Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskonapięciowa idealna dioda.

ghost666 03 Sty 2009 11:09 6089 1
 • Niskonapięciowa idealna dioda.

  Układ sterownika idealnej diody, do zastosowań niskonapięciowych zasilaczy.

  LTC4352, używając zewnętrznego tranzystora MOSFET, stanowi niemalże idealną diodę, zastępującą diodę Schottky'ego o wysokiej mocy, oszczędzając moc i przestrzeń na płytce pcb. Funkcjonalność idealnej diody pozwala na zmniejszenie strat mocy podczas ORowania* i przełączania różnych źródeł zasilania w aplikacjach z wieloma źródłami zasilania.
  LTC4352 steruje spadkiem napięcia na tranzystorze tak żeby zapewnić gładkie przejścia podczas przełączania źródła zasilania. Szybkie włączenie tranzystora zapewnia zmniejszenie strat podczas zmieniania zasilania, a szybkie wyłączanie w wypadku zwarcia albo awarii zasilacza minimalizuje skutki awarii.
  Kontroler ten działa z napięciami od 2.9V do 18V. Wyłączenie zasilania jest wyzwalane napięciem nie mieszczącym się w zdefiniowanym okienku (tj. gdy napięcie jest niższe bądź wyższe od zdefiniowanych granic). Układ zawiera także detektor stanu MOSFETa, który zapewnia kontrole nad spadkiem napięcia na tranzystorze w stanie włączonym i jest w stanie sygnalizować jego wzrost powyżej normy, co oznaczać może jego awarię.


  Schemat aplikacyjny:
  Niskonapięciowa idealna dioda.

  * ORowanie (ang.) zasilania stosuje się aby zapewnić redundancję w wypadku awarii jednego z zasilaczy. Najprostsza metoda to podłączenie do układu zasilanego kilku zasilaczy równolegle, poprzez diody. Układ taki spełnia funkcje OR - na wyjściu jest napięcie, póki na którymkolwiek z wyjść jest napięcie. W układach takich stosuje się najczęściej albo Diody Schottkiego, albo wyspecjalizowane układy sterujące tranzystorem MOS (jak powyższy), ze względu na straty na diodzie, zależne od prądu i spadku napięcia na niej (co jest oczywiste).
  Źródło :
  http://www.linear.com/pc/productDetail.jsp?navId=H0,C1,C1003,C1142,C1079,P85692

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9884 postów o ocenie 8105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBwayPCBway
 • #2
  robolupo
  Poziom 11  
  Gdzie można dostać taki produkt (w Polsce oczywiście)?