Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa head-a gitarowego + paczki.

03 Sty 2009 16:30 2245 9
  • Poziom 9  
    Witam!
    Posiadam 2 kolumny takie jak na zdjęciu.
    Chce zbudowac do nich head gitarowy.
    Moje poszukiwania skonczyły się wlasnie na decyzji napisania tego postu, zwlaszcza, że nie wiem czy to przyczyna serwisu czy też u mnie jest cos nie tak - nie działa wyszukiwarka.
    Zastanawiam się nad uzyciem preampu Janka, czytałem że dobre i nieskomplikowane wzmaki budowane sa na tda 7294, ale końcówka na scalaku, jak widze jest odradzana w nagłosnieniu gitarowym.
    Najogólniej - chcę zbudowac head, poszukuję schametu wzmacniacza, ew. jeśli odradzicie mi preamp Janka, to jeszcze czegos co mogłbym wstawić w jego miejsce.
    Z górzy dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Admin grupy audio
    Kolumny nie nadają się do gitary. Kilka razy zagrasz i je uszkodzisz.
    Jeśli już masz budować, to lepiej zrób wszystko od nowa, kup odpowiedni głośnik i zrób zgodnie ze sztuką, a nie prowizorkę.

Co do brzmienia przedwzmacniacza i końcówek wypowiadał się nie będę. Gitarzystą nie jestem, poza tym każdy ma swoje preferencje w tym zakresie.
  • Poziom 9  
    Gram na nich od około roku na basie i spisują się bardzo dobrze. Ale skoro tak mówisz, to pewnie masz rację :) Myślę że narazie zabiorę się za preamp Janka:)
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    jakbyś zamiast preampu Janka zakupił multiefekt z funkcją symulatora kolumny głośnikowej to dorabiając tylko końcówkę i używając multiefektu jako preampa to można użyć tych kolumn do grania, ale tylko w domu. Scena odpada.

a zaraz zaraz. na tych kolumnach pisze, że są to monitory studyjne... nie są przypadkiem aktywne? Pewnie nie, ale dla pewności się zapytam.
  • Poziom 43  
    Do basu OK, basu się tak nie przesterowuje jak gitary. Mają stosunkowo wolny głośnik do basówki, ale dadzą radę. Do gitary elektrycznej niestety co innego bez zwrotnic itp. Do basówki idea to duży głośnik basowy estradowy, najlepiej sygnowany pod basówkę. Wielkość 10" 15" 12" różne wielkości. Na scenę nawet z 18" najlepiej kilka kombinacji średnic dodatkowo driwer wysokotonowy.

ten głosnik się nie nada na scenę bo jest za cichy (skuteczność w decybelach jest niska).

Możesz kupić tani multiefekt ZOOM B1 z 32-bitowym procesorem.

Painlust, co do aktywności tych kolumn to posiadają zapewne zwrotnicę z potencjometrami do regulacji barwy kolumn.
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    ale to jest żadna aktywność. monitor aktywny to taki z wbudowanym wzmacniaczem. Podejrzeam, że tu go nie ma. W każdym bądź razie aby grać na tych kolumnach potrzeba jakiegokolwiek symulatora kolumny głośnikowej czyli cabsima. Inaczej głośniki pójdą się kochać.
  • Poziom 43  
    Ja bym kupił na allegro jakąś okazję: jakiegoś głośnika ze starego pieca, a może jakiś piec powiedzmy na 110V z USA za grosze do tego transformator 220/110
  • Poziom 9  
    przepraszam ze tak długo mnie nie było, ale szkoła, taki "sezon" zaliczeniowy mnie wyrwal ze swiata. Wracając do tematu, kolumny pasywne, potencjometry sterują głosnoscią głośników wysokotonowych i sredniotonowych.
    ale zależy mi głownie na budowie dobrego wzmacniacza. heady sa drogie a domowymi siłami nie problem było by zrobić obudowę, co obnizy koszty. Nie stać mnie na kupno, gowy więc mzoe kiedys zakupie zama paczkę, a głowe zmontował bym zamodzielnie.

Polecacie jakies rozwiazania co do końcówki? Uklad, tranzystor? Co sie lepiej spisuje? No i kasa gra istotną rolę...
  • Poziom 43  
    A tak po za tym za fajnie grającą Laboge dałem 140 złotych na allegro, nie opłacało by mi się gitarowca robić.
    A teraz trochę na ziemie: Za głośnik do gitarowca dasz 40-50 złotych za wzmacniacz, deski paczki też trochę dasz. Samemu się opłaca dopiero coś mocniejszego albo w droższym zakresie - i nie scalonego czy tranzystorowego tylko lampowego. Masz teraz słaby głośniczek, dla uzyskania dynamiki musisz kupić głośnik powiedzmy Soldano 15" + do tego preamp i końcówka mocy jakby co tranzystor - keidyś sobie dokupisz wysokotonówkę ciętą przez kondensator i cewkę (bass puszczony pełnym pasmem). 100W to minimum, żeby się przyjemnie grało i dynamicznie.
  • Poziom 9  
    Ale co polecasz na końcówkę, jakiś schemat? Nie wiem czemu ale lampa wydaje sie dla mnie jakimś kosmosem...Jestem początkujący z elertoniki, wspieram sie wiedzą taty. Materiały na budowę to nie problem, sklejki deski... mam pod ręką, sprzęt do obróbki też. Skupiając sie na budowie heada co polecacie? narazie zapomnijmy o paczce:) Pierwszy warunek co do specyfikacji ukłądu jest taki, że wyzwolony dźwięk musi byc na tyle głośny żeby zagłuszyć perkusję.
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Rozpoczałem budowę wzmacniacza na TDA7294, jakie trafo kupić? 2*24V@200VA wystarczy??