Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie agregatu od lodówki - która rurka do czego?

03 Sty 2009 18:07 13042 16
  • Poziom 10  
    Witam. Czy może mi ktoś pomóc gdyż posiadam agregat firmy eda poniatowa i po pierwszym uruchomieniu pluje mi olejem z rurki którą widziałem na zdjęciach powinno lecieć powietrze.Jakakolwiek pomoc mile widziana.Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Może jest dość wysoki poziom oleju. Powinno przestać po jakimś czasie a przynajmniej zmniejszyć się. Sprężarka z lodówki pracuje w obiegu zamkniętym, można jej użyć np. do pompowania kół roweru itp ale trzeba liczyć się z tym, że powietrze będzie zaolejone.
  • Poziom 10  

Na zdjęciu powyżej a dokładniej na obrazku B z rurki wypluwa olej a na forum znalazłem podobne połączenie i ta rurka pełni funkcję rurki wydmuchującej.Na obrazku A jedna rurka powinna być zatkana a jedna pobierać powietrze czy też odwrotnie?

Dodano po 15 [minuty]:

A i takie cosik właśnie znalazłem czy może sie przydać i jeśli już to jak to podłączyć?? --- http://allegro.pl/item520331963_mini_odwadniacz_i_odolejacz.html
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Jedną rurką zasysa powietrze, drugą wydmuchuje (i tą też może wypluwać olej). Trzecia rurka jest zaspawana/zagnieciona.
  • Poziom 28  
    Układy pneumatyczne wymagaja by powietrze niosło jakiś smar więc stosuje się elementy do wprowadzania do powietrza smarownic dla wytwarzania mgły olejowej, bo elementy wirujące w narz.pneumwtycznych zaiweraja łożyska etc a te wymagaja smarowania.
    W domowym zastosowaniusprężarki z lodówki trzeba się liczyć z tym że oleju w korpusie będzie ubywać więc należy ten olej albo zawracać do układu i do tego służą odolejacze- tylko ze sa to dość drogie elementy i przystosowane do pracy w zamknietym układzie chłodniczym- gdzie olej pogarsza wymiane ciepła - jest jeszcze jedną przegrodą.
    W tym co Ciebie interesuje będzie to układ otwarty , gdzie też nie jesteś zainteresowany migracja oleju ze sprężarki wraz z powietrzem-m więc musisz zastosować jakieś pułapki chyba nie działające automatycznie (będą zródłem strat ciśnienia i wydajności oraz kosztów- wiec nieekonomiczne-).
    Musisz olej z pułapki- o ile będzie on CZYSTY a nie zanieczyszczony) -przekierowywać po skończonej pracy albo okresowo spuszczać do sprężarki albo wprowadzać nowy olej.
    Sprężarka , jako obiekt zamknietykorpusie stwarza problem z kontrolą poziomu oleju w korpusie- zbyt wysoki poziom- olej bedzie wynoszony ze sprężarki w większych ilościach, jegfo zbyt niski poziom doprowadzi do zatarcia sprężarki.
    Inny problem to WILGOĆ- n jako że powietrze zawiera w sobie wodę a ta prowadzi do korozji elementów sprężarki.
    W zamknietym obiegu lodówki nie stanowi to problemu- ilości powietrza w układzie sa śladowe a ponadto układ jest wyposażony w filtr-odwadniacz.
  • Poziom 10  
    Zwierzak81 napisał:
    Jedną rurką zasysa powietrze, drugą wydmuchuje (i tą też może wypluwać olej). Trzecia rurka jest zaspawana/zagnieciona.

Sęk w tym, że jak go znalazłem to wszystkie były zagniecione i to mnie zmyliło

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/img_0005_1479.jpg t natomiast jest fotka z dokładnie takim samym agregatem i czy tu też jest zastosowany odolejacz?

jmk napisał:

W domowym zastosowaniusprężarki z lodówki trzeba się liczyć z tym że oleju w korpusie będzie ubywać więc należy ten olej albo zawracać do układu i do tego służą odolejacze

jmk napisał:
    Musisz olej z pułapki- o ile będzie on CZYSTY a nie zanieczyszczony) -przekierowywać po skończonej pracy albo okresowo spuszczać do sprężarki albo wprowadzać nowy olej.

jak??

jmk napisał:
    Sprężarka , jako obiekt zamknietykorpusie stwarza problem z kontrolą poziomu oleju w korpusie- zbyt wysoki poziom- olej bedzie wynoszony ze sprężarki w większych ilościach, jegfo zbyt niski poziom doprowadzi do zatarcia sprężarki.

jakiś złoty środek na to??
  • Poziom 28  
    W małych domowych chł-zamr. nie stosuje się odolejaczy- ich stosowanie ma sens w dużych jednostkachwlktórych niekiedy są pompy oleju jak w samochodowych silnikach.
    T acienk arurka jak wiesz jest tłocząca- czyli to o co Ci chodzi a pozostałe otwory to powrót czynnika i otwor do napelniania układu czynnikiem chłodniczym, ponadto co widać na zdjęciu ta sprężarka nie ma przekaznika rozruchowego- a czy jest sprawna to inna para kaloszy.
    Przez sprawność spręzarki nalezy rozumieć jej pracę-polegajacą na TŁOCZENIU GAZU- może być też tak, że motorek sie kręci a z ciśnienia nici!, albo sprężarka w ogóle nie startuje - czyli mamy do czynienia ze złóęśężarkowym.

Poczytaj, popraw.
    <skryn>
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    jak tak podłączysz to jeżeli nie będzie filtr odcinany zaworem od powrotnej rurki to dostaniesz za karę spadek ciśnienia i wydajnści bo sprężone powietrze znajdzie kierunek nie do areoografu tylko z powrotem do sprężarki !b
  • Poziom 10  
    czyli tak reasumując powietrze z takiego kompresora z agregatu od lodówki nie nadaje się do aerografu gdyż będzie zaolejone a jeśli zastosuje odolejacz to stracę ciśnienie? :( teraz nie wiem czy zaczynać jakąkolwiek budowę
  • Poziom 28  
    Bezpośrednie zasilanie areografu nie ma sensu z uwagi na małą wydajność sprężarki więc musisz podłąvczyć do zbiornika wyrównawczego- takiego który akumuluje sprężone powietrze i stabilizuje ciśnienie , zmniejsza wahania ciśnienia a pomiędzy sprężarkę i ten zbiornik musisz wstawić odolejacz z ręcznie otwieranym zaworem dla usuwańia zeń oleju jaki sie tam uzbiera- co z inm zrobisz dalej to juz wcześniej pisałem, a za zbiornikiem wyrównaczym- stabilizujacym ciśnienie też musisz mieć zawór abys mógł podłączać i odłączać osprzęt , wskazany jest też manometr dla wskazania ciśnienia i ZAWÓR bezpieczeństwa dla zabezpieczenia zbiornika przed rozerwaniem, za sprężarką winien być zawór zwrotny - aby Ci powietrze z układu nie uciekało i fajnie jakbyś miał zawór ciśnieniowy dla sterowania praca sprężarki- ale przy btej sprężarce to nic nie da bo ona moze wystratowć dopiero przy zerowym nadciśnieniu po stronie tłocznej, w chłodnictwie stosowane są sprężarki startujące niezależnie od tego nadciśnienia , ale to czy dysponujesz to nie jest ten typ- są większej mocy i z innym urządzeniem startowym, w skład którego wchodzi kondensator o pojemności kilkudziescieciu µF/440V !
  • Poziom 9  
    jmk napisał:
    przy btej sprężarce to nic nie da bo ona moze wystratowć dopiero przy zerowym nadciśnieniu po stronie tłocznej, w chłodnictwie stosowane są sprężarki startujące niezależnie od tego nadciśnienia , ale to czy dysponujesz to nie jest ten typ- są większej mocy i z innym urządzeniem startowym, w skład którego wchodzi kondensator o pojemności kilkudziescieciu µF/440V !

Mam Eda SH-1.0 i ona startuje pokonując ciśnienie w układzie rzędu 4 bary. Jednak po kilkakrotnym (3-4 razy) dopełnieniu zbiornika nie chce sie już załączać, tylko cichutko buczy a przekaźnik nie "puszcza" zwartych styków.
    Czy poza wymianą przekaźnika, rozwiązaniem byłoby zainstalowanie dopowiedniego kondensatora?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    bartek piękoś napisał:

Czy poza wymianą przekaźnika, rozwiązaniem byłoby zainstalowanie dopowiedniego kondensatora?

Wymiana samego przekaźnika nic nie da, musisz dopasować przekaźnik od innej sprężarki z możliwością podłączenia kond. rozruchowego. Ewentualnie zmodyfikować oryginalny ;)
  • Poziom 9  
    elektryk2000 napisał:

musisz dopasować przekaźnik od innej sprężarki z możliwością podłączenia kond. rozruchowego. Ewentualnie zmodyfikować oryginalny ;)

O.k. Rozumiem, że kondensator to odpowiedni kierunek działania.
  • Poziom 28  
    Kondensator w tym przypadku ani w innym nie ma wpływu na kierunek obrotow- bo ich NIE ZMIENISZ bo i po co- z kierunkiem obrotow jest związane smarowanie- przynajmiej z tymi najstarszymi sprężarkami, w tych obecnych już mniej(stożkowy otwór w wale sprężarki zamiast "piórka" w cylindrycznym otworze- dla podnoszenia oleju).
    Kondensator słuzy w sprężarkach do "poważniejszych" ukladow do uruchomienia spręzarki przy istniejącym po stronie tłocznej NADCISNIENIU- ta którą dysponujesz ruszy jad po stronie tłocznerj b edzie sz miał takie samo nadciśnienie jak po stronie ssącej- a ieć bez nadciśnienia, z kondenstorem rozruchowym nioe dobi jej różnicy- problem polega na tym że ta atatwoje nie była do pracy z takim startem zaprojektowana- i jeśli bys wykonał i podłączył taki rozruch to spreżarka raczej "długo nie pociągnie"- z uwagi na charakter staru- "duże uderzenie"prądu w chwili rozruchu, a dla pracy areografu potrzebne jest stabilne nadciśnienie , bo przy dużych jego wahaniach nie wyobrażam sobie użytkownia spreżarki od lodówkiw tym celu- albo zbiornik z zaworem bezpieczeństwa , który się będzie otwierał in upuszczał nadwyżki ciśniena z układu- ale to też raczej nie nadaje się do takiego wykorzystania- raczej kup sobie jakiś fabryczny kompresorek ze zbiornikiem- i po problemie.

Proszę poprawić swoje "wypociny". Nie mówię tutaj o zawartości merytorycznej treści postu, tylko o ortografii.
    <skryn>
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    jmk napisał:
    Kondensator w tym przypadku ani w innym nie ma wpływu na kierunek obrotow- bo ich NIE ZMIENISZ bo i po co- z kierunkiem obrotow jest związane smarowanie- przynajmiej z tymi najstarszymi sprężarkami, w tych obecnych już mniej(stożkowy otwór w wale sprężarki zamiast "piórka" w cylindrycznym otworze- dla podnoszenia oleju).
    Kondensator słuzy w sprężarkach do "poważniejszych" ukladow do uruchomienia spręzarki przy istniejącym po stronie tłocznej NADCISNIENIU- ta którą dysponujesz ruszy jad po stronie tłocznerj b edzie sz miał takie samo nadciśnienie jak po stronie ssącej- a ieć bez nadciśnienia, z kondenstorem rozruchowym nioe dobi jej różnicy- problem polega na tym że ta atatwoje nie była do pracy z takim startem zaprojektowana- i jeśli bys wykonał i podłączył taki rozruch to spreżarka raczej "długo nie pociągnie"- z uwagi na charakter staru- "duże uderzenie"prądu w chwili rozruchu, a dla pracy areografu potrzebne jest stabilne nadciśnienie , bo przy dużych jego wahaniach nie wyobrażam sobie użytkownia spreżarki od lodówkiw tym celu- albo zbiornik z zaworem bezpieczeństwa , który się będzie otwierał in upuszczał nadwyżki ciśniena z układu- ale to też raczej nie nadaje się do takiego wykorzystania- raczej kup sobie jakiś fabryczny kompresorek ze zbiornikiem- i po problemie.

:arrow: jmk
    Weź się chłopie puknij zanim coś napiszesz, nie pierwszy raz na tym forum i na pewno nie ostatni wprowadzasz ludzi w błąd.
    Co ma kierunek obrotów wirnika do rzeczy, nikt o to nie pytał, a reszta wypocin bez komentarza.
  • Poziom 9  
    Witam. Również próbuje zrobić taki kompresor ale mam mały problem, a mianowicie nie wiem którą rurką jest zasysane powietrze a którą tłoczone :/
    Mógłby mi ktoś napisać co do czego podłączyć?
    Czy jeśli podłącze sprężarkę do prądu w tym stanie to czy nie wyleje się z niej olej (lub znaczna jego część)?
    Na zdjęciu moja sprężarka. Sory za jej stan ale nie miałem czasu jej oczyścić :/

Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Moderowany przez mrhari:

Proszę poczytać posty wyżej. Temat zamykam.