Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAO
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Samsung AVR 620 Problemy z ch這dzeniem

03 Sty 2009 19:21 5731 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    amplituner samsunga chodzi podpi皻y pod zestaw g這郾ik闚 (dopasowanych do niego) oraz DVD (z tej samej serii). Zaraz po wyga郾i璚iu gwarancji, trach i amplituner zacz掖 si przegrzewa...
    Chodzi maksymalnie p馧 godziny po czym pojawia si magiczny napis "PROTECTION" i sprz皻 si wy陰cza.

Jedynym sposobem na unikniecie problemu jest pozostawienie sprz皻u bez obudowy, co oczywi軼ie jest niemo磧iwe na d逝窺z met.

Pomys堯w mia貫m wiele, zakupi貫m mocniejszy wiatraczek ch這dz帷y, pod陰czy貫m do zamiast oryginalnego. Niestety efekt闚 brak.

Dodam, 瞠 otworzy貫m raz amplituner, 5 minut po wy陰czeniu... jajko usma篡? Ca貫go kurczaka mo積a by這 nadzia na ro瞠n i grza, taki by rozgrzany...

Prosz o jakie rady, jak pod陰czy pod niego mocniejsze (zewn皻rzne?) ch這dzenie b康 jakim cudem obni篡 jego temperatur.

Pozdrawiam,
    Brtekb
  • IGE-XAO
  • Poziom 20  
    Je郵i wcze郾iej by這 ok, a teraz zacz掖 si przegrzewa to 鈍iadczy o jakiej usterce.
    Mo磧iwe jest, 瞠 幢e pracuje uk豉d kontroli temperatury i niew豉軼iwie steruje obrotami wentylatora(wentylator kr璚i si zbyt wolno, lub w陰cza si zbyt p騧no)i nawet zastosowanie "mocniejszego" wentylatora wpinaj帷 go w miejsce fabrycznego nie przyniesie 膨danego efektu.
  • Poziom 11  
    Witam , u mnie sytuacja by豉 r闚nie podobdna.Skusi這 mnie to wi璚 do rozwi您ania problemu , z kt鏎ym producent najwyra幡iej nie by sobie w stanie poradzi.
    Po pierwsze Ci kt鏎zy z Was s faktycznie elektronikami niech zapoznaj si dok豉dnie z dokumentacj ko鎍闚ek mocy wyst瘼uj帷ych w tym amplitunerze:http://www.datasheetcatalog.org/datasheets2/59/597031_1.pdf.
    Po drugie zak豉dam 瞠 wzmacniacz nie uleg 瘸dnemu uszkodzeniu od strony elektroniki , bo je瞠li pracuje poprawnie 5 czy 30 min.to jest on sprawny, w tych modelach wad jest nadmierne wydzielanie mocy przez ko鎍闚ki oraz pogarszaj帷a si przewodno嗆 termiczna pasty silikonowej pomi璠zy radiatorem a ko鎍闚kami mocy.Z innej strony raz 瞠 to SMD , dwa 瞠 radiator niewsp馧miernie ma造 do mo磧iwo軼i tych uk豉d闚 a wierzcie 瞠 w odpowiednich warunkach potrafi odda moc do obci捫enia nawet na poziomie 30-60 W na kana,w zale積o軼i od impedancji obci捫enia, a po trzecie primo , pod tym radiatorkiem s a 3 takie uk豉dy - w sumie 6 kana堯w.Ale do rzeczy , bo troszk si rozpisa貫m.
    Modernizacja "po producencie" polega na od陰czeniu od reszty elektroniki n騜ki nr.2 uk豉du ko鎍闚ki mocy TAS5142 (oczywi軼ie wszystkich trzech uk豉d闚 mocy) i pod陰czeniu ich przez rezystor 1 KΩ do napi璚ia +5V.Drugim etapem modernizacji jest domontowanie mo磧iwie najwi瘯szego miesz帷ego si w obudowie radiatora.
    I wot ca豉 technika.Ale co owa modernizacja daje:Uk豉dy TAS5142 maj wewn皻rznie wbudowane uk豉dy pomiaru temperatury i je瞠li zostanie ona przekroczona ponad okre郵ony poziom (tutaj 115蚓) zadzia豉 zbezpieczenie termiczne , wystawiaj帷 na n騜ce 2 w/w uk豉du logiczne "0" , kt鏎e to jest podawane na mikrokontroler , a z niego spowrotem na n騜k 3 podawany jest sygna od陰czenia ko鎍闚ki mocy , 陰cznie z wy鈍ietleniem napisu "PROTECTION" , sygna ten wykorzystywany jest r闚nie do od陰czenia uk豉du TAS5508 - procesor d德i瘯u.http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/7/0y46fy566x1qzt21iyr7eswr77fy.pdf
    I tak po kr鏒ce wygl康a nieszcz瘰na usterka ,wyst瘼uj帷a nagminnie w tych amplitunerach.Dziwne tylko 瞠 producent wypu軼i tak niedopracowane urz康zenie od strony wzmacniacza, co do reszty parametr闚 technicznych , nie mam wi瘯szych zastrze瞠.My郵 瞠 z opisu napewno skorzystaj elektronicy kt鏎zy mieli problem z tym urz康zonkiem tak jak ja.No ale jest po sprawie i sprz皻 鄉iga bezawaryjnie ju od ponad roku.Tak na marginesie - wiecie jak jest ze schematami do takiego sprz皻u,ale du膨 pomoc jest tutaj http://www.datasheetcatalog.com/ , znaj帷 poszczeg鏊ne uk豉dy jakie wchodz w sk豉d danego urz康zenia , mo積a ju wiele zrobi , bynajmniej nie b陰dzi si po omacku , jak to niekt鏎zy z Was pisz "瞠 nie maj schematu" - oj jak ja bym chcia mie schematy do wszystkich naprawianych rzeczy,ehh....
  • Poziom 27  
    Je郵i dobrze zrozumia貫m proponujesz po prostu omini璚ie zabezpieczenia termicznego rezygnuj帷 z po陰czenia mi璠zy nog 2 IC a procesorem. W tym wypadku wydaje mi si 瞠 bardziej rozs康nym wyj軼iem z sytuacji jest monta wi瘯szego radiatora i zostawienie po陰czenia mi璠zy IC a proc. Bo t modyfikacj nie zmniejszy貫 wydzielanego ciep豉 z uk豉du tylko dodaniem lepszego ch這dzenia. Co bedzie jak padnie wentylator? Zabezpieczenie nie zadzia豉 i spali si, oby tylko, wzmacniacz.
  • IGE-XAO
  • Poziom 11  
    Wszystko pracuje poprawnie , a o przegrzanie si nie musisz martwi , poniewa w uk豉dzie jest jeszcze jedna p皻la zwrotna i nadzoruje ona prac ca貫go stopnia mocy po szynie I²C . Tak jak pisa貫m zabezpieczenie to zadzia豉 przy temperaturze 115蚓 , tak瞠 musia豚y go sporo rozgrza.Widz polega na tym aby odpowiednio zwi瘯szy powierzchni czynn radiatora z zachowaniem odpowiedniego bilansu cieplnego.A wracaj帷 do wiatraka , to i tak pracuje jak by nie pracowa , przecie zawsze mo積a go przepi望 z PWM-a do napi璚ia sta貫go(mo瞠 troch wi璚ej go s造cha) ale to nie problem.A czy widzia貫 w naszych rodzimych starych produkcjach typu WS.. czy PW.. jakie wiatraki w 鈔odku?Bo ja przez 20 lat pracy w zawodzie si z tym niespotka貫m, a wzmachole i tak pracowa造 ok. i to nie na "g這郾iczkach" kilkuwatowych , oferowanych obecnie przy "markowych" zestawach kin domowych.W sumie i tak najwiecej ciep豉 wydzielane jest z ko鎍闚ki obs逝guj帷ej kana subwoofera.Zawsze mo積a podpi望 aktywnego.M鎩 dzieciak korzysta z tego amplitunerka "po przer鏏ce" z PS3.Wszystko chula tak jak pisa貫m , ju ponad rok od terminu zako鎍zenia gwarancji.
  • Poziom 27  
    Je郵i wszystko jest tak jak piszesz to dlaczego w sprz璚ie klasy wy窺zej 豉duje si radiatory wielko軼i ceg造 bez wymuszonego ch這dzenia i zak豉daj帷 瞠 podpi皻e obci捫enie jest prawid這we taki sprz皻 mo瞠 "鄉iga" ca造 dzie na 80-90% mocy? Odpowied jest prosta: moda na bud瞠towe kina domowe plus moda na tzw. slimy zmusi造 producent闚 do stosowania w tych urz康zeniach zasilaczy impulsowych i ko鎍闚ek mocy opartych na klasie D. Te wysokosprawne wzmacniacze faktycznie nie potrzebuj a tak wielkich radiator闚 ale bez przesady! Piszesz 瞠 Twoje kino hula ju ponad rok. Podaj mu sinusa i daj na 3/4. Jak my郵isz po ilu si wy陰czy? O przegrzaniu nie ma mowy kiedy wzmacniacz oddaje 0.5 W. Wtedy mo瞠 chodzi 24h/365.
    Tak czy inaczej tymi wywodami nie pomo瞠my autorowi tematu a u niego jest ewidentnie co nie tak. Tym samym mam pytanie: czy bez pod陰czonych kolumn te wyst瘼uje problem z temperatur? Co si dzieje jak pod陰czysz kolumny i zostawisz go na "biegu ja這wym"?
  • Poziom 11  
    Praca sprz皻u jest bezawaryjna,czy ma pod陰czone obci捫enie czy te nie, to nie ma nic do rzeczy.Niestety praca w tej klasie wzmacniacza , powoduje grzanie si radiatora,d豉wik闚 itd. ale wszystko jest dopuszczalnych granicach.Wczoraj , trafi do mnie kolejny model z serii AVR 620.I jakie by這 moje zdziwienie , 瞠 za ca貫 zamieszanie w pracy wzmacniacza odpowiedzialny by jeden z kondensator闚 pod陰czony r闚nolegle do wyj軼ia g這郾ikowego , jednego z kana堯w.Profilaktycznie wymieni貫m 6 sztuk z ka盥ego toru.Jego warto嗆 to 470 nF/63 V.Zamieszczam poni瞠j schemat.Je瞠li macie problemy z prac tego wzm. to wymie鎍ie te elementy,na bank rozwi捫e to problem wy陰czania.Uk豉d zachowuje si prawid這wo,poniewa kondensator nadmiernie obci捫a stopie mocy,to powodowa這 nadmierne wydzielanie mocy jednej z ko鎍闚ek, potem zadzia豉這 zabezpieczenie,a efekt wiadomo: kilka minut pracy i "PROTECTION" oraz OFF.To chyba wszystko w tym temacie - problem rozwi您any.Chyba 瞠 faktycznie komu pad scalak ko鎍闚ki ( ja na kilka sztuk takich urz康ze nie natrafi貫m na uszkodzony uk豉d ) - to zamawia i wymienia.Powodzenia przy naprawach.
  • Poziom 11  
    Dosta貫m kilka e-maili , ludzie....., prosz帷y o pokazanie kt鏎e to elementy.Czy tak trudno odczyta to ze schematu ideowego.W sumie jest ich 6 , dwa s jeszcze niewidoczne pod wiatrakiem , kt鏎ego kole sobie sam zamontowa (zdj璚ie z wcze郾iejszego tematu).
  • Poziom 15  
    Mia貫m kilka takich wzmacniaczy, zawsze przyczyn by造 kondensatory, po wymianie 0 problem闚.
  • Poziom 11  
    u mnie ko鎍闚ki mocy nie grze si tak bardzo ale grze si d豉wiki czy mam wymieni te kondensatory czy je wylutowa,czy to pomo瞠 ??
  • Poziom 15  
    D豉wiki te trzeba sprawdzi, wymie wszystkie kondensatory 470nF/63F (6szt) i powinno pom鏂. Chocia i tak d豉wiki b璠 si grza.
  • Poziom 11  
    Mam jeszcze taki problem, 瞠 w tunerze s造cha stukot co przeszkadza w s逝chaniu radia. Nie wiem czy da si to naprawi
  • Poziom 27  
    73jakuda
    Wrzu do diagnozy opis co i jak. Przyda si!
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Witam, temat bardzo mi si przyda. M鎩 problem polega na tym, 瞠 podczas ogl康ania filmu poszed dym z amplitunera i przesta dzia豉 (wcze郾iej nie mia貫m problem闚 z grzaniem). Po otwarciu okaza這 si, 瞠 jeden z w/w kondensator闚 doszcz皻nie si spali, nawet nie da這 si go z豉pa, bo si skruszy na popi馧. Chyba niczego dooko豉 nie uszkodzi. W ka盥ym razie by貫m w sklepie elektronicznym po nowe kondensatorki, na wszelki wypadek wzi掖em p造tk amplitunera. Kobieta sprzeda豉 mi kondensatory o warto軼i 47nK/250V-, twierdz帷, 瞠 druga warto嗆 (250V-) nie jest istotna i mog spokojnie zastosowa te zamienniki. Wlutowa貫m jeden w miejsce spalonego i amplituner dzia豉, ale tak jak powy瞠j, tylko oko這 godziny, mocno si przy tym rozgrzewaj帷. Oczywi軼ie sygnalizuje przegrzanie i wy鈍ietla „Protection”.
    Moim problemem teraz jest fakt, czy mog reszt kondensatork闚 wymieni na te zakupione, czy szuka w innych sklepach odpowiadaj帷ych oryginalnym (470nF/63V)

Z g鏎y dzi瘯uj za pomoc
    Pozdrawiam
  • Specjalista techniki DVD
    47nK/250V ma 10-cio krotnie za ma陰 pojemno嗆 ma by 470nF napi璚ie nie mniejsze ni 63V ( mo瞠 by 100V wy窺ze napi璚ia to wi瘯sze gabaryty kondensatora ). Awarie tego typu wzmacniaczy to utrata pojemno軼i ww kondensatora , im mniejsza pojemno嗆 tym szybciej si uk豉d nagrzewa i wy陰cza.
  • Poziom 11  
    Bezwzgl璠nie wymie wszystkie 6 sztuk , kup dobrej jako軼i ceramiki , mog by na 250 V (chodzi o ich gabaryty 瞠by ci si zmie軼i造) - pami皻aj aby napi璚ie pracy nie by這 ni窺ze ni 100 V.
  • Poziom 2  
    A czemu na tych zakupionych przeze mnie kondensatorkach pisze 47nK a nie nF? Chce wiedzie zanim kobieta wci郾ie mi jako laikowi kolejny bubel. Dziwne...:|

Znalaz貫m, takie same kupi貫m:
  • Poziom 2  
    Kupi貫m 6 kondensator闚 470nF/100V-, wlutowa貫m i zrobi貫m test. Prawie 2,5 godziny filmu bez przerwania, a zaraz po emisji amplituner jest jedynie lekko ciep造. 畝dnych problem闚 z dzia豉niem i z d德i瘯iem. Dzi瘯uje wszystkim za pomoc.