Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z pilotem do Modelu RC Mercedes

bwoj 03 Jan 2009 21:42 2867 9
    bwoj
    Level 12  
    Witam!
    Mój model znajduje się na poniższych zdjęciach. Problem mój jest taki że dostałem model ale nie dostałem pilota. Czy ktoś ma pomysł jak zrobić bądź gdzie kupić?? - generalnie chodzi mi o uruchomienie modelu, bo jest to niezła zabawka tym bardziej, że ma ok 80cm długości.

pozdrawiam
    BWOJ
    PS> Pod spodem jest napis 27MHz i nic więcej.

Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W sumie ciężko coś będzie poradzić. Jeśli chcesz kupić pilota do tego, to:
    - musi być na 27MHz
    - powinien być oparty o scalak TT2C
    - może być wyposażony w dodatkowy przycisk TURBO, bo ten scalaczek jest 5 funkcyjny. Nie wiadomo czy ta funkcja jest wykorzystana, ale jest taka szansa.
    - nie ma kanałów proporcjonalnych.

Możesz zrobić zdjęcie ścieżek, wtedy da się określić czy ma funkcję turbo zainstalowaną.

A kupić chyba jedynie na allegro, czy na bazarkach typu śmieci z niemieckiej wystawki :)
  • Relpol przekaźniki
    bwoj
    Level 12  
    Dorzucam płytkę od spodu.

pozdrawiam
    BWOJ
    ------------------------------------------------------------------------

Więc pojazd ma TURBO ( są trzy przekaźniki - przód, Turbo, tył)
    Ze skręcaniem mam problemy bo strasznie grzeje się rezystor 6,8Ohm.
    Jak 'odpuszczam' skręt to koła przez chwilę 'głupieją' a potem ok :)

CZy ten akumulator można naładować zasilaczem 1,5A 12V??
    McRancor
    Czyli ma turbo. Rozumiem ze już znalazłeś odpowiedni pilot, skoro masz same problemy ze skręcaniem. To że rezystor się grzeje to może być normalny objaw, po prostu silnik od skręcania pracuje w zatrzymaniu, a rezystor ogranicza jego prąd i przez to się grzeje.

Czy w układzie skręcania jest jakiś potencjometr, czy inne czujniki które elektronicznie określają skręcenie kół?

Co do ładowarki - 12 będzie mało, prąd ok, ale napięcie musi być wyższe. Chyba że zastosujesz ładowarkę modelarską na przetwornicy, ale cenowo to trochę mija się z celem.

Poczytaj trochę o ładowarkach, lepiej zrobić ją porządnie, niż potem szukać takiego akumulatora:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic181108.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic206362-0.html
    bwoj
    Level 12  
    Hej!
    Dzięki za odpowiedź. Więc moje postępy wyglądają następująco:
    elektronika po drobnej podmianie i modyfikacji OK.
    Problem teraz jest z układem skręcania i to taki że tryby są 'zjechane' i przy skręcie słychać zgrzytanie zamiast zatrzymanie silnika pod wpływem oporu. Myślałem żeby to troszkę zmodyfikować. Może serwo mechanizm?? czy się nada??

pozdrawiam
    BWOJ

PS> Rozumiem że temat przeze mnie poruszany może wydawać się prozaiczny a model dość niskiej klasy, ale traktuję to jako ciekawe spędzenie wolnego czasu :)
    McRancor
    Z tym serwomechanizmem będzie problem. Ma znacznie większe przełożenie i może sam nie "odbijać". Generalnie to jest do zrobienia, ale strasznie skomplikowane :) Trzeba by dorobić układ elektroniczny, który rozpoznaje sygnały z pilota (jest gdzie się wpiąć) i na tej podstawie generuje sterowanie dla serwomechanizmu.

Taka przeróbka będzie dość kosztowna. Taką elektronikę najlepiej zrobić na mikrokontrolerze. Można też na elementach dyskretnych i timerkach 555, ale to trochę kombinowania będzie. Raczej musiałbyś sam pomyśleć bo nie wiem czy komukolwiek będzie się chciało takie coś opracowywać...

A nie prościej sterowanie też sobie "pożyczyć" z innego autka? ;)
    bwoj
    Level 12  
    Z przekładką z innego to rochę problem. Autko duże i mechanicznie inaczej skonstruowane skręcanie niż w małych samochodzikach. Jeśli chodzi o oprogramowanie serwa to myśle że na Atmega8 bym cosik mógł pokminić - bo znam trochę te procki.
    Widziałem w sieci że serwo można kupić już za ok 20zł + Atmega8 którą mam i gra :)

Tylko zastanawia mnie jedna rzecz: co dzieje się z serwo przy podłączonym zasilaniu bez sygnału sterującego. Bo chodzi o to by zawsze serwo było w pozycji środkowej - podczas wyłączonego i włączonego zasilania.
    McRancor
    Serwo musi dostawać sygnał sterujący cały czas - atmega musi wykrywać trzy stany = zero, lewo i prawo. W zerze ma wysterować serwo na położenie środkowe.

Sygnały sterujące możesz sobie pobrać z mostka H sterującego silnikiem od przekładni (jest tam taka banda tranzystorów w okolicach tego rezystora dużego). Do generowania PWMa sterującego serwem użyj 16bitowego PWMa jaki jest dostępny w tej atmedze. Kod będzie bardzo prosty.
    tomekwygladala
    Level 1  
    witam.
    Mam podobne autko (dostalem je jak bylem maly) i chce go uruchomic. Ale bateria padla mi czy moze sprzedajesz ja? albo wiesz gdzie mozna taka kupic
    Pozdrawiam.
    ŁukaszST
    Level 15  
    tomekwygladala wrote:
    witam.
    Mam podobne autko (dostalem je jak bylem maly) i chce go uruchomic. Ale bateria padla mi czy moze sprzedajesz ja? albo wiesz gdzie mozna taka kupic
    Pozdrawiam.

jak masz baterie na wtyku tamiya to bez problemu dostaniesz w pierwszym lepszym sklepie modelarskim Problem z pilotem do Modelu RC Mercedes tak wygląda ten wtyk. Może być problem jeśli masz baterię 9.6v bo większość samochodów RC ma 7.2v jeśli nie dostaniesz gotowego układu 9.6v możesz sam zrobić kupując baterie i takie blaszki http://www.rcwroblik.pl/Blaszki+Corally+do+akumulatorow+Miedziane+,57613369,01,i2.html oraz taki wtyk http://www.sklep.rcmonster.pl/tamiya-female-connertorgold-plated-p-182.html . i to chyba na tyle jak coś to mozesz pytac