Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzone drivery w kolumnach KEMPTON pw 215.

irek81 03 Jan 2009 17:52 8280 41
IGE-XAO
    irek81
    Level 13  
    Witam!

W moich nowo zakupionych kolumnach kempton pw 215 uszkodziły się drivery - swoją drogą zupełnie nie wiem jak to się stało. Kolumn do tej pory użyłem kilkakrotnie tylko w małej salce prób. W trakcie cichej gry (musiało się coś stać) podczas przełączania mikrofonu (wyłącznikiem) coś cicho pstyknęło i przestały grać głośniki wysokotonowe w obu kolumnach. Sprawdziłem miernikiem - nie mają "przejścia". Co robić? Czy kupić inne dobrej firmy - i tu nie wiem co założyć. Na starych kolumnach nieraz zdarzały się poważniejsze piski, stuki, albo trzaski i nic się nie paliło. Kolumny mają 2 tygodnie więc są na gwarancji, ale czy sprzedawca uzna gwarancję. Z drugiej jednak strony nie uśmiecha mi się wysyłać całych kolumn bo to są koszty i wiele zachodu. Nie chciałbym aby po wymianie znów stało się to samo. Bo co dopiero będzie jak wezmę te kolumny na imprezę, a tam wiadomo jakie panują ekstremalne warunki ( czasem ktoś "wydrze" wtyczkę na brutala, albo inne nieprzewidywalne zdarzenia) . Po prostu zależy mi na czymś trwałym. Same kolumny grają bardzo fajnie - mają dużą sprawność i moc. Co robić? Może da się jakąś cewkę dopasować do tego? Na driverach pisze tylko 8ohm. Nic więcej, nie ma oznaczenia typu ani marki. Są wkręcane w tubkę. Średnica od strony gwintu to ok 3,4cm. Z góry dziękuję za pomoc
  • IGE-XAO
    dr_aus
    Level 24  
    co robić?
    1) nie kupować tandetnych niskobudżetów
    2) poradzić się na forum przed zakupem.

Sprzedawca nie uzna ci gwarancji i walka znim też raczej nie jest opłacalna, chyba że da się zaczepić o coś innego niż głosnik wysokotonowy.

Wymiana na lepszy driver ci pozostaje, ale to powinno pociągać za sobą przebudowę zwrotnicy, a cześto wykonanie jej od nowa, gdyź często ich praktycznie nie ma. Warto dołożyć także żarówkę jako zabezpieczenie.
    irek81
    Level 13  
    dr_aus wrote:

Wymiana na lepszy driver ci pozostaje, ale to powinno pociągać za sobą przebudowę zwrotnicy, a cześto wykonanie jej od nowa, gdyź często ich praktycznie nie ma. Warto dołożyć także żarówkę jako zabezpieczenie.

Jaki? Możesz podać jakiś model? Zaznaczam, że średnica gwintu w tubce to ok 34mm.

NIe mam, żadnej informacji na temat parametrów tych głośników więc nawet nie wiem jak to się ma do zastosowanej zwrotnicy. Może obeszłoby się bez przebudowy zwrotnicy, a jedynie dodaniu żarówek - co do żarówek to jakie zastować?

Na dodatek nie sądzę aby te kolumny były aż tak niskobudżetowe. Głośniki FBT o sprawności 101 dbl są jedną z lepszych alternatyw - chyba o wiele lepszą od samodzielnej budowy kolumn na głośnikach eminence za 350zł /szt.
  • IGE-XAO
    dr_aus
    Level 24  
    101dB to tylko na papierze, pewnie driver miał tyle i dlatego już nie żyje.
    Jak widzisz ta lepsza alternatywa w praktyce została połączona z brutalną rzeczywistością.

W przypadku samorób, wszystko zależy kto je robi.

W tej pacze najlepiej jakbyś zastosował 1.4'' driver zamiast tego 1''. Żaróka zwrotnica i driver wypada policzyć. Strzelać to równie dobrze sam możesz.
    grostecki
    Level 13  
    Ja mam takie kolumny. Używam ich około roku w różnych warunkach. Na mrozie, na deszczu, w upale. Nie oszczędzam ich w ogóle. Wokalistka bardzo często łazi z mikrofonem przed kolumnami ,że jak zapiszczy to aż w mózgu coś się robi :D Dziwiłem się nawet, że driver to wytrzymuje. Do tej pory wszystko gra jak należy. Trochę to dziwne że twoje przy małej głośności siadły. Być może była jakaś wada zwrotnicy. A gdzie kupiłeś kolumny?
    Jeszce jedno: miałem do wyboru PDP615 albo Kempton i wybrałem Kemptona. Lepiej grał. LDM się schował. A ponoć LDM taki dobry i wszyscy chwalą. Więc taka najgorsza ta niskobudżetówka to to nie jest
    irek81
    Level 13  
    Kolumny grają bardzo porządnie. Sądzę, że słabym punktem tych kolumn mogą być wysokotonówki. Kolumna posiada jakąś zwrotnicę, natomiast nie ma żadnego zabezpieczenia driverów. Jak będę miał trochę czasu to pstryknę fotkę tych zwrotnic. Chyba zdecyduję się na jakiś upgrade - bo chcę aby to już porządnie chodziło.

Podaję stronę z danymi technicznymi. Kolumny pw 215 na samym dole:

http://www.fbt.it/intranet/Inglese/kempton1/Download/Kempton-Catalogue-2007--high-res-.pdf

Jest natomiast jeden błąd w danych technicznych - otóż te kolumny są 4 omowe.
    dr_aus
    Level 24  
    no.. już się SPL do 98 zmniejszył ( z dwóch głosników) . Użyj PSD2002, wytrzyma przy tej sprawności.
    irek81
    Level 13  
    Udało mi się odrysować schemat zwrotnicy i pstryknąć fotkę. Nie ma żadnych oznaczeń na cewce (jest nawinięta na rdzeniu) więc nie znam jej parametrów. Z kondensatorów odpisałem to co było na nich napisane. Przepraszam za niewyraźne zdjęcie, ale na szybko nie mogłem nic innego zrobić.I teraz pytanie czy te zwrotnice trzeba będzie modyfikować do zastosowania PDP 2002. Jak wykonać zabezpieczenie aby nie uszkodzić nowych driverów? Dziękuję za odpowiedź.
    irek81
    Level 13  
    Na serwis nie mogę liczyć , bo głośniki spalone to jest zawsze wina użytkownika. Już kontaktowałem się ze sprzedawcą. Gwarancja nie obejmuje takich usterek. Pozostaje jeszcze jedna opcja - przewinięcie cewki. Myślę, że dał bym sobie z tym radę, ale problem w tym, że trzeba specjalny drut. Ktoś wie gdzie mogę zdobyć taki drut?
    dr_aus
    Level 24  
    irek daj spokój z tym przewijaniem.
    Jest to standardowa zagrywka serwisu, szczególnie w przypadku takich firm. Niestety w przypadku drivera nie masz się na czym oprzeć.
    Zwrotnica jest tandetna. Zupełny brak filtra na głośnikach 15''. Cewka z rdzeniem nieliniowym. Brak dzielnika na driverze. Zabezpieczenia są, ale słabe bo mają za niską pojemność cieplną i jak widać nie zadziałały.
    irek81
    Level 13  
    Jednak chyba zdecyduję się na drivery eminence PSD 2002S.
    Spróbuję poszukać i zamówić gdzieś te drivery. Tylko teraz jak przerobić zwrotnicę aby to miało ręce i nogi. Macie jakieś schematy, jak wykonać taką zwrotnicę. Może wystarczy przeróbka tej co jest?
    protone
    Level 26  
    Jeśli chodzi o drivery to wybór masz spory: wspomniane Eminence PSD 2002S, możesz zastosować Selenium D220Ti , Lub STX D800Ti -tani i bardzo mocny, lub jeszcze np Selenium D210Ti .Każdy z nich będzie wymagał modyfikacji zwrotnicy i zastosowania tłumika ,ale dzięki temu będą miały spory zapas mocy i ryzyko awarii zostanie zmniejszone.
    Pozdrawiam.
    irek81
    Level 13  
    No właśnie - czy jest sens wydawać ponad 300zł na eminence PSD 2002 - gdy D210Ti kosztują mniej niż 150zł - pytanie czy są też równie dobre?
    PSD 2002 wydaje się być mocniejszy ale wg danych sprawniejszy jest D210Ti.
    auroxik
    Level 26  
    Ja skłaniałbym się do D800 od STX nie ma co dalej celować kolega musi i tak przerobić zwrotnice kupowanie czegoś nie wiadomo jak super i robienie do tego zwrotki na oko mija się z celem. Do STX chociaz uzyje charakterystyki impedancji i tyle i nie powinno to grać źle.

Co do D800 jak najbardziej możę konkurować z ti210 od seleniumam nawet bliżej mu do 220 niż 210 o zcymś to świadczy
    irek81
    Level 13  
    auroxik wrote:
    Ja skłaniałbym się do D800 od STX nie ma co dalej celować kolega musi i tak przerobić zwrotnice kupowanie czegoś nie wiadomo jak super i robienie do tego zwrotki na oko mija się z celem. Do STX chociaz uzyje charakterystyki impedancji i tyle i nie powinno to grać źle.

Co do D800 jak najbardziej możę konkurować z ti210 od seleniumam nawet bliżej mu do 220 niż 210 o zcymś to świadczy

Sam już nie wiem jaki głośnik wybrać. Rozsądna propozycja - bo jest dużo taniej niż na PSD 2002 (300zł a 700 to jest duża różnica) .Czy ktoś może mnie nakierować od czego zacząć przy projektowaniu zwrotnicy (solidnej). Jakiś ciekawy artykuł schematy, bądź opis. Jestem po elektryku - kilka wzmacniaczy zbudowałem, lubię wyzwania więc myślę, że z Waszą pomocą powinienem sobie poradzić - oczywiście odwdzięczę się za pomoc jakoś.

Patrzyłem na STX D800 Ti i powiem szczerze, że jeśli to prawda co podaje producent to jest to bardzo dobra propozycja. Sądzę, że i tak na tych STX-ach będzie to lepiej chodziło niż na tych co były wcześniej. W tych moich średnica cewki była mniejsza (35mm) i średnica magnesu też (90mm). Więc pewnie będzie lepiej.
    pozdrawiam
    Irek
    dyskoteka89
    Level 20  
    Hej
    Moim zdaniem to bierz tego stx-a..
    W przypadku emi, masz duże szanse na kupienie podróbki, lub felernego, i co z nim zrobisz, komu i jak zareklamujesz?
    Stx to stara krajowa firma, jakby cos nie tak było, sa na miejscu...
    pozdro
    irek81
    Level 13  
    dyskoteka89 wrote:
    Hej
    Moim zdaniem to bierz tego stx-a..
    W przypadku emi, masz duże szanse na kupienie podróbki, lub felernego, i co z nim zrobisz, komu i jak zareklamujesz?
    Stx to stara krajowa firma, jakby cos nie tak było, sa na miejscu...
    pozdro

Zwłaszcza, że to chyba STX był zamontowany w tych kolumnach tylko, że model niższy D-500Ti - wyglądem się zgadza w 100%. Wymiary cewki i głośnika są dokładnie takie same.
    dr_aus
    Level 24  
    PSD nie jest mniej sprawny niż d220. Na forum zamieszczałem wykresy. Nie opierajcie się na tym co pisza producenci, bo daleko nie zabrniecie. Nie ma wytrzymalszego drivera 1'' niż PSD. Nie tylko z parametrów. Robiłem testy niszczące. Fakt , posiadają czasem wady, ale nie te, które przechodza przez moje ręce, a poza tym jest w polsce serwis i gwarancja.

D800 wg krzywych producenta ma spadek przy 2kHz do około 106-107dB. Nie wiem jak można powiedzieć że on jest pomiędzy D210 a D220.
    irek81
    Level 13  
    Pomoże mi ktoś zaprojektować zwrotnice?

Btw. SPL nie zmniejszył się do 98. W pdf-ie jest nadal napisane 101dbl. 98 to jest dla pw18S.
    irek81
    Level 13  
    Opierając się na stronach: http://estradowiec.pl/index.php?Itemid=67&id=35&option=com_content&task=view

http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter2.html#second

oraz z charakterystyki głośnika wysokotonowego stx D800Ti

Nie jestem pewien czy mogę ale D800Ti uciąłem od 1,5 kHz. Z wykresu wynika że powinien dać radę (a może nawet niżej). Poniżej przedstawiam screeny (trochę zmodyfikowane bo wysokotonowy ma zwrotnicę 18 dbl/okt, a niskotonowy 12 dbl/okt. Załączam pliki. Rzućcie na to okiem. Nie wiem tylko jakiej żarówki mam użyć do tego wysokotonowego. Niestety nie znam charakterystyki głośników niskotonowych.
    Dzięki za pomoc.
    irek81
    Level 13  
    a może powinienem zrobić inaczej - po prostu nie bawić się w celowanie ze zwrotnicami, a do tej co jest dołożyć żarówkę do zabezpieczenia, tylko nie wiem jaką i gdzie dokładnie. Wydaje mi się, że powinna być przed kondensatorem 2,2microF. Ale mogę się mylić. Częstotliwość podziału z danych kolumny wynosi 2kHz.
    irek81
    Level 13  
    Czy jest ktoś kto może mi pomóc przy tych zwrotnicach, albo może powie w którym miejscu i jaką założyć żarówkę do starej zwrotnicy by zabezpieczyć nowe wysokotonówki.
    protone
    Level 26  
    Dla tej zwrotki powyżej ,i przy tym cięciu ,dałbym żarówkę 24V 55W .Na tej samej stronie co obliczałeś zwrotkę ,możesz obliczyć tłumik na rezystorach ,żeby obniżyć efektywność drivera ,do poziomu midbasa.Sama zwrotnica plus żarówka daje ok. 1,5 do 3 dB.Ten tłumik montujemy za filtrem.
    pozdrawiam
    irek81
    Level 13  
    Jak wykonać cewki - chodzi mi o ilość zwoji i średnicę - czy macie może jakieś programy do obliczania cewek? Nie wiem też jakiej grubości drutu powinienem użyć.

Pozdrawiam
    Irek

Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

protone wrote:
    Dla tej zwrotki powyżej ,i przy tym cięciu ,dałbym żarówkę 24V 55W .Na tej samej stronie co obliczałeś zwrotkę ,możesz obliczyć tłumik na rezystorach ,żeby obniżyć efektywność drivera ,do poziomu midbasa.Sama zwrotnica plus żarówka daje ok. 1,5 do 3 dB.Ten tłumik montujemy za filtrem.
    pozdrawiam

ale ja mam w tej kolumnie 2 głośniki 15" (midbasy) - czy w związku z tym muszę obniżać sprawność drivera w stosunku do tych dwóch głośników? Na schemacie zwrotnicy zaznaczyłem tylko jeden głośnik ale są dwa więc do głośników mid będę musiał wykonać po dwie takie zwrotnice.
    irek81
    Level 13  
    Przy grubości drutu 1,8mm cewka jednowarstwowa chyba odpada, ale znalazłem już programik do obliczania indukcyjności cewek wielowarstwowych.

Tylko teraz nie wiem, jeżeli mogę użyć jednej zwrotki dla tych dwóch głośników, to nie wiem jak to teraz zrobić, czy liczyć jeszcze raz zwrotkę podstawiając do wzoru te dwa połączone równolegle ze sobą 15" (co daje 4omy) i dać jeden kondensator taki jak wyjdzie po wyliczeniach dla 4 omów.

Schemat załączam niżej. Czy jest poprawny i czy mogę traktować dwa głośniki 8 ohm (połączone równolegle) jako jeden 4 ohm-owy i podstawić do wzoru 4 ohmy?

z góry dzięki za odpowiedź
    protone
    Level 26  
    Sorry za link ,ten właściwy chyba sobie wykasowałem.
    Dwa głośniki 8Ohm połączone równolegle, dają 4Ohm i tak to niestety musisz policzyć.Niestety dlatego ,że nie wiemy nic o głośnikach 15 cali ,a tym samym ,nie znamy ich charakterystyki impedancji.Przy tej częstotliwości odcięcia ich impedancja jest na pewno wyższa ,dlatego twoje wyliczenia będą obarczone ,niestety jakimś błędem.Ale w tym przypadku nie ma innego wyjścia.
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    daj je komuś na pomiar najwyżej
    irek81
    Level 13  
    Jakiego drutu (o jakiej średnicy) powinienem użyć do nawinięcia cewki dla wysoko tonowego?

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Liczył ktoś z Was cewki z tej stronki:
    http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html
    Można na tym polegać?

Wychodzą zupełnie inne wartości niż w programie CEWKA Jacka Bura.