Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie joystickiem 2 silników

loopack 04 Sty 2009 17:27 2256 9
  • #1 04 Sty 2009 17:27
    loopack
    Poziom 11  

Witam.

Poszukuję wykonawcy, który zmaterializuje projekt na urządzenie:

Płynna regulacja silnikami z zębatkami:

http://img201.imageshack.us/img201/1650/glowicasm8.gif

Opis działania:

• Za pomocą joysticku regulowana jest prędkość i kierunek ruchu poszczególnych silników. Im większe wychylenie joysticka, tym szybciej obraca się silnik (czyli joystick jest jak potencjometr). Mogą się obracać dwa silniki naraz.
      Joystick płynnie pochyla się w każdą stronę. Puszczony joystick powraca do położenia zerowego (tj na obrazku).

Dwa regulatory służą do zmiany maksymalnej prędkości obrotowej dla danego silnika.

Pchnięcie joysticka do przodu (niebieski kolor) ma spowodować obracanie się silnika wg wskazówek zegara, gdy patrzymy na niego od strony wału/głowicy. Pchnięcie do siebie powoduje obrót w przeciwną stronę.

Pchnięcie joysticka w lewo (zielony kolor) ma spowodować obracanie się silnika w przeciwną stronę niż ruch wskazówek zegara. W prawo = w drugą stronę.

Dane techniczne:

Średnica dużej zębatki: ~ 120mm
      Średnica średniej zębatki: ~ 60mm-70mm
      Materiał: aluminium/abs/plastik
      Ważne aby zębatka była wytrzymała i nie pokruszyła się gdy będzie wiercona.

Info:
      Prędkości silniczków powinny być tak dobrane, aby wszystkie zębatki (duża i średnia) obracały się z tą samą prędkością (gdy np skierujemy joystick na lewo i do przodu) mimo różnic w ich średnicy. Czyli silniczek dużej zębatki, powinien działać ok 2x szybciej niż silniczek średniej zębatki. Dodatkowo prędkość maksymalną dla każdego silniczka można regulować regulatorami niezależnie.

Zębatki będą obracać wiszący ciężar o wadze do 7kg, więc silniczki mogą być małe ale z przekładniami, lub większe, ale mocniejsze i ich łączna waga nie może przekroczyć 600-1000g. Im mniejsza waga tym lepiej.

Min. prędkość obrotu obu zębatek to 360* na 120 sekund.
      Max. prędkość obrotu obu zębatek to 360* w ok 3-4 sekundy.
      Maksymalną prędkość można obniżyć za pomocą regulatorów.
      Silniki muszą pracować płynnie, bez skoków i szarpnięć.

Długość kabli pomiędzy silnikami, a sterownikiem może wynieść nawet 10m, trzeba to mieć na uwadze.
      Pomiędzy wtyczkami będzie potrzebny kabel 8-10m.
      Urządzenie będzie miało do dyspozycji 12V DC o wydajności 1A.
      Mile widziany przycisk on/off i dioda sygnalizująca gotowość.

Proszę o pytania, sugestię i wycenę.
    Mnie interesuje zrealizowany projekt. Można mi go przesłać pocztą, mogę go sprawdzić, czy oto chodzi i odsyłać do modyfikacji.
    Wybrane elementy tj np silnik, joystick, można mi wskazać (link/fotka) i pytać czy taki może być (kształt, gabaryty, waga itd.)

-1 9
  • #2 04 Sty 2009 20:17
    zdzicho44
    Poziom 22  

Tego się nie da zrobić. 6W mocy nie podniesie Ci 7 kg w ciągu 3-4sek. i jeszcze ten wymóg,aby całość ważyła 1000g.

1
  • #3 04 Sty 2009 20:22
    loopack
    Poziom 11  

Pisałem gdzieś że ma podnieść 7kg? Ma obrócić taki obiekt. Można założyć że obciążenie będzie 1-2kg.

0
  • #4 05 Sty 2009 11:19
    lord_blaha
    Poziom 33  

Silnik nawet nie będzie miał do dyspozycji 6W, bo cześć pochłonie elektronika regulatora.
    Samo sterowanie nie jest problemem, tutaj wystarczy jakaś Atmega, problemem będą kolejno: silniki, dostępność zębatek i za mała wydajność prądowa zasilacza.

0
  • #5 05 Sty 2009 16:56
    loopack
    Poziom 11  

Z tego co się zorientowałem, zupełnie wystarczają silniczki z przekładniami i to załatwia wiele problemów. Silnik może być wtedy mniejszy, a jedynie prędkość maksymalna jest mniejsza.

0
  • #6 05 Sty 2009 17:13
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Robiłem różne i podpowiem że najlepsze będą joy od pc ta ( potencjometry) plus zasilacze stabilizujące prąd.J ak prądu będzie za mało to trzeba dodać może akumulatorek 12v?

0
  • #8 05 Sty 2009 20:40
    loopack
    Poziom 11  

Strasznie to powolne:
    Underslung Pan & Tilt Power Head
    Approx. Max. Speed- Vertical Tilt 8 Degrees per sec.
    Approx. Min. Speed- Vertical Tilt 4 Degrees per sec.
    Approx. Max. Speed- Horizontal Pan 8 Degrees per sec.
    Approx. Min. Speed- Horizontal Pan 4 Degrees per sec.

Wydam 1300zł (bez przesyłki) i mam żółwie tempo... już wolę te kasę dać komuś kto to zrobi jak trzeba ;)

0
  • #9 06 Sty 2009 16:38
    zdzicho44
    Poziom 22  

Jeśli ma się obracać i ciężar jest symetrycznie rozłożony i dobrze ułożyskowany to wystarcza silniczki o mocy 3W z przekładnią .Moment obrotowy 49mNm co przy module M=0.5daje na stycznej koła zębatego ok 1kG .Myśle że jest to wartość wystarczająca do obrotu takiej masy z podanymi prędkościami.Problem może być w sterowaniu, gdyż pomiędzy prędkością max, a min jest rozbieżność 30-40razy.Zatem max prędkość to max wsp. wypełnienia .Min prędkość to wsp wypełnienia3,3%-2,5% . Tu ciężko będzie zachować płynność ruchu. Przy sterowaniu napięciowym(płynny ruch) musiałoby to być napięcie w przedziale 0,3-12V. Przy nap. 0,3V ten silnik nie ruszy takiej masy.

0
  • #10 06 Sty 2009 18:35
    loopack
    Poziom 11  

Gdyby za pomocą regulatora regulować najmniejsze napięcie, patrząc na pracę silnika, można w ten sposób uzyskać pewne minimum, niezbędne do uzyskania skutecznej pracy silnika?
    Drugim regulatorem też dla tego silnika, można by uzyskiwać maksimum, w efekcie mogąc stroić zakres tak, aby ustawić go wg potrzeb. Zgadza się?

Sprawdziłem coś, maksymalny prąd inicjacji jaki mogę uzyskać dla tej maszynerii to 2,4A.
    Jeśli będzie taka potrzeba, załatwię większy akumulator o większej wydajności A.

Pomyślałem też nad sprawą rozruchu - a gdyby użyć pojemnego kondensatora, który mógłby pomagać silnikom w rozruchu?

Oczywiście należy uniknąć silników modelarskich, które potrzebują powyżej 2A aby w ogóle ruszyć, a potrzebują zwykle po 10-30A... i więcej. Czyli takie silniki (zwykle bez szczotkowe) odpadają.

Mniej więcej takie będzie przeznaczenie:
    http://www.technika-filmowa.pl/images/oferta/kran/kran_1.png

0