Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bester SPB-315 , regulator fazowy, jak podłączyć

02 Sty 2009 20:48 6072 6
  • Poziom 15  
    Witam. Zamierzam zamontować w spawarce SPB-315 regulator fazowy na scalaku U2008B U2008B i trzech triakach 40A. Mam dość częstych awarii dotychczasowej regulacji. I teraz zastanawiam się co zrobić z tym "dławikiem", którego nazwy nie pamiętam, a nawet jeśli - to nie jestem pewien jej pisowni- ale spokojnie, wiem jak działa... tylko teraz mam następujące opcje:
    1. Zasilić go poprzez oryginalny prostownik- problem w tym, że zmieniając fazowo napięcie, będzie się również zmieniać namagnesowanie tego "dławika" co dodatkowo będzie wpływać na prąd spawania.
    2. Wyrzucić "dławik", wtórne uzwojenie transformatora dać bezpośrednio na mostek- problem, stracę możliwość skokowej zmiany prądu przełącznikiem.
    Osobiście nie potrzebuję tak dużego prądu spawania i pozostaje mi:
    3. Wyrzucić "dławik" i zmniejszyć troszkę nap. wyjściowe trafa poprzez odwinięcie kilku zwojów na wtórnym- dzięki temu nie będę musiał pracować na mocno skręconym reg. czego troszkę się obawiam.
    Przepraszam za tak długi wywód ale może ktoś już robił taki wymyk i pomoże mi wybrać jakieś zło konieczne.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jeśli miałeś częste awarie regulacji prądu, to znaczy że nie zrobiłeś tego dobrze. To są bardzo dobre spawarki i powinieneś pokusić się o zrobienie jej raz, a dobrze. One działają latami bez awarii, i wg mnie są mniej awaryjne od SPD. Jeśli jednak uparłeś się na zmianę regulacji, to zrób regulację po stronie wtórnej na mostku półsterowanym /3 diody 3 tyrystory/. Schemat /Kol. patryk-84a/ oraz mój opis i fotki znajdują się w temacie "Buduję migomat na spawarce elektrodowej" /chyba 62 strona/. Jeśli będziesz zainteresowany, to odszukam...
  • Poziom 15  
    Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dobry sprzęt, nie twierdzę też, iż dobrze ją naprawiałem ale działała z tym, że zawsze siadają tranzystory sterujące tym moim nieszczęsnym "dławikiem" i być może tutaj jest problem (np. zwarcie miedzy zwojami), a nie chcę ładować w nią dużych pieniędzy inwestując w tyrystory. Także walczę dalej z moimi triakami. Dzięki za zainteresowanie.
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Zamontuj tranzystory parowane i będziesz miał spokój a jeszcze lepiej dołóż jeszcze 1 tranzystor
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    Co do oryginalnego sterowania to polecam płytkę RT -27 BADEKA ona nie jest jakoś tam strasznie droga i jest solidnie wykonana - zamontowalem takich ze 30. Co do innego sterowania to mam całkowity schemat na scalakach U209b jak bys chciał to udostępnię (byc może ten schemat jest gdzieś tu na forum)

Paweł
  • Poziom 15  
    Kolego bestler , powiedz mi jeszcze czy wraz z tą płytką otrzymam schemat podłączenia tego regulatora gdyż w tej spawarce brak jest jakichkolwiek pozostałości (z wyjątkiem przekładni potencjometra ;) ) po oryginalnym układzie. Ja z kontaktuję się z tą firmą dopytam o szczegóły ale dopiero w poniedziałek.
  • Poziom 15  
    Koledzy dziękuję za pomoc- w moim przypadku uszkodzony był transduktor(zwarcie w uzwojeniu podmagnesowującym). Usunąłem ten element, wtórne zmostkowałem w trójkąt i dałem na mostek. Pierwotne przez regulator fazowy na U2008B i odpaliłem. Powiem tak: szału nie ma ale dla użytku domowego w zupełności wystarcza. Dodam jeszcze, że obudowę też zmniejszyłem i to znacznie.