Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobor listwy zabezpieczajacej

connections 02 Sty 2009 22:01 2398 23
  • #1 02 Sty 2009 22:01
    connections
    Poziom 9  

Witam wszystkich serdecznie po raz pierwszy i mysle nie ostatni.

Przedstawie moja sprawe. Otoz w pokoju mam dosc duzo urzadzen elektrycznych w tym dwa komputery stacjonarny i przenosny. Z racji, ze nie jest to tani sprzet chcialbym zainwestowac w jakas rozsadna, dobrej jakosc i z dobrymi parametrami listwe przeciwprzepieciowa, przeciwzakloceniowa.
    Oczywiscie ogranicza mnie budzet 80zl. Aha minimum 7 gniazd i 3 metry kabla + moze byc jedno na RJ45 choc niewiem jaka ma to spelniac role (nie znam sie na firmach ani ukladach w nich montowanych).

Wyszukalem cos takiego:
    1. http://tylda.pl/?catid=721&actid=679&act=1092&od=25&pid=15009#produkt
    2. http://tylda.pl/?catid=721&actid=679&act=1092&od=25&pid=13306#produkt
    3. http://allegro.pl/item515596237_listwa_zasilajaca_acar_s8_8_gniazd_10_lat_gw.html
    4. http://allegro.pl/item514473356_listwa_zasilajaca_acar_3_m_8_gniazd_10_lat_gw.html

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

Dodano po 56 [minuty]:

http://tylda.pl/?catid=721&actid=&act=1977&od=50&pid=15011#produkt ???

0 23
  • #2 02 Sty 2009 22:31
    Poldek kombi
    Poziom 13  

Witam.
    Nie chciałbym Cię Kolego obrazić ale za 80zł to tylko „badziewie” można kupić.
    Wstrzymaj się z zakupami, uzbieraj jeszcze trochę zł. i kup UPS nawet używanego.

0
  • #3 03 Sty 2009 01:12
    Magister_123
    Poziom 32  

Z podanych przez Ciebie wziął bym listwę z trzeciego linku (Acar 3m). Co Mnie skusiło?! Gwarancja 10 letnia i cena.
    Tak naprawdę to żadne urządzenie nie daje 100% ochrony. Listwą możesz zmniejszyć ryzyko przepięcia. Niestety taka jest rzeczywistość.

0
  • #4 03 Sty 2009 01:50
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Nie oszukujmy się te listwy z ochroną "od przepięć" nie mają nic wspólnego ze swoją nazwą. Jeśli chcemy zabezpieczyć swój sprzęt to niestety trzeba wydać kilka lub kilkanaście tysięcy a nie 80zł.

0
  • #5 03 Sty 2009 02:23
    ozzman
    Poziom 26  

Zgadzam się z kolegami. Nie można oszczędzać w tym temacie. Miałem okazję rozbierać "listwę antyprzepięciową" z 'Biebbronki' w której był kabel, włącznik, gniazdo a i kontrolka;))) Pewnie to to światełko miało zabezpieczać przed pajorunem bo z prawdziwym Piorunem to nie ma szans...

0
  • #6 03 Sty 2009 03:21
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam.
    Ale taka listwa poprawia znacznie samopoczucie :D a koledzy próbują je burzyć, – ale może lepsza brutalna prawda niż szkodliwe złudzenia.

Tak w skrócie to najpierw instalacja elektryczna i piorunochronna prawidłowo zaprojektowana wykonana i sprawdzona – pomierzona i zbadana a na końcu ewentualnie takie zabawki jak listwy przeciw przepięciowe i też sprawdzone.

0
  • #7 03 Sty 2009 03:42
    sasza1949
    Poziom 14  

Zastosuj najprostsze i najtańsze kondensator dyskowy K275 pomiędzy L-N na przedłużaczu za wyłącznikiem

0
  • #8 03 Sty 2009 11:21
    Arturo2005
    Poziom 33  

Kup najtańszą bo to i tak bez znaczenia a strata będzie mniejsza :) (strata = pieniądze wydane na listwe)

1
  • #9 03 Sty 2009 21:44
    connections
    Poziom 9  

Czyli po co sa te listwy po co sa te listwy ? to wszystko to jeden wielki pic na wode ? UPS ? do listwy musze podpiac: zasilanie monitora, zasilanie komputera stacjonarnego, zasilanie glosnikow, zasilanie drukarki, zasilanie routera, zasilanie laptopa, lampke nocna i czasami ladowarke do aparatu/telefonu.

0
  • #10 03 Sty 2009 21:56
    Poldek kombi
    Poziom 13  

Masz rację, tanie listwy to pic na wodę.
    Kup UPS-a zabezpieczy przy przepięciu i przy braku prądu !!!
    Policz jaką moc całkowitą pobiera sprzęt (żadnych lampek ani odkurzacza) i taki UPS kup

0
  • #11 03 Sty 2009 22:08
    connections
    Poziom 9  

Komputer stacjonarny 240wat+monitor lcd 50wat+laptop okolo 65wat=355wat wogole to chyba chce podpiac za duzo urzadzen, hmm...
    nie rozumiem co z odkurzaczem i lampka ? Musialbym miec do tego co najmniej z 550Wat UPS ? Lecz komputer stacjonarny ma zasilacz 350Wat a laptop 90Wat. Aha i czy istnieje mozliwosc zainstalowania UPS-a bez akumulatora jako zabezpieczenia przeciwprzeciazeniowego/przepieciowego ? dziekuje

0
  • #12 03 Sty 2009 23:12
    Poldek kombi
    Poziom 13  

Po kolei.
    Nie podłączaj do UPS żadnych urządzeń które tego nie wymagają !
    W pewnym biurze sprzątaczka załączyła odkurzacz do UPS-a „bo to gniazdko było pod ręką” i UPS-a wykopciła.
    UPS proponowałbym o mocy rzędu 800VA, bo w tych urządzeniach „Waty nie są równe VA”, chodzi tam o sprawność samego UPS i odbiorników pisząc w skrócie.
    Akumulator musi być i nie jest drogi 50-100zł (nowy)
    Morze Ci przypadnie do gustu, ma zimny start co czasem się przydaje, no i kilka innych pożytecznych bajerów. http://www.allegro.pl/item513101682_ups_orvaldi_820ge_z_usb_2_lata_gw_fv_dost_gratis.html

Ps. Mam nadzieję że byłem przydatny. Jak coś wybierzesz to daj znać powodzonka.

0
  • #13 03 Sty 2009 23:28
    connections
    Poziom 9  

Ok to nie ma sensu widze bo takimi pieniazkami nie dysponyje zreszta stacjonarny komputer mam zasilacz z PFC. Najwazniejszy jest dla mnie laptop bo to nowa nie tania sztuka. Ma zasilacz 90wat zam pobiera okolo 60 wiec taki UPS powinien byc dobry prawda. Hmm... a jakbym podlaczl do starej listwy zasilajacej taka listwe APC tylko dla komputerow, dobreprozwiazanie ? http://allegro.pl/item517904998_promocja_apc_listwa_filtr_5_gniazd_ubezp_w_wa.html

0
  • #15 03 Sty 2009 23:42
    Poldek kombi
    Poziom 13  

Witam.
    Kolego connections o laptop bym się bał najmniej. Mój Acerek przeżył bez uszczerbku, gdzie inny sprzęt stacjonarny poszedł z dymem łącznie z częścią tablicy bezpiecznikowej a programowałem centralkę alarmową gdy walnął piorun w domek.

Jeśli się uparłeś na listwę, to poszukaj takiej gdzie producent zwróci Ci pieniądze za ewentualnie uszkodzony sprzęt mimo zabezpieczenia go ich produktem.
    Nie żartuję, taką gwarancję dają „poważni producenci” a reszta to „zwykły przedłużacz z bezpiecznikiem”.

0
  • #16 04 Sty 2009 00:10
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Nie rozśmieszajcie mnie na noc :) Przeczytajcie post kol. EAndrzej a jeśli to jest mało, to polecam jeszcze przeczytać o połączeniach wyrównawczych - nie wspomnę o fachowej literaturze.

A to:

Cytat:
    Kolego connections o laptop bym się bał najmniej. Mój Acerek przeżył bez uszczerbku, gdzie inny sprzęt stacjonarny poszedł z dymem łącznie z częścią tablicy bezpiecznikowej a programowałem centralkę alarmową gdy walnął piorun w domek.

Pozostawię bez komentarza :)

Natomiast:
    Cytat:
    Jeśli się uparłeś na listwę, to poszukaj takiej gdzie producent zwróci Ci pieniądze za ewentualnie uszkodzony sprzęt mimo zabezpieczenia go ich produktem.
    Nie żartuję, taką gwarancję dają „poważni producenci” a reszta to „zwykły przedłużacz z bezpiecznikiem”.

Życzę zejść jednak na ziemię i podać nazwę producenta który tak napisze!

0
  • #17 04 Sty 2009 00:26
    Poldek kombi
    Poziom 13  

Kolego Lukasz-O to co napisałem jest faktem i mam na to świadków że mój Acerek przeżył, i jest to fakt z którym się możesz zgodzić lub nie.

Natomiast jeśli chodzi o listwy zabezpieczające sprzęt są takie, wyglądają trochę inaczej.
    Podam producenta i cenę jeśli zobowiążesz się że kupisz ją na prezent koledze connections. Cena listwy zależy od ceny sprzętu jaki ma chronić.

0
  • #18 04 Sty 2009 00:47
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Poldek kombi napisał:
    Kolego Lukasz-O to co napisałem jest faktem i mam na to świadków że mój Acerek przeżył, i jest to fakt z którym się możesz zgodzić lub nie.
    A znasz wartość tego wyładowania?
    A jaką masz pewność , że następne nie będzie takie jak w latach 90-tych w PEKiN czyli plazma o przekroju kilkunastu centymetrów prosto w iglice?

0
  • #19 04 Sty 2009 01:27
    connections
    Poziom 9  

Łukasz-O wiec co mi proponujesz ?

0
  • #20 04 Sty 2009 13:36
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

connections napisał:
    Łukasz-O wiec co mi proponujesz ?

Niestety za taką kwotę którą jesteś wstanie wydać, nic sensownego Tobie nie zaproponuję.

0
  • #21 04 Sty 2009 13:45
    michcio
    Specjalista elektryk

Poldek kombi napisał:

Oczywiście, wielu producentów takie coś oferuje, ale i tak będą z tym problemy i nikt właściwie tego nie egzekwuje.

Po pierwsze o takie odszkodowanie, patrząc na statystyki ubiega się czy dostaje kilka a czasem może 1-2 osoby rocznie!

Po drugie zapewniam, że jeśli w domu nie ma sieci masy, odgromników (sama listwa jeśli już jest prawdziwa to tylko ogranicznik klasy D, a gdzie poprzedzające ją w rozdzielnicach klasy B i C!?), instalacji piorunochronnej itp. to nie ma co liczyć na takie odszkodowanie.
    A całkowicie prawidłowo wykonanych instalacji w budownictwie mieszkaniowym to moim zdaniem nie ma lub jest to promil wszystkich instalacji.

0
  • #22 04 Sty 2009 18:06
    GBW
    Poziom 27  

Praktycznie wszystkie listwy zawierają podobne elementy zabezpieczające ( może po za tanimi supermarketami),więc wybrać który pasuje nie koniecznie drogi.Zastosowanie tylko listwy można porównać do spaceru pod lawiną kamieni; mały nie zabije a duży tylko gdy trafi.Widziałem listwę z gwarancją na sprzęt ale cena była zaporowa i punkt w gwarancji o konieczności zastosowania odgromników A,B,C.
    Producenta niestety nie pamiętam.
    Prawidłowe zabezpieczenie to stopniowanie; każdy przepuszcza coraz mniejszą energię w wyniku czego sprzęt jest w miarę bezpieczny.
    Każdy taki sprzęt ma wartość energii którą może zaobsorbować a reszta przejdzie dalej.
    Zastosowanie jednego; nie wyłapie wszystkiego.

0
  • #23 04 Sty 2009 23:03
    ozzman
    Poziom 26  

Wszystko zależy od mocy wyładowania/przepięcia i od jego odległości od naszego sprzętu... A tego nie da się przewidzieć, jednak wartko zakupić jakieś zabezpieczenie bo później będzie że 'mądry Polak po szkodzie'...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo