Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System alarmowy by intermiasto.pl

maciejjank 03 Sty 2009 19:21 10870 18
  • System alarmowy by intermiasto.pl

Witam wszystkich w Nowym Roku.
    Jestem piętnastolatkiem i jest to mój dopiero drugi większy projekt, dlatego kable są jeden na drugim.
    Bez ściemniania.
    To co widać na zdjęciach jest systemem alarmowym, półprodukcji.

CENTRALKA
    Centralka jest typowym układem sprzedawanym przez nord elektronik plus. 3 linie wejściowe, 2 wyjściowe.
    Pierwsza linia wejściowa jest linią szybką normalnie zamkniętą czyli odrazu po przerwaniu obwodu włącza się alarm o ile system jest uzbrojony :).
    Druga linia, jest to linia normalnie otwarta czasowa, czyli jeżeli system jest uzbrojony i dojdzie do zwarcia na tej lini po odpowiednim czasie alarm zostanie włączony.
    Trzecia linia jest wymieszaniem pierwszej i drugiej tzn. jest to linia czasowa normalnie zamknięta. Jeżeli zostanie przerwany obwód, a alarm jest uzbrojony po określonym czasie alarm również włącza się.
    W tej wersji układu nord elektronik dodał jeszcze rezystor, którym reguluje się czas na wyjście. Poprzednie centralki odrazu łapały impulsy.
    Minusem tych centralek jest to, że ich uzbrajanie/rozbrajanie odbywa się normalnym przełącznikiem.
    Dlatego też powstał cały mój system.

Manipulator
    Jest to w 100% mój pomysł i moja konstrukcja!
    Nie ma w nim, ani jednego mikro układu ponieważ wogóle się na tym nie znam. Całość działa na około 10-11 przekaźnikach.
    Guziki są wykorzystane z zamka kodowanego nord elektronik, który mi się spalił więc ładnie wyłamałem zbędne elementy i zostały kawałki płytki wraz z guzikami. Każdy guzik kodu ma swoje dwa przekaźniki jednokanałowe, lub jeden dwu kanałowy dlaczego powiem później.

Sygnalizator
    Narazie kiepski, żeby sąsiadów nie denerwować.
    Buzzer od centralki, i jedna żarówka czerwona z lampek choinkowych upakowane w czerwoną, przeźzroczystą obudowę z sklepu elektronicznego.

Czujnik ruchu
    Kiedyś w netto były lampki nocne z czujnikiem ruchu, więc gdy lampka uległa uszkodzeniu (lampka nie moja) to po małych naprawach i dodaniu przekaźnika działa jak czujnik ruchu. Tamten uklad miał dwa czujniki 1 ruchu, 2 ciemności... To mu zrobiłem ciemność taśmą izolacyjną... :)

Podtrzymanie zasilania
    Zasilanie podtrzymywane jest przez akumulator 750mA. Nie ma możliwości wyłączenia układu bez rozkręcenia obudowy i odpięciu akumulatora. Bo po odłączeniu wtyczki z gniazdka sieciowego, układ przekaźnikowy (kolejny już)przełącza się na akumulator.

Obudowy
    Obudowa systemu od zasilacza komputerowego( zostawiłem wentylator włącza się gdy, uklad jest rozkodowany. To raczej z nudy, żeby coś sie działo) ;p Wyścielona białym papierem, żeby mi się zwarcia nie porobiły. Nie powinno ich być, ale jak jakiś przekaźnik się odwróci to krócho może być, tym bardziej, że układ nie ma ani jednego bezpiecznika, a kable są dosyć mocne te od zasilacza komputerowego.
    Obudowa pod manipulator jest z puszki na bezpiecznik automatyczni i połówki obudowy z sklepu elektronicznego. Druga połowa będzie na zawiasie sie zamykać tak, żeby te guziki nie szpeciły zbytnio.
    Obudowa syreny, przeźzroczysta czerwona puszka z elektronicznego sklepu.

Cały system
    Zasada działania systemu jest bardzo prosta. Pierwszy kanał powoduje zapamiętywanie że przekaźnik był włączony tzn. przekaźnik bierze prąd z środkowego pinu, a prąd doprowadzany jest do nóżki która normalnie jest rozwarta od środkowej, a po otrzymaniu prądu na elektromagnes jest zwarta z środkową. Aby wzbudzić przekaźnik trzeba nacisnąc odpowiedni guzik. Drugi kanał przekaźnika ( w przypadku łączenia 2 sztuk, działają one razem) powoduje to, że przez drugi kanał pierwszego przekaźnika biegnie prąd do elektromagnesu w drugim przekaźniku i wzbudza go po naduszeniu drugiego guzika kodu. Dzięki tym kanałom nie da się wpisać kodu w byle jakiej kolejności. Wadą było to, że jak juz jakiś "włamywacz" wdusiłby wszystkie guziki na raz przekazniki rozkodowałyby system. Dlatego jeżeli np. 2 cyfra kodu nie jest włączona, a któś włącza trzecią układ włącza odrazu linię szybką alarmu. Tak samo jest z wszystkimi nie wykorzystanymi guzikami. ITD.
    Gdy wduszony zostanie czwarty guzik włącza się największy przekaźnik 4 kanałowy. Jeden kanał od zapamiętywania, drugi od rozbrojenia, trzeci, żeby zresetować ewentualne alarmy, bo te centralki muszą być zresetowane, jeżeli dostały impuls, inaczej nie zapamiętają kolejnego. I czwarty kanał jest od zresetowania przekaźników które się pokolei włączały tzn, odłączana jest masa od tamtych i tamte się wyłączają, a ten jedyny zostaje. Aby uzbroić system, wystarczy nadusić guzik 1. Bez sensu, było by podawanie kodu, aby aktywować system.

Dalsze cele
    -Mam zamiar dobudować jakieś powiadomienie na telefon, ale musi być wysyłane komórką, nie zwykłym telefonem, bo takowej lini nie posiadam.
    -Ulepszyć manipulator tzn. guziki z cyframi itp.
    -Dorobić linię typu "napad" aktywna nawet gdy alarm nie aktywny.
    -Dokupić czujniki ruchu, ale nie orginały bo z tego co słyszałem to 90 zł sztuka kosztują, to wole jakieś inne tańsze patenty.

Kosztorys
    Centrala 35 zł
    Zasilacz 18zł + 10zł poczta
    Obudowa od sygnalizatora 5zł
    Akumulator po znajomości 15zł
    Obudowy od bezpieczników i ta na guziki 17zł
    Przekaźniki około 35-40zł ponieważ kilka miałem.
    Guziki wyszłyby około 5-7zł z płytką mnie kosztowało to 17zł, ale płytka się spaliła.
    Lampki z choinki nie liczę ;p
    Co razem daje około 200-250zł.

Dodam na koniec, że nad układem myślałem od świąt wielkanocnych ;p
    Tak,Tak. Długo, dwa razy coś zbudowałem, ale przy wkładaniu do obudowy luty się sypały...

Zdjęcia

www.intermiasto.pl/foto/inne/alarm

Jeżeli macie pytania, propozycje co do rozwinięcia systemu to Proszę pytać i doradzać ;p

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #2 03 Sty 2009 21:45
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

W plusy i minusy nie będę wnikał. Działa? Skoro mówisz że tak to się ciesz :)
    Pomysł ciekawy, dość nietypowy, dla mnie szokujący. Te kable i kable i kable... poukładaj to trochę, będzie Ci lepiej dojść ładu podczas awarii. Nie ukrywam że ogólnie po za kosztami i robotą to dużo tu nie widać. Same kable.. i ten Twój sposób izolowania papierem :) I tu masz kolego plusa. Dajmy na to coś poleci w elektronice. Najfajniej smażą sie rezystory ( dajmy na to ) i masz tam folie. To chyba będzie ochrona bardzo cennego układu przed wilgocią i ulewnymi kroplami deszczu. A nad tym wszystkim kupę papieru. Pomyśl co będzie jak to zacznie sie palić :/ ???? Estetyki zero. I dużo tu nie widać... gotowy kit z norda składałem jak miałem 13 lat. Ale pokaż stronę ścieżek. Skoro mówisz że luty Ci się sypały. Masz plusa za pomysł i siłę roboczą. Resztę przemilczę. Dużo nie wniosłeś. Pozdrawiam

• Relpol
  • #3 03 Sty 2009 22:19
    maciejjank
    Poziom 13  

YYY. Co wnosi to, że ktoś składał takie układy jak miał 13 lat, też wtedy składałem.
    Izolowania papierem? No dobra przemilcze... Papier ma tylko rolę awaryjną...
    Cennego? Może dla osoby wypowiadającej sie jest to cenny układ...
    Serio.... Kupę papieru? Ja widze papier tylko na obudowach... Szczegół...
    Mylisz fakty mówiłem tam o lutach zamka, a nie o lutach centrali

• #4 03 Sty 2009 22:35
    paciek74
    Poziom 12  

Alarm w tym wykonaniu jest nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że jest to tylko prototyp, żeby sprawdzić czy zaplanowany (zaprojektowany) układ działa. Jak działa to ok. Poukładaj te kable w wiązki, zastosuj różne kolory dla różnych sygnałów w pobliżu centralki a zobaczysz że tak będzie lepiej. Rozumiem że masz schemat całości bo inaczej w razie awarii ...... I daj jakieś zabezpieczenie - to jest podstawa!!!

• #5 03 Sty 2009 22:49
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Nie jest aż tak źle.

Jesli faktycznie masz 15 lat to i tak bardzo dużo potrafisz. Tylko po prostu w przypadku następnego (większego lub mniejszego) projektu przyłóż większą wagę wyglądu, zastosowanych materiałów itd. Też miałęm 15 lat kiedyś i wiem, że każdy orze jak może, ale czasem niewielkie przeróbki powodują sporą zmianę w wyglądzie. Dziś odchodzi się raczej od stosowania układów kombinacyjnych na przekaźnikach, są do tego układy o których w dalszej karierze na pewno usłyszysz :).

Nie łam się. Nie odrazy Kraków zbudowano...

Paweł

• #6 03 Sty 2009 23:25
    masio24
    Poziom 11  

Mam małą radę wymyśl jeszcze centralke p.poż i z pożarem problemów nie będzie ;).Co do estetyki i kosmetycznych spraw wcześniej czy później rozwiniesz to w sobie chłopak, rady godnie przyjmuj te dobre i te złe.Pozdrawiam

• #7 04 Sty 2009 08:55
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 04 Sty 2009 09:58
    maciejjank
    Poziom 13  

Cytat:
    Mam małą radę wymyśl jeszcze centralke p.poż i z pożarem problemów nie będzie .Co do estetyki i kosmetycznych spraw wcześniej czy później rozwiniesz to w sobie chłopak, rady godnie przyjmuj te dobre i te złe.Pozdrawiam

Dobry pomysł. Dopracuje jeszcze system przeciwpożarowy.
    Estetyka... Następna wersja bedzie lepsza ;p na pewno już bez papieru :), no i kable będą bardziej jednolite, komunikacyjne jeden kolor, zasilanie 2 kolory itp. No i schemat muszę na początku zrobić, ponieważ ten model jest prototypem bez schematu, i na próbę.

W ferie zimowe chcę zrobić to bardziej profesjonalnie.

• #9 04 Sty 2009 10:21
    pipinet
    Poziom 18  

Na jednym ze zdjęć widzę cynę na kablu. Dobrze no zdarza się, ale czy nie mogłeś tego ściągnąć? Jak to się nazywa? ZERO estetyki? Sposób w jaki są umieszczone elementy na płytce centralki pokazują jakość wykonania lutów. Wygląda to wszystko jakby była to pierwsza wykonana przez Ciebie płytka. Co widać na zdjęciach? Papier, folie, kable, taśmę izolacyjną a nawet chyba biurową, "glut", i jeszcze raz papier. Noo "poplątanie z pomieszaniem." Jeśli dojdzie do awarii to będzie się nieźle palić... Centralki p. pożarowej sobie nie wymyślaj bo jeszcze ona się zapali tylko kup sobie w sklepie. :D Będzie bezpieczniej... Jeśli włamywacz będzie wiedział co to za instalacja to ją rozbroi a jeśli się nie połapie to będzie zgadywał który kabelek przeciąć bo ciężko się połapać... :D Nie jestem specjalistą od systemów alarmowych, ale podzielam zdanie kolegi paciek74 "Mam nadzieję żę to prototyp"
    Wiadomo, albo wyciągniesz wniosek z zawartych w postach komentarzy i porad, albo powiesz żę się Ciebie czepiamy. Przykładaj się trochę więcej do tego co robisz i zacznij od samego początku puki jeszcze nie w nawyku takiej staranności. :)

• #10 04 Sty 2009 12:02
    MMarek17
    Poziom 19  

Dużo zapału włożyłeś, ale nie można sie powstrzymać od konstruktywnych uwag.

Sposób upakowania (ilustracja ) to masakra.
    Odnoszę wrażenie, że niektóre przewody są za grube.
    Przewody można poukładać bez użycia taśmy samoprzylepnej. Małe opaski kosztują kilka PLN za 50 szt. A jak trzeba zminimalizować koszty to można przewody powiązać grubą nicią i też będzie ok. Jaki splot. Zadanie dla Ciebie - znajdź.
    Kodowanie na przekaźnikach - koszt wysoki, wymiary i pobór mocy też. Jeśli chodzi o niezawodność to też nienajlepiej bo: sposób i jakość montażu, zastosowanie przekaźników.
    Jeśli to prototyp to z kolei za dużo pracy włożone w jego opakowanie. Prototypy montuje się na pająka, albo na płytkach uniwersalnych i nie pakuje w obudowy. Prototyp ma potwierdzić działanie i dać możliwość wprowadzania poprawek. Wg mnie to nie jest prototyp tylko prowizorka, a te trwają najdłużej jak mówi powiedzenie :-)
    Ogólnie: plus za chęci i zapał, ale słabo jeśli chodzi o wykonanie.

Podpowiedź. Kilkadziesiąt lat temu, gdy był problem z zakupem towarów, układów scalonych i innych elementów, gdy o mikroprocesorach i mikrokontrolerach niewielu słyszało budowało się właśnie takie układy - na przekaźnikach, z czego popadło (elementy z demontażu, z bomisów etc.). Obecnie liczy się niski koszt i minimum elementów (= niezawodność). Biorąc pod uwagę ceny i ilość chińszczyzny, teraz budowanie urządzeń samemu - po za satysfakcją i walorami edukacyjnymi - niewiele daje.
    Sztuką jest zaprojektować taki układ który będzie prosty, tani i będzie długo działał. Chińszczyźnie często brakuje tego trzeciego elementu.
    Każde urządzenie elektroniczne można wykonać na kilka, albo kilkanaście sposobów, z różnych elementów. Wygra to które będzie tanie w wykonaniu (koszt elementów oraz montażu), będzie małe, będzie pobierało mało prądu i będzie niezawodne.

Dobrze, że przy zalewie chińszczyzną komuś jednak się chce - mam na myśli także Ciebie :)
    Powodzenia

• #11 04 Sty 2009 13:27
    paradox91
    Poziom 10  

Na początku chciałbym cię pocieszyć. Nie załamuj się uwagami tylko spróbuj je przeanalizować i poprawić projekt.

Ja sam jestem początkującym i też niedawno zbudowałem pełno wartościowy układ alarmowy. Zbudowałem go większości z kitów. To znaczy złączyłem ze sobą kilko układów. Jeden to była centralka alarmowa z avt za 20zł głośnik kojak za 10zł z norda oraz nieco przerobiony zamek szyfrowy. Nie pamiętam skąd go mam.

Wszystko (oprócz zamka) wpakowałem w drewnianą obudowe dodatkowo zabezpieczoną przed otwarciem.

Czujnikiem dla mnie jest zwyczajny włącznik który wyłacza się gdy jest nie naciśnięty.

Nie wszystko jeszcze jest skączone ale uważam że taki alarm jest bezpieczny i daje małą możliwość iż ktoś się mi włamie i chyba to jest najważniejsze.

Spróbuj pomyśle jak by można obejśc ten alarm i popraw to.

Życze Ci powodzenia w dalszych konstrukcjach.

• #12 04 Sty 2009 14:03
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Urządzenia elektroniczne DIY i te kupione dzielą się na dwie podstawowe grupy:

- na te, które działają
    - na które nie działają

Jeśli Twój projekt działa to dla Ciebie to jest już sukces. Ja jak byłem w Twoim wieku, to też zacięcie interesowałem się elektroniką, robiłem różne "projekty" i jakość ich była na pewno nie lepsza niż tego Twojego. Wiele osób krytykowało to co robie "bo to do nieczego nie służy, bo to się nie opłaca, bo taniej kupić, bo to bo tamto". Ale nie wolno sie poddawać. Jesli Cie to interesuje, jeśli kręci Cię łączenie kabelków to to rób wolnym czasem. Ja mam za sobą 10 lat "elektronicznej" edukacji i jestem z siebie dumny. Tobie też wytrwałości - nie ustawaj w wysiłkach bo z prawdziwą pasja życie jest fajniejsze :)

Paweł

• #13 04 Sty 2009 22:18
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  

Tak jak kolega bestler powiedział jeśli masz faktycznie 15lat to też powiem ze osiągnąłeś dużo i nie ważne ile te dużo znaczy.
    Ja pracuję w fabryce gdzie są uczniowie i uczą się w zawodzie elektryka i powiem ci że żaden z nich nie jest w stanie złożyć poprawnie takiego układu który ty zakupiłeś i zmontowałeś, choć są już w trzeciej klasie szkoły zawodowej. A prawda jest taka że dzisiejszy elektryk w takiej fabryce jak nasza to bardziej elektronik –automatyk i z tym zapałem co mają nasi uczniowie to długo będą jeszcze musieli nad sobą popracować żeby ci dorównać. Nie wiem czym jest spowodowany brak zainteresowania mimo że wybrali konkretny zawód sami. No ja staram się ich jakoś zachęcić coś pokazać ciekawego nauczyć …. no ale różnie to bywa, i tym akcentem życzę ci dalszych sukcesów i namawiam do dalszego budowania przeróżnych urządzeń a wszelką krytykę, a w szczególności tą negatywną przyjmuj jako dodatkowy impuls do polepszenia projektu i zwiększenia zapału do pracy.
    Pozdrawiam Rafał.

• #14 05 Sty 2009 00:13
    Galareta
    Poziom 21  

Co do czujek to popatrz się na allegro:) Atrapy kamer z czujnikami ruchu niecałe 10zł tylko że kabelki nie są na zewnątrz wyprowadzone (tylko zapała się czerwona dioda jeżeli ktoś łazi) ale wpiąć się tam nie będzie problemem raczej:) ps. do pana up jestem Uczniem zawodówki elektronicznej i przyznaje racje większość nie ma totalnie chęci do nauczenia się czegoś.

Edit:

Albo mi się wydaje albo zasilasz to z zasilacza PC? Jeżeli tak to może dużo strat na nim być (nie wiem jak on sobie z tak małymi obciążeniami radzi ale pewno więcej prądu bierze sam niż ten alarm cały)

Next add:

No i na pocieszenie dokładam moją prowizorkę - coś z niczego.
    Krótki opis:
    A wiec mam kominek i że zimno się zrobiło uznałem że wymuszenie obiegu powietrza powinno troszkę pomóc (pomogło) z racji świąt z sklepami krucho:) Przypomniało mi się ze mam wentylator od chłodnicy jakiegoś auta i skrzynkę zasilaczy ATX:] Wentylator jest na 5V bo był za głośny bierze jakiś ~1A wyłącznik na zasilaczu służy do wyłaniania wentylatora (Odcina zasilanie zasilacza) w kostce jak widać jest dioda zaporowo (przewody po cynowane) a prąd jest z przedłużacza rozkręconego puszczonego w wywierconą dziurę w ścianie i znowu skręconego - czas budowy jakieś 40 (od pomysłu do takiej formy jaka widać)

ps. jeżeli chcesz jakiś wykład o bramkach to napisz na priv;)

• #15 05 Sty 2009 12:22
    maciejjank
    Poziom 13  

Od zasilacza komputerowego jest tylko obudowa :)
    Dzieki za dwie ostatnie opinie. Gotowcem z układów była tylko ta centralka.
    A wszystko zasilane jest z akumulatora (podtrzymanie) i z zasilacza 12V 1250mA.

• #16 05 Sty 2009 15:47
    gruby1
    Poziom 29  

Jak na twój wiek to jesteś dobry. Projektowanie układów na przekaźnikach wcale nie jest takie proste, jak się wielu osobom wydaje. Estetyka jest straszna, połączenia izolowane taśmą klejącą przyprawiają o ból głowy (zainwestuj w rurki termokurczliwe). Ładowanie wszystkiego na kupę, byleby tylko wlazło do obudowy nie jest dobrym pomysłem. Tak samo izolowanie czegoś woreczkiem foliowym jest błędem. Zwyczajnie wygląda to wszystko "jak kilometr sznurka w kieszeni". Ale dość krytyki. Ogólnie założenia projektu są niezłe. Jeśli praca układu jest poprawna to tylko pochwalić. Następnym razem trochę bardziej się przyłóż do części mechanicznej i będzie jak najbardziej ok.

PS mam kilka czujek używanych kurtynowych optex LX-802N które się do celów edukacyjnych nadają, pozbędę się ich za przysłowiowe grosze, jakbyś był zainteresowany to pisz na priv, bo u mnie leżą i się kurzą.

Pozdrawiam.

• #17 07 Sty 2009 13:12
    al-hasshi
    Poziom 9  

co do centrali to postaraj sie także wysterować na czujnikach sabotaż, lub zrób je na 2EOL jeżeli ta centralka ma taka możliwość.
    jeśli chodzi o ogol to jak na Twój wiek to całkiem poważny projekt.

Jak chcesz czujki to mam około 12-15 czujników PRO+
    a jak chcesz klawiaturę numeryczna na przekaźnikach to tez mam :)
    Pozdrawiam

• #18 07 Sty 2009 13:23
    polszowski
    Poziom 9  

No no jak masz 15 lat to faktycznie rewelacja i gratuluje wytrwałości, ja próbowałem jakieś 15 lat temu ale do tej pory nie skończyłem i pewno już nie skończę. Chińszczyżny jest mnóstwo bardziej lub mniej skomplikowanej a szczerze powiem najlepiej działa prosty alarm własnej konstrukcji bo włamywacz nie wie gdzie i czego szukać.
    I jeszcze moduł powiadamiania- najprościej i najtaniej wyjdzie Ci stara Nokia 3310
    Serdecznie pozdrawiam i powodzenia

• #19 08 Sty 2009 13:59
    al-hasshi
    Poziom 9  

polszowski wydaje mi sie , ze taniej wyjdzie moduł GSM z telefonem nokia 5110 lub ericsson
    oba moduły posiadają kilka wyjść alarmowych , wiec można wysteroważ sygnały zal/wyl, alarm , napad itd puszczenia clipa i wysyłania sms od 1 do 8 numerów tel.