Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa głośników 5.1 proszeo pomoc w doborze

dzarolt 03 Sty 2009 14:28 1371 1
  • #1 03 Sty 2009 14:28
    dzarolt
    Poziom 1  

witam
    to mój pierwszy post i prosze o pomoc w doborze głośników do zestawu domowego który buduje sam.
    chce zbudować zestaw, który wypatrzyłem na allegro:
    zestaw_kolumn_5_1_tonsil_fenix_

ampli który ma obsługiwac owe kolumny to YAMAHA RX-V457
    a głosniki które dobrałem to:

front:
    niskotonowy 2xGDN 16/50 8ohm STX
    średnietony GDM 10/60 8ohm STX
    wysokietony GDWK 10/200 8ohm STX
    + bass reflex

center:
    nieskietony GDN10/30 8ohm Tonsil

surround:
    niskietony GDN 14/70 8ohm STX

subwoofer aktywny:
    GDN 20/80 8ohm STX + jakis wzmacniacz który kupie pod ten głośnik na allegro

a teraz kilka pytań odnośnie tych głósników i podzespołów

1. czy moze byc taki zestaw ??? prosze o ewentualne propozycje co do zmiany głosników (na wszystkie głośniki nie chce wydać wiecej niż 400-500 zł)

2. nie zman sie na budowie zwrotnic wiec chce kupic gotowe, czy dostane takie które bedą odpowiednie do danych kolumn ??? prosze o jakies linki gdzie moge je kupic

3. w którym miejscu umiescic BR, czy jakos to sie liczy ???

to bedą moje pierwsze kolumny, które zbuduje i jeszcze mi brak doswiadczenie, ale jak juz sie podjąłem zadania to trzbea je wykonac :)

wielkie dzieki za pomoc
    pozdrawiam

Regulamin p.10.11
    [Art]

0 1
  • #2 04 Sty 2009 11:46
    M.B.S.
    Poziom 21  

dzarolt napisał:
    witam
    chce zbudować zestaw
    zestaw_kolumn_5_1_tonsil_fenix_

Jesli chcesz budować taki zestaw to musisz go budować na takich głośnikach jak oryginał.
    Jeśli zastosujesz inne przetworniki to juz nie bedzie klon feniksów - to będzie zupełnie co innego.

dzarolt napisał:

1. czy moze byc taki zestaw ??? prosze o ewentualne propozycje co do zmiany głosników (na wszystkie głośniki nie chce wydać wiecej niż 400-500 zł)

Jak na dobrze grający zestaw 5.1 troszke za mało. 500zł na same przetworniki to tak. Do tego dochodzą obudowy w twoim przypadku 6 obudów to koszt (strzelam) min 400zł. Nieco inną kwestią jest to że koszt zwrotnic to tego to kolejne minimum 200zł.
    dzarolt napisał:

2. nie zman sie na budowie zwrotnic wiec chce kupic gotowe, czy dostane takie które bedą odpowiednie do danych kolumn ??? prosze o jakies linki gdzie moge je kupic

Pod dane głosniki projektuje się konkretne zwrotnice. Musze Cie zasmucić - zwrotnica uniwersalna do dobrze skomponowanego zestawu - to tak jak chłop w gumofilcach do mercedesa. Chyba rozumiesz o co chodzi.
    Jesli nie masz sprzetu pomiarowego, to pod niesprawdzony zestaw przetworników nie wykonasz zwrotnic. Jesli sie jest początkującym najlepiej kopiować jakiś projekt kolegów z wiekszym doświadczeniem. Radze poczytać dział DIY i podczas wyboru projektu poczytac opinie innych na temat danego projektu, ponieważ niekiedy zdażają sie projekty nieprzemyślane.
    dzarolt napisał:

3. w którym miejscu umiescic BR, czy jakos to sie liczy ???

Nikt Ci nie odpowie na to pytanie, poza tym nie wszystkie kolumny wymagają BR.

Powtórze jeszcze raz - jesli rozbisz klony jakiś kolumn - to rób tak jak oryginalne.

dzarolt napisał:

to bedą moje pierwsze kolumny, które zbuduje i jeszcze mi brak doswiadczenie, ale jak juz sie podjąłem zadania to trzbea je wykonac :)

To jest błędne myslenie. Niestety wielu początkujących porywa się z motyką na słonce i wydaje niepotrzebnie duzo pieniędzy. Brak Ci doświadczenia - skopiuj albo oryginał, albo gotowy projekt. Niestety na tym etapie odradzam Ci tworzenie czegoś nowego.

Dlaczego?
    Ponieważ codziennie pojawia sie duzo osób, które wybierają sobie przetworniki, a nastepnie chcąc im pomóc trzeba sie niezle nagimnastykować, a i tak mało kiedy bez pomiarów sie udaje.

Co zrobić aby wyszedł dobry projekt?
    1. Dobór głosników (znajmośc podstaw doboru przetworników) oraz podstawy programów symulacyjnych.
    2. Znajomośc rozmieszczania głosników w kolumnie, umiejętnośc doboru objętości obudowy, rozróznienie głosników pracujących poprawnie w obudowach BR i obudowach zamknietych
    3. Podstawy działania i projektowania zwrotnic.
    4. Pomiary, pomiary i jeszcze raz pomiary.
    5 Przede wszystkim znajomośc już istniejących konstrukcji - jest wiele osób z ogromnym doświadczeniem, które zamieszczają sowoje projekty z pomiarami
    i na marginesie dodam, że są nieraz o niebo lepsze niż oryginały/markowe kolumny itd.

0
  Szukaj w 5mln produktów