Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Jak wykonać przełącznik cyfrowy 1 z 6

Szycha082 04 Sty 2009 15:23 5851 9
  • #1 04 Sty 2009 15:23
    Szycha082
    Poziom 9  

Muszę wykonać przełącznik cyfrowy którego klawisze sterujące będą typu reset, ma być 6 przycisków przy każdym z nich dioda sygnalizująca który przycisk został ostatnio naciśnięty.
    Proszę o informacje jaki scalak byłby najlepszy do wykonania takiego przełącznika.
    Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo.

0 9
  • #3 04 Sty 2009 15:31
    elkard
    Poziom 35  

Można to zrobić przy pomocy układów cyfrowych, przerzutniki RS lub D.
    Ale chyba najprościej było by wykorzystać dwa układy SAS580 i SAS590. Lub ich odpowiedniki.

Dodano po 1 [minuty]:

Albo tak jak pokazał kol. Lutek49

0
  • #4 04 Sty 2009 15:45
    Szycha082
    Poziom 9  

Problem w tym że nie mogę wykorzystać żadnych układów programowalnych, męczę się z CD4013 ale jakoś nie wychodzi, prosiłbym o jakiś schemacik.

0
  • #6 04 Sty 2009 17:09
    Szycha082
    Poziom 9  

elkard twój pomysł jest genialny, będzie idealny.

Wielkie dzięki.

ps. zamieszczam swoją modyfikację twojego pomysłu na 8 kanałów może się komuś jeszcze coś takiego przyda

0
  • Pomocny post
    #7 04 Sty 2009 17:13
    elkard
    Poziom 35  

Dobra. to ja jeszcze tak dla przykładu podam wersję z 4013. Może też się komuś przyda. Zamiast diod dałem bramkę OR.

Dodam tylko, że te wartości elementów RC służących do kasowania przerzutników ewentualnie należy jeszcze dobrać. Tak w jednym jak i drugim schemacie.

0
  • #8 04 Sty 2009 20:16
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    Układ z przerzutnikami typu D (4013) ma tę zaletę, że mamy do dyspozycji dwa wyjścia każdego przerzutnika :Q i Q/ (zbędne są bramki na wyjściu).
    Również przyciski wyzwalające mogą być zwierane zarówno do masy, jak i plus zasilania (czasami jest to istotne).
    Ważne są dwa wymagania:
    - stan wejścia D musi być ustalony przed podaniem impulsu zegarowego
    - wejście zegarowe reaguje na zbocze (a nie poziom !) impulsu zegarowego
    Poniższy układ spełnia te warunki (pokazana jest zasada działania, bez innych elementów współpracujących):
    Bramki AND i NOT zapewniają wspomniane opóźnienie (pokazane są dwie, a nie jedna NAND, aby uwypuklić rolę opóźnienia, w praktyce może wystarczyć opóźnienie wnoszone przez jedną bramkę)
    Obrazek pokazuje oczywiście opcję wyzwalania stanem niskim (log. 0), w przeciwnym przypadku (log. 1) trzeba oczywiście zmienić typ bramek.
    Dla celów symulacji przełączniki chwilowe są zwierno-rozwierne, w rzeczywistości wystarczą zwykłe zwierne (wejście D "podwiesza się" rezystorem do odpowiedniego poziomu: masa lub plus zasilania.
    W rzeczywistym układzie należy jeszcze zapewnić opóźnienie zmiany poziomu na wejściu D w czasie trwania impulsu zegarowego (w symulacji nie było problemu) . Można to uzyskać dodając kondensator ładowany szybko przez diodę i rozładowywany przez rezystor po zakończeniu impulsu zegara.
    Trochę się rozpisałem, ale nie wszyscy pamiętają o tych wymaganiach i zbudowane układy nie chcą poprawnie działać :D
    Pozdrawiam.

0
  • #9 10 Lut 2009 00:09
    serwis_sat
    Poziom 20  

Witam
    Ma ktos wsad do procka z projektu elektroniczny isostat?

0
  • #10 30 Wrz 2014 15:27
    madzia32
    Poziom 13  

witam tez sie dołacze do prosby o wsad do tego kitu ne 212-k

0