Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie oświetleniem w pokoju, czy zadziała?

03 Sty 2009 23:03 10048 12
  • Poziom 12  
    Witam

Chciałbym mieć możliwość wyłączania oraz włączania oświetlenia w pokoju za pomocą pilota. Instalacja powinna działać na standardowy włącznik oraz za pomocą pilota. Czyli podsumowuąc powinienem mieć możliwość np włączenia światła za pomocą włącznika a wyłączenia za pomocą pilota oraz odwrotnie.
    Znalazłęm taki schemacik w którym załączenie/wyłączenie światła można dokonywać z dwóch włączników - standardowe rozwiązanie na klatkę schodową.

Zastanawiam się czy można, jeden z włączników (dolny) zastąpić zdalnie sterowanym przekaźnikiem (akurat coś takiego posiadam). Schemat by wówczas wyglądał mniej więcej tak:

Standardowo mogą być 4 przypadki:
    1) Przekaźnik załączony, włącznik wyłączony lampa świeci
    2) Przekażnik wyłączony, włącznik załączony lampa świeci
    3) Przekażnik wyłączony, włącznik wyłączony lampa nie świeci
    4) PRekażnik włączony, włącznik włączony co będzie? Powinna lampa nieświecić?
    Myślicie że to zadziała czy z góry jest to nie możliwe ? Pytam ekspertów tak aby na żywo nie zrobić zwarcia.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Witam.
    Czy będzie to nowa instalacja czy Chcesz adaptować istniejącą. Jeżeli jest to stara instalacja to ilu przewodowa (w wyłączniku). Jaki typ zdalnego sterowania.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    można kupić wyłączniki
    na allegro w dziale
    Dom i Ogród › Budownictwo i Akcesoria › Elektryka i akcesoria › Wyłączniki i ściemniacze
    wystarczy wpisać w wyszukiwarce pilot lub pilota
    Chyba że interesuje Cię samodzielne wykonanie
  • Poziom 12  
    Instalacja stara, istniejąca -2 przewodowa. Zdalne sterowanie - kupiłem kiedyś w obi coś takiego.

generalnie służy do podpiecia np lamki. Niestety można taką lampkę tylko włączać z pilota co w przypadku oświetlenia w pokoju słabo zdjae egzamin.
    Pytanie dotyczy głównie czy zadziała schemat z pierwszej części postu
  • Poziom 35  
    No to jest problem (instalacja dwu przewodowa) ale z wykorzystaniem sterownika bezprzewodowego można zrobić układ zał./wył. ale tylko na pilota.
    Co do drugiego pytania nie zadziała tak jak proponujesz.
  • Poziom 12  
    Mam pytanie jaki będzie efekt działania schematu z punktu nr 4.
    Przekażik włączony, włącznik włączony.
    Myślałem o założeniu małej puszki (z przekażnikiem zdalnie sterowanym obok puszki elektrycznej.) Więc dwa przewody nie będą przeszkodą.
  • Poziom 35  
    Konfiguracja wyłącznik wyłączony - można załączać i wyłączać z pilota.
    Wyłącznik włączony - żarówka załączona - możliwość wyłączenia tylko wyłącznikiem. To niby rezystor włączony w szereg z żarówką to co to jest?.
  • Poziom 15  
    bez rozkopywania instalacji to tylko zakup wyłącznika
    twój schemat nie będzie działał - potrzebowałbyś instalacji stosowanej na schodach
    poniżej masz przykład (ten po prawej to przekaźnik przełączający - ale musiałby być bistabilny)
  • Poziom 12  
    To niby rezystor włączony w w szereg to poprostu węzeł.(nie wiem czemu tak narysowałem). Macie jakiś link to przełącznika bistabilnego
  • Poziom 15  
    będziesz musiał zmieniać instalację
    zastanów się nad tym
    wpisz sobie w google "MS13T.01"

nie mogę podać ci namiaru na aukcję ale dosyć dokładnie jest opisany na allegro

Tworzenie samodzielnie chyba nie wyjdzie taniej niż tego typu wyłączniki
    a i przebudowa instalacji nie będzie potrzebna
  • Poziom 12  
    Dzieki, muszę się nad tym zastanowić.
  • Poziom 10  
    Są też gotowe moduły z pilotami na 433 MHz, poszukaj w internecie - kilka firm to produkuje.

Pozdrawiam
    Sebastian Tomczyk
    http://www.*.pl/