niebo lepszy od tych 30-stek STX,
    ale do niego nie nadadzą się te co proponujesz.
    Najbidniej GDM16/80 i GDWK9/120 , i to jest zestaw pod mój projekt, wariant I (Z tym papierowym wysokotonowcem to nie żartuj ):
    http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=69
    http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=85

No i wtedy już mówimy o przyzwoitych kolumnach o mocy ponad 100 wat i o efektywności pow. 90 dB, no i o basie poniżej 40 Hz.

• #46 04 Sty 2009 13:15
    flamaster444
    Uczeń

A czy do tych obudów można zastosować GDN 25/60/1?

• #47 04 Sty 2009 16:56
    illusionmw
    Poziom 14  

Ta obudowa jest przystosowana pod 30cm, więc raczej nie będzie pasować.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Jeszcze chciałem się dopytać, co oznaczają te zielone kreski na projekcie? To jest osobna komora dla tych 2ch głośników?

I jeszcze jedno : ile ta obudowa ma litrów? Bo nie widzę du trzeciego wymiaru(długości). Jakie strojenie ma ta obudowa?

• #48 04 Sty 2009 17:36
    flamaster444
    Uczeń

Twoje wymiary to:
    Wys: 75cm,
    Szer: 33cm,
    Dł: 31cm.

• #49 04 Sty 2009 18:08
    mczeslaw
    Poziom 36  

illusionmw, przecież tam wszystko jest, czy masz autyzm?
    Mam wrażenie że do Ciebie mówić a ty nie przyjmujesz do wiadomości. Albo nie czytasz postów.

Tak to wewnętrzna komora dla głośników GDN i GDWK.

Te prostokąty to wzmocnienia.

Ten prostokąt po prawej stronie rysunku kolumny- to rzut obudowy z boku ( flamaster444 to zczaił)
    A o BR do tego systemu już pisano i to co najmniej raz:
    Vb netto 66 litrów , BR to rura φ 10 cm i o długości 16,5 cm, co nam daje strojenie BR (Fb)- około 37-38 Hz.

Uwzględniono wszystkie objętości wewnętrzne.

• #50 10 Sty 2009 18:20
    illusionmw
    Poziom 14  

Wszystko już rozumiem.

Jeszcze ma jedno pytanie : jak wstawia się 2 głośniki basowe, to obliczamy obudowę dla jednego głośnika i mnożymy przez 2? Niezależnie od VAS jednego głośnika? Bo jeśli ono wynosi np. 62L, a obudowa dla dwóch wynosi powyżej tej wartości, czy to nie wpłynie na wytrzymałość głośników?

• #51 10 Sty 2009 19:48
    mczeslaw
    Poziom 36  

Na wytrzymałość głosnika ma wpływ za duża objętość ( na niekorzyść). Wtedy membrana lata jak głupia przy większych mocach i nie ma odpowiedniego oporu poduszki powietrznej jaką tworzy jakaś objętość.

A tak na marginesie nie bardzo rozumie o co ci tym razem chodzi.
    Sprecyzuj swoje wątpliwości i napisz po ludzku, tak żeby można było zrozumieć.
    Vas nie jest optymalną objętością dla głośnika, tylko parametrem do jej ustalania.
    Tak, dwa identyczne głośnika podwajają wielkość obudowy, oraz podwajają ilość takich samych tuneli BR jak dla jednego głośnika (jeśli to jest obudowa typu BR), albo zwiększa się pole powierzchni przekroju tunelu BR, aby był o takie jak dla dwóch.