Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjski prostownik nie ładuje na zakresie 10A

g.e.n.d.e.k 02 Jan 2009 20:53 6661 3
Tespol
    g.e.n.d.e.k
    Level 11  
    Jestem w posiadaniu rosyjskiego prostownika. Posiada dwa zakresy ładowania akumulatora:
    1)około 10 A
    2) około 2 A
    Od pewnego czasu przestał mi działać ten drugi zakres, tzn po przełączeniu na 1 dalej ładuje tylko 2A.
    Poniżej zamieszczam 3 zdjęcia owego prostownika.

Widoczne kondensatory to 4uF i są podłączone po stronie pierwotnej transformatora i chyba rezystor z jakimś oznaczeniem 51KKC2. Z tego co zdołałem wypatrzyć to kondensatory te są podłączone do przełącznika którym zmieniam prąd ładowania. Natomiast po stronie wtórnej są zwykłe diody. Trafo jest z dzielonym uzwojeniem wtórnym wiec są tylko 2 diody a dalej jest wskaźnik płynącego prądu i dalej są wyprowadzenia do akumulatora.

Niby bardzo prosty w budowie a jednak nie mogę dojść co w nim jest nie tak. Diody są na pewno dobre gdyż sprawdziłem oscyloskopem i napięcie jest wyprostowane dwupołówkowo. Ponadto zauważyłem że jak się zrobi chwilowe zwarcie na zaciskach które podłącza się do akumulatora to prostownik zaczyna buczeć i jeśli w tym stanie uda mi się podłączyć akumulator to zaczyna działać poprawnie tzn ładuje jakieś 10 amper, jednak udaje się to bardzo rzadko.
    Czyżby to był jakiś rezonans??
    W związku z tym prosiłbym o pomoc, jak to naprawić??
    Ewentualnie co tam się dzieje po tej stronie pierwotnej (bo domyślam się że tam tkwi problem)?.
    Czy w ogóle miał ktoś styczność z takim prostownikiem??
    Może ktoś posiada jakiś schemat i opis tego ustrojstwa.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Tespol
    memek
    Level 17  
    A sprawdzałeś przełącznik czy działa?
  • Tespol
    g.e.n.d.e.k
    Level 11  
    Przełącznik raczej sprawny. Jeszcze jutro go dokładnie sprawdzę i odpowiem na 100%, ale wydaje mi się że jest sprawny.
    Ponadto jutro postaram się zmontować jakiś prowizoryczny schemacik.
    g.e.n.d.e.k
    Level 11  
    A więc dziś sprawdziłem ten przełącznik no i jest OK. Ponadto odlutowałem i sprawdziłem pozostałe elementy i wszystkie są dobre. Ku mojemu zdziwieniu po zmontowaniu wszystkiego do kupy prostownik zaczął działać prawidłowo. Tak więc myślę że problemem były jakieś zimne luty. W między czasie zrobiłem taki prowizoryczny schemacik tego prostownika (może się komuś przyda). Te kondensatory po stronie pierwotnej to chyba zwykły dzielnik pojemnościowy, jedynie nie wiem o co chodzi z tym "stycznikiem" - to chyba jakieś zabezpieczenie.

memek wielkie dzięki za zainteresowanie, gdybyś mi nie powiedział żeby sprawdzić ten przełącznik to pewnie do tej pory bym tego prostownika nie zrobił, bo w życiu bym nie przypuszczał ze przyczyną mogą być zimne luty. Tak więc jeszcze raz wielkie dzięki.
    Pozdrawiam