Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słabnie dominacja przeglądarki Internet Explorer

kk99 03 Sty 2009 19:14 2217 12
  • Słabnie dominacja przeglądarki Internet Explorer

Jak wynika z danych firmy badawczej Net Applications przeglądarka Internet Explorer firmy Microsoft traci udziały na rynku. W grudniu ubiegłego roku miała ona udziały na poziomie 68%, a dla porównania w maju 2008 roku udziały te wynosiły 74%. Wpływ na tą sytuację ma rosnąca konkurencja na rynku przeglądarek, m.in. wzrost popularności komputerów Mac a tym samym przeglądarki Safari. Coraz większą popularność posiada także przeglądarka Firefox oferowana przez Mozilla Foundation. Kolejną konkurencyjną przeglądarką jest Chrome oferowane przez Google.

Największym rywalem Internet Explorera jest Firefox z 21% udziałem w rynku w grudniu oraz 18% w maju. Z kolei Safari zwiększyło udziały w rynku z 6% do 8%. Natomiast nowa przeglądarka Chrome uzyskała w grudniu udziały wynoszące 1%.

Źródło: itbiznes.pl

Fajne! Ranking DIY
    bialy20
    Poziom 20  
    Mnie wystarcza IE7, ma wszystko co potrzebuję... Nie widzę sensu "przestawiania" się na inną.. Co nie znaczy oczywiście że nie próbowałem! Ale akurat przegladarka jest czyms, co nie ma związku z pracą z kompem...
    XsaperX
    Poziom 16  
    bialy20 napisał:
    Mnie wystarcza IE7, ma wszystko co potrzebuję... Nie widzę sensu "przestawiania" się na inną.. Co nie znaczy oczywiście że nie próbowałem! Ale akurat przegladarka jest czyms, co nie ma związku z pracą z kompem...

Oj, źle mówisz. Nie chciałbym rozpętać wojny na temat przeglądarek, ale nie mogę się powstrzymać :D. Lepiej dla Ciebie, kiedy zmienisz przeglądarkę. Jest to bardzo niebezpieczny program firmy M, który uprzyjemnia życie Hackerom i uprzykrza Webmasterom. Dziwię się, że pomimo tylu dziur w IE nadal tylu ludzi korzysta z tej przeglądarki. Współczuję użytkownikom IE ;)
    aktus
    Poziom 17  
    korrus666 napisał:
    Dziwne i tak że IE się tak długo utrzymuje na prowadzeniu. Chociaż zapewne wynika to z tego że jest razem z Windowsem i nie trzeba go instalować. Ja osobiście używam Firefox-a i uważam że jest lepszy i szybszy od IE.

Niestety zdecydowana większość komputerów ma windowsa. Windows ma już wbudowaną przeglądarkę. Spora część użytkowników na komputerach biurowych albo nie może zainstalować oprogramowania, albo po prostu tego nie potrafi ( zdarzają się osoby, które potrafią kliknąć tylko na ikonie worda i ewentualnie się zalogować do systemu ). Spora część użytkowników boi się komputera ( "nie wiem co to, to nie włączam, bo jeszcze coś popsuje" ).
    adyrian
    Poziom 23  
    aktus napisał:
    Spora część użytkowników boi się komputera ( "nie wiem co to, to nie włączam, bo jeszcze coś popsuje" ).

Gdy nie zna się systemu i obsługi komputera to bardzo dobre podejście. Ja znam z kolei kilku takich, co muszą co miesiąc przeinstalowywać windę... ;)
    bialy20
    Poziom 20  
    Oj, źle mówisz. Nie chciałbym rozpętać wojny na temat przeglądarek, ale nie mogę się powstrzymać :D. Lepiej dla Ciebie, kiedy zmienisz przeglądarkę. Jest to bardzo niebezpieczny program firmy M, który uprzyjemnia życie Hackerom i uprzykrza Webmasterom. Dziwię się, że pomimo tylu dziur w IE nadal tylu ludzi korzysta z tej przeglądarki. Współczuję użytkownikom IE ;)

Mnie się wydaje że ilość "dziur" jest proporcjonalna do popularności przegladarki.... A bezpieczeństwo, to nie tylko przegladarka... Zresztą, to temat rzeka, a ja nie zamierzam tracić czasu na zmiane przegladarek, ustawianie itp... Dzieki za współczucie, ale powinieneś wiedzieć, że KAŻDY program na kompie podłaczonym do Netu jest potencjalnie niebezpieczny...
    Starykot
    Poziom 16  
    Biały Ty naprawdę nie wiesz co mówisz

Firefox działa o niebo lepiej i wydajniej. Silnik przetwarzania tekstu HTML na to co widzisz na ekranie jest szybszy od IE. Strony tez wczytują się szybciej. Firefox potrafi buforować linki, czyli jak masz stronę z linkami i jakimś długim tekstem to przygotowuje się do tego, że możesz kliknąć w któryś z nich i wczytuje je przed Twoim kliknięciem.

Żadna przeglądarka nie jest bezpieczna, ale lepiej korzystać z tej bardziej bezpiecznej niż mniej bezpiecznej. Skąd wiesz czy teraz jakiś "haker" z drugiego końca świata nie grzebie sobie w Twoich dokumentach?

A ustawień zmieniać nie musisz. Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu przeglądarki Firefox pyta Cię czy zaimportować historię, ciasteczka i całą resztę z IE.
    Proste? ;)
    XsaperX
    Poziom 16  
    bialy20 napisał:
    Mnie się wydaje że ilość "dziur" jest proporcjonalna do popularności przegladarki.... A bezpieczeństwo, to nie tylko przegladarka... Zresztą, to temat rzeka, a ja nie zamierzam tracić czasu na zmiane przegladarek, ustawianie itp... Dzieki za współczucie, ale powinieneś wiedzieć, że KAŻDY program na kompie podłaczonym do Netu jest potencjalnie niebezpieczny...

Instalacja i konfiguracja przeglądarki trwa może 5 min razem z pobraniem ze strony ;) Czas ten zwróci się przy wczytywaniu stron, więc jest to dobra inwestycja.

P. S. Każdy potencjalnie niebezpieczny program na komputerze podlączonym do Internetu jest niebezpieczny tylko wtedy, kiedy użytkownik nie zdaje sobie z tego sprawy.
    JOLLY
    Poziom 15  
    Zapomniałbym, że istnieje coś takiego jak IE gdyby nie Windows Update, z którego korzystam czasem przy nowym systemie. Poza tym IE dla mnie nie ma racji bytu, tylko firefox z którego korzystam od wersji 1.x. Ale to tylko moje zdanie na temat przeglądarek. Tak naprawdę każdy korzysta z tego co lubi.
    bialy20
    Poziom 20  
    Biały Ty naprawdę nie wiesz co mówisz ...
    Starykot, kolego, ktoś Ci płaci za promocję Firefoxa??? Wydawało mi się że szybkość wczytywania stron w dużym stopniu zależy od łącza... To że można importować ustawienia z IE, wiem... Bo ja naprawdę PRÓBOWAŁEM róznych przeglądarek! Aha, nie zyczę Ci abyś się przekonał, że koś grzebaie ci w dokumentach POMIMO uzywania Firefoksa... Śmieszy mnie po prostu podejście, iż jakiś program jest LEPSZY nijako z definicji, ja nikogo nie próbuję "nawracać"! Mnie wystarcza IE, w wersji 7, ma zakładki, wg. mnie najbardziej wygodne w użyciu, nie przewiduję straty czasu na uczenie się nowej przegladarki.
    korrus666
    Poziom 40  
    Z ta nauką to nie przesadzajmy. Nie ma tu się czego uczyć. Poza tym szybkość wczytywania stron nie zależy tylko od prędkości łącza. To jak przeglądarka interpretuje kod HTML i JavaScript ma spore znaczenie. Wiem to bo piszę programy internetowe i pod Firefox działają sporo szybciej szczególnie pod wersją 3.0. IE nawet w wersji 7 się nie umywa.