Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczna wizytówka 85 LED

03 Sty 2009 18:42 9234 11
  • Poziom 18  
    Sufit wykonany z płłyt ng z zamontowanymi diodami białymi imitujacymi gwiazdzki :)

Elektroniczna wizytówka 85 LEDElektroniczna wizytówka 85 LEDElektroniczna wizytówka 85 LED
    Witam!
    Być może nie jest to zbyt trudne, zbyt pomysłowe, ani nie wymaga zbyt wiele wiedzy.
    Potrzebuje pomocy kogoś doświadczonego kto podpowie jak wykonać elemnt który spowoduje migotanie delikatne tych oto gwiazdek. Nie chodzi mi o to by migały jak lampki choinkowe czy migacz w samochodzie . tylko delikatnie przygasały , takie delikatne przejscie..
    Diody polaczone sa po 4 szeregowo i potem równolegle po 5-6 takich zestawów. całość to 80 - 90 diód podzielonych na 3 sekcje . jedyne elementy narazie zastosowane to 3 diody prostownicze i stabilzator napiecia 12v.
  • Poziom 41  
    Witam
    Migotać mają wszystkie razem? Może każda na swój sposób, rozwiązań jest wiele.
  • Poziom 15  
    możesz zastosować minikontroler, podłączyć do tego tranzystor BUZ11 i wykorzystać PWM do sterowania
  • Poziom 14  
    Myślę o takim pokoju dla mojego dziecka :) ale wracając do tematu. masz dostęp do połączeń?(najlepiej do diod łączonych po 4 szeregowo) czy jedynie już samo wyjście zasilania ich co znacznie ogranicza możliwości ,wtedy jedynie całość może przygasać i rozjaśniać się .

w obydwu przypadkach najtańszym rozwiązaniem jest użycie małego mikrokontrolera np: atmega8 (chociaż to zbytek łaski dla tak malego sterowania) i sterowaniem nim w oparciu o PWM (bardzo dużo tematów tego typu jest na elektrodzie) w najprostszym rozwiązaniu sterownik może posiadać tylko 2-3 przyciski typu wolno/szybko on/off .

jeśli jednak masz dostęp chociażby do tych diod połączonych szeregowo to można by pokusić się o sterowaniu sekcjami (tak by diody bardziej przypominały gwiazdy :D . ta atmega ma uboga ilość wyjść dla PWM ale można dodać multiplekser np: CD4067 i w ten sposób uzyska się aż 16 wyjść sterowanych przez PWM co myślę ze na taki sufit wystarczy ;] .

a co do zdjęć możesz wstawić więcej? np: te z czasu remontu lub samego montażu diod . ich typ. czy wystają poza płaszczyznę sufitu itd.. :|
    a wogóle skrót płyta ng znaczy....... :?: chyba jest późno i mało kojarzę :|

pozdrawiam
  • Poziom 18  
    tiggerek z montażu nie posiadam... przykro mi. diody z sufitu nie wystaja to by psuło efekt moim zdaniem. sufit jest malutki sklada sie z trech płyt 200X125 (idealnie akurat pasowało) :P na każdej płycie rysowałem rozstawienie profili by akurat zadna dioda nie wypadla pod profilem, balem sie ze moze przy doscisnieciu zrobic sie zwarcie i zgasly by cztery :/ otwory wiercilem wiertlem "5" wkladalem diody zalewalem je goracym klejem by przypadkiem im sie nie wypadlo calosc odstawala na jakies moze 3 mm . w miejscach przechodzenia kabli pod profilami nacinalem plyty i kable wpuszczalem w plyte. po montazu do konstrukcji, wiadomo szpachlowanko. bylo dosc ciezko by wyszlo to ladnie , musialem uwazac by diod nie zaszpachlowac, choc diody tak czy tak znajdowaly sie jakies 5 mm wglab plyty. po szpachlowaniu i szlifowaniu, otwory rozwiercalem (nie wiem jak to sie nazywa dokladnie) jest takie wiertlo stozkowe uzywane w stolarstwie do nawiercania w plytach tudziez w drewnie otworow pod glowki srub, reasumujac rozwiercalem minimalnie otwory by diody swiecily z otoworow szerszym katem a nie punktowo. sam koniec to oczywiscie malowanie. po malowaniu i drobnych poprawkach (kocham goracy klej :P) przyklejalem fluoroscencyjne czy jak tam to sie zwie gwiazdki kupione za grosze (chyba 25 szt za 8 zl na allegro) przyklejane na sufit. z sufitu odstaje wiec tylko gwiazdka na okolo milimetr . co prawda diody nie moga swiecic na full , zbedne by sie okazalo inne swiatlo :P 80 sztuk na 10 metrow kwadratowych daje piorunujacy efekt, juz mam zlecenie na taki tylko dwa razy wiekszy, wiec musialbym znalezc jakas szybka i malo skomplikowana metode by sobie delikatnie przygasaly jakis taki efekt ala neon czy cos . caly sufit zajal mi jakies 4 dni pracy wlacznie z szpachlowaniem malowaniem i wykanczaniem

Dodano po 1 [minuty]:

Aha podzielone mam na trzy sekcje tak jak plyty przychodza... myslalem zeby kazda dac osobno ale musialbym uzyc chyba kurcze kabla wieloparowego co mijalo sie z celem.

Dodano po 51 [sekundy]:

jesli chodzi i mikrokontrolery to jestem zielony w tym temacie to sie akos programuje czy cos?
  • Poziom 15  
    ATmega8 rzeczywiście to aż nadmiar możliwości to takiego zastosowania.
    Programowałeś kiedykolwiek takie układy?

Najprostszy programator to kilka rezystorów podpinanych do portu LPT, ale utworzenie programatora typu STK200/300 to koszt kilku zł.

Do napisania możesz użyć bascoma

przykładowy program do takiego ściemnienia w bascomie

Code:
    $regfile = "m8def.dat"

$crystal = 8000000

Config Pinb.1 = Output
    Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Up , Prescale = 1

Dim I As Byte

Do
       For I = 1 To 255
          Pwm1a = I
          Waitms 50
       Next I
       For I = 255 To 1 Step -1
          Pwm1a = I
          Waitms 50
       Next I
    Loop
  • Poziom 18  
    1. nie, nie programowałem... okazja zeby sie wreszcie nauczyc a co ! :P
    2. czyli musze zaczac od zrobienia lub kupienia programatora... ok :D
  • Poziom 15  
    zerknij na Link

jest to jeden z wielu tematów dotyczących zrobienia programatora

bascoma możesz ściągnąć ze strony producenta (a program masz w przykładzie)

sam układ kosztuje ok 4 zł do tego tranzystor BUZ11 za ok 1,5 i wszystko (a i jeszcze zasilanie 5V do ATmega)

Taki układ z pewnością ktoś ci może w pobliżu zaprogramować, tylko że potem to dopiero zabawa - zmiana szybkości ściemnienia, siły świecenia, zmiany w programach typu mruganie przeplatane ze ściemnieniem itp
    A wtedy bez programatora ani rusz - a apetyt rośnie
    :D
  • Poziom 14  
    jeśli sam chcesz od podstaw złożyć ten układ to myślę ze może programator kup np na allegro by mieć pewność gdzie szukać ewentualnych błędów zaczynając przygodę z mikrokontrolerem (nie pisze tego przez złośliwość tylko z własnego doświadczenia) . A jeśli masz jeszcze kilka innych zleceń na taki sufit to było by dobrze byś mógł to robić poprawki nie zabierając z sobą stacjonarki czy szukanie laptopa z portem LPT by na szybko coś zmienić w programie- najlepiej USB . polecam na allegro "PROGRAMATOR AVR ISP pod USB" koszt ok 30 paru zł. a jak zrobisz swój pierwszy projekt na pewno na jednym się nie skończy :) . inwestycja na przyszłość :D
  • Poziom 9  
    witam.
    próbowałem odpalić powyższy programik(od sysio10) na atmega 16(na początku zaznaczyłęm ze to atemga16), jednak nie działa.błedu nie ma ale nie też nie działa.
    podłączyłęm diode do poru PB1 i program nie ściemnia diody.dioda tylko świeci. czy ktoś moze wie dlaczego ? jak powinin w taki razie wyglądać ten programik
  • Poziom 15  
    do sterowania PWM używa się wyprowadzeń OC1A lub OC1B
    w ATmega8 są to porty PB1 i PB2 (ja użyłem PB1), w ATmega16 wyprowadzenia te są na portach PD4, PD5.
    Podepnij się pod port PD5 (zamiast PB1), po poprawie w nagłówku że jest to ATmega16 zamiast ATmega8 i ustawieniu Pind.5 = Output powinno zadziałać.

ps.
    zmień sobie maila w swoich danych
    ten, który podpowiada elektroda jest błędny
    wysłałem Ci również informację na tego maila którego zaznaczyłeś w treści