Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt transmisji na częstotliwości 434Mhz (stacja pogodowa)

kris_jr 02 Sty 2009 20:35 7713 5
  • #1 02 Sty 2009 20:35
    kris_jr
    Poziom 10  

Witam,
    Niedawno stałem się posiadaczem całkiem fajnej i stosunkowo niedrogiej stacji pogodowej z LIDL'a. W zestawie są dwa moduły do zainstalowania na zewnątrz oraz stacja bazowa z wyświetlaczem. Pierwszy moduł składa się z czujnika prędkości wiatru (śmigiełko), kierunku wiatru, temperatury i wilgotności powietrza, a drugi moduł stanowi czujnik ilości opadów. Stacja bazowa natomiast mierzy ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę i wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia. Na wyświetlaczu stacji bazowej wyświetlanych jest jednocześnie kilka parametrów gdyż wyświetlacz jest podzielony na obszary (np. temperatura, ciśnienie, wiatr, opady, prognoza pogody), a w obrębie danego obszaru można dodatkowo wybierać co chce się wyświetlać (np. temperatura wewnątrz, na zewnątrz, średnia prędkość wiatru lub najsilniejszy powiew) oraz tryby wyświetlania (np w jakich jednostkach). Dane z czujników zewnętrznych przesyłane są do stacji bazowej radiowo na częstotliwości 434MHz. Wszystko jest super urządzenie bardzo fajnie zaprojektowane i o ogromnych możliwościach, ale brakuje mi jednej istotnej funkcji. Nie ma zapamiętywania historii pomiarów wiatru- historia opadów i ciśnienia jest. Pokazywana jest średnia prędkość wiatru z dwóch minut, oraz najsilniejszy powiew w ciągu ostatnich 10 minut, ale parametry te nie są zapisywane. W związku z powyższym chciałem wykombinować jakiś sposób aby te dane zapisywać jednak żeby to zrobić w elegancki i funkcjonalny sposób to trzeba zapewne nie lada wiedzy i umiejętności. Nie wiem nawet czy to jest możliwe bez szczegółowych informacji na temat sposobu zrealizowania i zaprogramowania całości przez producenta.
    Przedstawię poniżej kilka pomysłów, bo nie wiem który będzie w ogóle możliwy do zrealizowania prosząc jednocześnie o ocenę realności zrealizowania i poradę w kwestiach poruszanych problemów, co do których potrzebowałbym pomocy.

Pomysł pierwszy (jednocześnie chyba najtrudniejszy, ale i najładniejszy i najbardziej by mi na nim zależało)
    W tym przypadku chciałbym przy pomocy jakiegoś prostego odbiornika odebrać i zdekodować sygnał nadawany z czujnika wiatrowego chodzi głównie o średnią prędkość wiatru (bo zakładam że średnia jest wyliczana tam a co dwie minuty jest wysyłany sygnał do odbiornika ze względu choćby na oszczędność baterii, ale mogę się mylić). Następnie odebraną wartość prędkości wiatru przesłać poprzez protokół IP na przygotowaną wcześniej stronę internetową tak abym miał dostęp do tych danych z różnych miejsc. Ewentualnie jeśli to byłoby za trudne lub za drogie to zapis na pendriva do jakiegoś pliku tekstowego czy coś w tym rodzaju a ostatecznie do pamięci eprom z możliwością odczytania tego potem po podłączeniu do kompa (najlepiej przez USB ale jak będzie problem to przez RS232 też ujdzie).
    Główne problemu to:
    1. Nie wiem czy w ogóle możliwe zdekodowanie takiego sygnału, bo nie znam sposobu kodowania tych danych i nie wiem jak wygląda ich przesyłanie bo tam na raz jest wysyłanych kilka rzeczy (prędkość wiatru, kierunek, temperatura i wilgotność powietrza)

2. Jeśli nawet coś takiego jest możliwe to jako nowicjusz w tym temacie nie mam pojęcia jak to zrealizować i jakich układów użyć. Dodam że chodzi o stosunkowo proste rozwiązanie i tanie. Odległość nie jest duża ok 25m.

Jeżeli te dwa pierwsze problemy uda się rozwiązać to za pewne pojawią się dalsze związane z zaprojektowaniem sposobu wysyłania pomiarów przez internet (urządzonko mogłoby być stale podłączone do internetu, ale za routerem) jednak te kwestie zostaną na potem.

Drugi pomysł (trochę bardziej chuligański ;) to taki aby rozebrać tą stację bazową i spróbować się gdzieś wpiąć pomiędzy cały układ sterujący a wyświetlacz i próbować odczytać informację wysyłaną na wyświetlacz w części dotyczącej wiatru. Może to będzie łatwiejsze do wykombinowania, ale pewności nie mam. Tą informację, konkretne wartości dziesiętne można by potem znów, albo przesyłać internetem, albo zapisać na dysku przenośnym albo w pamięci eprom.

Tu problemem może być zlokalizowanie i poprawne wpięcie się w układ, jak również zdekodowanie pojawiających się informacji, bo jest to jeden duży wyświetlacz podzielony na różne sekcje i nie wiem jak są informacje adresowane.

Ostatnie typowo chłopskie rozwiązanie (jest wyjątkowo prymitywne i mało komfortowe). Można by zainstalować kamerkę internetową skierowaną na wyświetlacz stacji bazowej i np. co 2 minuty robić zdjęcie i plik graficzny wysyłać bądź zapisywać w pamięci. Mało wygodne to rozwiązanie jeżeli chciałoby się potem jakoś te dane wykorzystać do sporządzenia wykresu czy czegoś podobnego, ale jeżeli inne sposoby okażą się niemożliwe do zrealizowania to lepszy rydz niż nic.

Tu problemem jest fakt iż kamerki IP są drogie. Kamerkę na USB mam ale ona wymaga sterowników do działania więc nie wiem czy jest możliwe bez pomocy komputera w ogóle z niej skorzystać. Są jeszcze zwykłe analogowe kamerki stosunkowo niedrogie, ale trzeba by wykombinować sposób sterowania nią (wykonywanie zdjęć co 2 minuty) i zapisywania obrazu. Ewentualnie można by wysyłać przez internet sygnał video a aplikacja na serwerze robiłaby stopklatki i zapisywała fotki do pamięci.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i podpowiedzi dotyczących rozwiązania problematycznych kwestii.

0 5
  • #2 02 Sty 2009 22:00
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Ja proponowałbym pomysł pośredni,
    rozkręcić stację, poszukać w niej odbiornika 443MHz i zlokalizować wyjście danych.

Posłuchać co się na tym wyjściu dzieje, tzn ocenić częstotliwość, spróbować zidentyfikować ramkę, następnie spróbować wydobyć z ramki dane.

Jeżeli okaże się możliwe wysłuskanie danych z ramki, można spróbować zastosować drugi odbiornik na 443MHz lub wykorzystać sygnał z tego wbudowanego.

Przy małej częstotliwości transmisji do "snifowania" może okazać się przydatna karta dźwiękowa.

Oczywiście jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z elektroniką,
    po tych wszystkich operacjach może się okazać że stacja przestanie działać...

1
  • #3 03 Sty 2009 00:57
    kris_jr
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź

Taka drobna uwaga- to jest transmisja na 434MHz a nie 443MHz. Może to nieistna literówka, ale nie chciałbym aby ktoś się zasugerował, bo może się okazać że częstotliwość 434Mz jest znacznie bardziej rozpowszechniona i jest do tego więcej gotowych układów i są tańsze niż do innych częstotliwości z podobnego zakresu.

Co do pomysłu pośredniego to raczej myślałem o odszukaniu miejsca gdzie informacja jest już podawana na wyświetlacz, np. adres piksela czy raczej obszaru (wyświetlanie cyfr przypomina nieco wyświetlacz alfa-numeryczny więc i może adresowanie jest podobne), który ma się wyświetlić i tą informację zapisywać lub dodatkowo rozkodować to na wartości dziesiętne i dopiero zapisać. Być może to jest głupi pomysł, ale wydawało mi się że łatwiej odnajdę podłączenie do wyświetlacza niż inne punkty układu.
    Z tego co zrozumiałem to proponujesz jednak wczepienie się zaraz za odbiornik i podjęcie próby zdekodowania ramki sygnału, ale to wydaje mi się strasznie trudne i w tej sytuacji to chyba już niewielki krok do tego aby zbudować odrębny odbiornik i nie psuć tej stacji bazowej.
    Z resztą jak słusznie kolega zauważył jestem początkującym elektronikiem i najpierw chętnie wypróbowałbym rozwiązania nie ingerujące w ów sprzęt bo z pewnością mogę coś popsuć. Ale jak nie będzie innej rady żeby to sensownie zrobić to rozbiorę tą stację.

0
  • #4 03 Sty 2009 17:56
    kris_jr
    Poziom 10  

Hmm, zainteresowanie tematem jest nieco mniejsze niż myślałem, ale może małymi kroczkami się uda coś poskładać do kupy. Jestem w tej tematyce żółtodziobem dlatego proszę bardziej doświadczonych kolegów o pomoc i wyrozumiałość.

Może na początek będzie mi ktoś w stanie udzielić informacji czy transmisja na 434MHz ma jakieś sztywne określone ramy? Chodzi o to czy jest jakiś opracowany standardowy znormalizowany algorytm, konkretna budowa ramki, protokół itp. aby łatwo było zidentyfikować przesyłane dane, a przynajmniej odróżnić zawartość merytoryczną od informacji służących jedynie poprawności transmisji. W grę wchodzi tu oczywiście przesyłanie danych cyfrowych bo zapewne takie są wysyłane z nadajników.

0
  • Pomocny post
    #5 03 Sty 2009 20:46
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Nie ma, w dodatku transmisja będzie odbywać się na jednym z kanałów tego pasma.

Sam sposób realizacji modulacji może być dowolny, AM, FM, FSK, QPSK, QAM itd
    chociaż najpewniej AM ew FSK, nie podejrzewam o nic lepszego.

Sama modulacja nie ma nic wspólnego z formatem ramki,
    dlatego aby uniezależnić się od sposobu modulacji,
    warto zbadać dane cyfrowe pojawiające się za odbiornikiem i demodulatorem.

Po odebraniu ramki danych z kilku pomiarów można wnioskować o budowie ramki, szybkości transmisji itp.

Warto sprawdzić czy nie zostały zastosowane jakieś specjalizowane układy,
    chociaż zapewne wszystkim będzie się zajmował jeden układ,
    zaprogramowany mikrokontroler.

0
  • #6 10 Sty 2009 14:43
    kris_jr
    Poziom 10  

Dziękuję za poradę. W takim razie już jedno rozwiązanie w rezerwie mam. Teraz nadal będę poszukiwał rozwiązania nieinwazyjnego gdyż trochę szkoda by mi było gdybym coś uszkodził bo sprzęt jest nowy i na 3 letniej gwarancji. Jak nie znajdę innego sposobu to wezmę się za rozbiórkę i pewnie o niejedną rzecz jeszcze zapytam.
    Na razie chyba pozostaje mi rozwiązanie najprostsze czyli zaprzęgnięcie kamerki internetowej do pracy.
    Gdyby ktoś wiedział czy da się i ewentualnie w jaki sposób wykorzystać kamerkę USB bez komputera to bardzo będę wdzięczny za podpowiedź.
    Pozdrawiam

0