Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Udostępnianie internetu poprzez z krosowany kabel sieciowy.

emce9 02 Jan 2009 23:56 11436 0
    emce9
    Level 10  
    Krok po kroku jak udostępnić internet poprzez skrosowany kabel sieciowy na systemach Windows XP Professional.

======================================================================================
    = ARTYKUŁ NAPISAŁEM SAMODZIELNIE BEZ KOPIOWANIA CUDZYCH PRAC. ZRZUTY Z EKRANU TEŻ SĄ MOJEGO AUTORSTWA.
    = JEŚLI CHCESZ SKOPIOWAĆ TEN ARTYKUŁ, ZAPYTAJ O ZGODĘ, TO NIC NIE KOSZTUJE ;]
    ======================================================================================

1. Co potrzebujemy?

- kabel sieciowy skrosowany
    - kartę sieciową (na obydwóch PC)
    - system Windows XP Proffesional (na obydwóch PC)

2. Skąd wziąć skrosowany kabel sieciowy?

W pierwszym lepszym sklepie komputerowym z serwisem bądź w sklepie elektronicznym

3. Ceny w przybliżeniu

- kabel sieciowy / Zależy od długości kabla i ile będą chcieli za robociznę. Osobiście za 2m kabla w sklepie LCI zapłaciłem ok. 6zł więc to nie jest majątek.
    - karta sieciowa / w zależności od firmy i jakości ale myślę, że każdy komputer stacjonarny i laptop jest w nią wyposażony :) (od 15zł można już kupić)
    - Windows XP Professional (od ok. 500zł)

4. Rozwiniecie tematu.

#1 podłączamy skrosowany kabel sieciowy do dwóch PC, tzn do naszych kart sieciowych
    #2 otwieramy "Połączenia sieciowe"
    np. w taki sposób: "Start" > "Połącz z" > "Pokaż wszystkie połączenia"
    #3 przypisujemy adres IP karcie sieciowej znajdującej się w komputerze, który będzie hostem (będzie udostępniał internet)
    Najlepiej podać takie
    IP 192.168.0.2

Maska podsieci powinna sama się wpisać ale podaję w razie problemów
    Maska Podsieci 255.255.255.0

Można sobie także wpisać DNS'y, ja np. mam DNS'y Netii
    DNS Preferowany: 213.241.79.38
    DNS Alternatywny: 213.241.79.37

Zrzut obrazu ilustrujący #3 krok:
    zdj.1

Oczywiście musimy te czynności potwierdzić klikając "OK" w 2 oknach

#4 Teraz musimy przyporządkować Automatyczne IP drugiej karcie sieciowej.
    Wszystko robimy tak jak przy pierwszej tylko w ostatnim oknie zaznaczamy dwie opcje

- "Uzyskaj adres IP automatycznie"
    - "Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie"

Zrzut obrazu ilustrujący #4 krok:
    zdj.2

Oczywiście musimy tą czynności potwierdzić klikając "OK" w 2 oknach tak jak w kroku #3

#5 Teraz gdy mamy przygotowane prawie wszystko powinna nam się wyświetlić chmurka na 2 PC, że Połączenie Lokalne jest aktywne.
    Wyświetlą się one tylko wtedy gdy wszystko będzie dobrze zrobione :>

Takie dwa niebieskie monitorki powinny być na dwóch komputerach jak będzie wszystko OK i od niego będą te chmurki, o których wspominałem.

zdj.3

#6 W tej chwili będziemy udostępniać internet.

Te czynności wykonujemy na PC Hostującym.

Wchodzimy w modem (w moim przypadku), bezprzewodową kartę internetową bądź inne urządzenie, pod które mamy podłączony internet.

Ustawiamy wszystko jak na poniższych zrzutach z ekranu (zjd.4 i zdj.5)

zdj.4 - Tutaj pominąłem jeden krok, a mianowicie po kliknięciu 2x lewym u myszki musimy później kliknąć "Właściwości" i dopiero w tedy wyświetli się ten "przykład".

Następnie:

zdj.5

Wszystkie czynności akceptujemy klikając "OK", "Tak" albo "Zastosuj" w każdym z okien.

#7 Po wykonaniu tych czynności można zresetować nasze PC, a nawet jest to wskazane ;]

#8 TO JUŻ KONIEC :) MAM NADZIEJĘ, ŻE WAM/CI POMOGŁEM ;]
    Pozdrawiam. o/

!!. Uwagi i podpowiedzi!

- Internet będzie działał na drugim PC tylko wtedy gdy będzie włączony komputer Hostujący i będzie miał aktywne połączenie internetowe!
    - Jeśli ktoś zapomniał włączyć karty sieciowe należy to zrobić, bo nie będzie możliwe wykonanie niektórych czynności! I nie będzie możliwe ustanowienie połączenia lokalnego.
    - Pamiętaj, że to nie jest zwykły kabel sieciowy tylko SKROSOWANY!

Dla ambitnych którzy sami chcą zrobić...
    zdj.6 - znalazłem na google

- Drugi PC może nie mieć internetu bo masz włączonego FireWall'a systemowego bądź źle skonfigurowanego swojego!
    - To jest artykuł poświęcony udostępnianiu internetu, a nie plików! Wiec proszę nie pisać, że komuś nie wyświetlają się pliki z drugiego PC...
    - Pamiętajcie, że to jest artykuł dla "zielonych" i starałem się wyjaśnić wszystko krok po korku.
    - Jeśli coś źle wyjaśniłem albo coś źle napisałem PROSZĘ O POPRAWIENIE MNIE poprzez prywatną wiadomość na tym forum :), a ja dokonam aktualizacji artykułu.
    - Czegoś nie rozumiesz? Masz jakiś dziwny problem? Śmiało napisz tutaj, jak nie ja to ktoś inny mam nadzieję, że w kulturalny sposób Ci odpowie na Twoje pytanie i wyjaśni co masz zrobić.

Od użytkowników:

1) Dostałem informację, że niektórzy mieli problem z automatycznym uzyskaniem IP i serwerów DNS na drugim komputerze.

- Jeśli i Ty masz taki problem to DNS wpisz taki sam jak w 1 przypadku, a IP np.:
    * 192.168.0.3
    * 192.168.0.4
    * 192.168.0.5