Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stabilizator - scalony, dyskretny - róznice

sokmarcin 03 Sty 2009 22:02 8315 17
  • #1 03 Sty 2009 22:02
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam,

Jaka jest praktyczna różnica pomiędzy stabilizatorem napięcia wykonanym na elementach dyskretnych ( dwa tranzystory, dzielnik na rezystorach) a wykonanym na układzie typu 317 (z tranzystorami pozwalającymi na zwiększenie prądu)?

Domyślam się, że chodzi tutaj o zmiany napięcia stabilizacji w funkcji temperatury, obciążenia itp... jednak nie wiem o jakiego rzędu wartości może się tu rozchodzić.

Potrzebuje stabilizator 90->12V 0,5A, 1A chwilowo. Mogę go zrealizować na układzie TL783, albo na dwóch tranzystorach.
    Wymagań co do napięcia specjalnych nie mam.

0 17
  • #2 03 Sty 2009 22:30
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Na TL783 nie uda się uzyskać tak dużych prądów przy różnicy napięć dochodzących do 80V, popatrz dokładnie w dokumentację.
    Musisz wykorzystać ten układ i dwa tranzystory, schemat jest w dokumentacji. Będzie też potrzebny duży radiator i tranzystor który wytrzyma chwilowo 80W mocy strat.

0
  • #3 03 Sty 2009 22:40
    sokmarcin
    Poziom 20  

Dar.El -> ok. TL783 + dwa tranzystory. Taki układ w sumie już mam, ale chce go uprościć i stąd to pytanie:
    jaka będzie różnica w porównaniu do klasycznego stabilizatora na dwóch tranzystorach i kilku rezystorach?

mniej więcej takiego:

0
  • #4 04 Sty 2009 23:03
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam,

Co powiecie o takim stabilizatorze? będzie działał? :)

0
  • #5 04 Sty 2009 23:29
    -RoMan-
    Poziom 42  

Będzie działał ale krótko. Przy 0.5A masz do wydzielenia 39W. Na to potrzeba porządnego radiatora z wentylatorem.

1
  • #6 05 Sty 2009 15:46
    sokmarcin
    Poziom 20  

Zdaje sobie sprawę z mocy jaką muszę odprowadzić. Dam sobie z tym rade.
    Pytałem bo nie wiem na ile mogę wierzyć w takie symulacje (Electronic workbench)

0
  • #7 05 Sty 2009 16:20
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie sądzę, żebyś sobie zdawał sprawę. Podane parametry to dla 0.5A granica SOAR dla MJE13005. 1A już granicę przechodzi, niestety.

0
  • #8 05 Sty 2009 22:03
    sokmarcin
    Poziom 20  

Fakt, nie zwróciłem na to uwagi, nie mniej jednak 0,5 A było dosyć optymistyczną wersją.
    Chyba zrezygnuje jednak z tego prostownika, mam problemy ze spadkiem napięcia pod obciążeniem dla mniejszych wartości napięcia zasilania (15-20V), i niestety nie mam pomysłu co z tym zrobić (przy założeniu, że tranzystory są góra dwa i właśnie takie jak na schemacie)

Właściwie na pytanie postawione w pierwszym poście sam sobie już mogę odpowiedzieć ;)

0
  • #9 13 Sty 2009 12:44
    trol.six
    Poziom 30  

Nie zmieniając układu jedyną chyba rzecz jaka możesz zrobić to poszukanie tranzystora z jak najlepszym wzmocnieniem prądowym, beta. Inaczej zostaje ci tylko zrobienie układu darlington, bądź zastąpienie rezystora 3kom źródłem prądowym. Jest też opcja zastąpienia tranzystora MJE tranzystorem typu mosfet, np IRF640

0
  • #10 16 Sty 2009 21:42
    dwpl
    Poziom 23  

Zdecydowanie MOSFET. Brak problemu z drugim przebiciem.

SOA IRF640 TO220:

A tak w ogóle to fajna grzałka, sprawnością nie grzeszy - 13%.

0
  • #11 20 Sty 2009 20:59
    sokmarcin
    Poziom 20  

Jakaś konkretniejsza propozycja odnośnie tego MOSFETA? :)
    nie czuje tego.. tj. wiem jak powinien wyglądać taki stabilizator, min. powinien mieć wzmacniacz błędu i jakieś napięcie odniesienia. Jednak nie chciałbym komplikować układu...
    Zwłaszcza,że nie mam specjalnie wymagań co do napięcia, szczerze mówiąc napięcie na wyjściu może się zmieniać nawet o +/- 1V.

0
  • #13 22 Sty 2009 17:12
    sokmarcin
    Poziom 20  

Niestety, w w/w projekcie do każdej zmiany napięcia zasilania należy doregulować układ. Ja potrzebuje taki gdzie napięcie zasilania będzie się zmieniało w zakresie 15-90V a na wyjściu zawsze będzie 12.
    Niestety coś za coś, takiego jak bym chciał nie da się zrobić.
    Ostatecznie pozostanę przy TL783. Dzięki za wsparcie.

0
  • #15 22 Sty 2009 17:57
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Dokładność stabilizacji zależy od źródła napięcia referencyjnego. Wykorzystaj TL431 i tranzystory z dobrym wzmocnieniem i po kłopocie.
    Można też wykorzystać LM317 + tranzystor szeregowy, który nie dopuści do przekroczenia napięcia wejściowego na LM317. Ale problem byłby z minimalnym napięciem wejściowym 15V, mogłoby go zabraknąć.

0
  • #16 25 Sty 2009 22:15
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam,

Układ TL431 wydaje się całkiem ciekawy, jednak za bardzo nie wiem jak powinien wyglądać stabilizator na takie napięcie z dodatkowym tranzystorem.
    Wymyśliłem coś takiego, jednak domyślam się, że to było by za proste i gdzieś tam musi tkwić błąd..

2
  • Pomocny post
    #17 25 Sty 2009 22:34
    Dar.El
    Poziom 40  

Układ może się wzbudzać, można dodać kondensator do TL431. Nie uzyskasz 12V z 15V, chyba że znajdziesz mosfeta któremu wystarczy 3V na bramce. Nie zapomnij też o stratach mocy na tranzystorze, moc podawana jest dla 25°C na obudowie.

0
  • #18 25 Sty 2009 23:48
    sokmarcin
    Poziom 20  

Czyli układ ma sens?

15V nie jest sztywne, może być i 20V (gdzie myślę nie będzie problemu z wysterowaniem MOSFETA.)

Na dniach zrobię na szybko w pająku prototyp i zobaczę jak to się sprawuje.

0