Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzanie stanu baterii

04 Sty 2009 18:07 4751 23
  • Poziom 9  
    Witam
    Jestem totalnym laikiem, który chciał by sprawdzić w jakim stopniu jego akumulatorki są naładowane ;) Dysponuje 4 akumulatorkami :

http://www.amazon.com/Sony-2500-Rechargeable-Batteries-4-pack/dp/B0007LBVHI

oraz - prawdopodobnie - miernikiem napięcia (prawdopodobnie bo poprostu się na tym nie znam) :

https://obrazki.elektroda.pl/0_1212514700.jpg

Baterii używam w lampie błyskowej aparatu, która niestety nie została wyposażona we wskaźnik poziomu baterii. Problem w tym, że :

a) nie wiem, czy tym urządzeniem moge sprawdzić poziom naładowania baterii
    b) nie wiem czy to bezpieczne dla baterii
    c) nie wiem co i jak mam nastawić
    d) nie wiem co i jak mam odczytywać (i ew. przeliczać)

czyli właściwie nie wiem nic ;) próbowałem szukać jakichś informacji w internecie jednak niczego nie znalazłem...a nawet jeśli to język był fachowy i niczego nie rozumiałem.

Mam nadzieje, że pomożecie mi zrozumieć to urządzenie i powiecie co i jak mam nastawić odczytać i przeliczyć ;) Dodam jeszcze, że - nie widać tego na zdjęciu, ale - na lewej ścianie miernika znajduje się pokrętło. Nie wiem, być może to istotna informacja ;P

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :)
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 15  
    Nie da się zmierzyć poziomu naładowania baterii mając jedynie zwykły miernik.

Możesz przyłożyć końcówki miernika do baterii i sprawdzić napięcie - jeżeli będzie w ok. 1.2 V to dobrze. Niemniej jest to napięcie nieobciążonych akumulatorków, które po, np. jednym błysku lampy mogą się wyładować.

Najlepiej przed sesją je doładować w ładowarce, mieć komplet pełnych w zapasie i niczym się nie martwić :)
  • Poziom 36  
    Wraz z rozładowywaniem akumulatora (pobór prądu) spada napięcie na jego zaciskach. Bezpośrednio przy użyciu miernika, który posiadasz nie zmierzysz poziomu naładowania. Możesz zmierzyć napięcie i po nim jedynie orientacyjnie ustalić stan akumulatora.
  • Poziom 9  
    Tak, wystarczy mi orientacyjnie ;) Poprostu chce wiedzieć czy jak pojade z nimi na 2 koniec polski to po 2 zdjęciach sie nie rozłądują :P najlepszym wyjściem było by rzeczywiście kupienie 2 kompletu ale to troche spory wydatek i chwilowo niemam tyle pieniędzy ;) ale napewno to zrobie

w takim razie dziękuje bardzo za pomoc i przejdźmy do kwestii technicznej. Czyli - co mam ustawić na pokrętle i co odczytać. Szczerze mówiąc jedyne ustawienia na jakie reaguje miernik to w 'grupie' ACV (na czerwono) wartość 50 i 10 (10 znacznie bardziej niż 50).

Z tego co mi wiadomo napięcie podaje się w Vatach więc który rząd wartości mam odczytywać...AC10V(na czerwono) ? :P
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ten miernik to multimetr analogowy.
    Umożliwia pomiar:
    1. Napięcia stałego DCV w podzakresach: do 10V, do 50V, do 250V i do 1000V
    2. Prądu stałego DCmA w podzakresach: do 0,5 mA, do 50 mA, do 500 mA
    3. Napięcia przemiennego ACV w podzakresach: do 10V, do 50V, do 250V i do 1000V
    4. Rezystancji x1 kOm, x10 kOm
    Przed przygotowaniem do pomiarów podłącz przewody: czerwony do +, czarny do - .

Pomiar napięcia stałego DCV:
    1. Ustaw pokrętło w położenie DCV 1000 i przyłóż końcówki pomiarowe (jeżeli masz możliwość oszacować wcześniej wartość napięcia, to pokrętło ustawiaj na taką wartość w jakiej mieści się szacowana wielkość).
    Jeżeli wychylenie wskazówki jest małe, powinieneś zmniejszyć zakres pomiarowy.
    Odczyt: czarna skala 250, gdzie wartość 250 to wartość ustawionego zakresu pomiarowego (10, 50, 250 lub 1000V).

Pomiar prądu stałego DCmA:
    1. Ustaw pokrętło w położenie DCmA 500 i przyłóż końcówki pomiarowe (jeżeli masz możliwość oszacować wcześniej wartość prądu, to pokrętło ustawiaj na taką wartość w jakiej mieści się szacowana wielkość).
    Odczyt: czarna skala 50, gdzie wartość 50 to wartość ustawionego zakresu pomiarowego (0,5, 50, 500 mA).

Pomiar napięcia przemiennego ACV:
    1. Ustaw pokrętło w położenie ACV 1000 i przyłóż końcówki pomiarowe (jeżeli masz możliwość oszacować wcześniej wartość napięcia, to pokrętło ustawiaj na taką wartość w jakiej mieści się szacowana wielkość).
    Odczyt: czerwona skala 10, gdzie wartość 10 to wartość ustawionego zakresu pomiarowego (10, 50, 250 lub 1000V).

Pomiar rezystancji R:
    1.Zewrzyj przewody pomiarowe i przy pomocy pokrętła umieszczonego z boku ustaw "0" na zielonej skali
    1. Ustaw pokrętło w położenie X10, zewrzyj przewody pomiarowe i przy pomocy pokrętła umieszczonego z boku ustaw "0" na zielonej skali.
    2. Przyłóż końcówki pomiarowe do mierzonego elementu.
    Odczyt: wartość z zielonej skali x1 kOm (lub x10 Om).

Akumulatorki które opisujesz mają typowe napięcie 1,2V. W pełni naładowane mogą mieć napięcie nawet 1,35V.
    Rozładowane - poniżej 1,1V.

Ze względu na zbyt duży minimalny zakres pomiarowy tego przyrządu (10 DCV) pomiar będzie obarczony dużą niedokładością (tylko 12% wychylenia).
  • Poziom 9  
    O kurcze, dziękuje za fachową i wylewną odpowiedź ;) Ok, więc ustawiłem na 10 ACV i wskazowka wskazuje mi na czerwonej skali wartość...4. Jak mam to interpretować ? czy jest to związane z
    Cytat:

Ze względu na zbyt duży minimalny zakres pomiarowy tego przyrządu (10 DCV) pomiar będzie obarczony dużą niedokładością (tylko 12% wychylenia)
    ?
  • Poziom 36  
    Ustaw na 10 DCV. Symbole AC - oznacza prąd zmienny (przemienny), DC - prąd stały. Akumulatorki są źródłem prądu stałego.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 16  
    Ustaw na 10DCV i powiedz jaki jest odczyt na czerwonej skali ( tej od 0 do 10).
  • Poziom 30  
    AC to napięcie zmienne, akumulatorki są źródłem napięcia stałego, więc ustaw miernik na DCV.
  • Poziom 18  
    AC - Prąd zmienny
    DC - Prąd stały więc jeśli chcesz zmierzyć napięcie akumulatora ustaw na 10 DC. Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Krzysio74 napisał:
    Ustaw na 10DCV i powiedz jaki jest odczyt na czerwonej skali ( tej od 0 do 10).

Czerwona skala tyczy się napięcia AC, odczyt powinien być na skali czarnej (tej pomiędzy zieloną, a czerwoną)
  • Poziom 9  
    Niestety przy 10 DCV nic się nie dzieje. Wskazówka nawet nie drgnęła
  • Poziom 9  
    tak jest, czarny do -, czerwony do + ;) i ze wskazowka niestety cos sie dzieje tylko przy ACV. Mniej lub bardziej się wychyla ale tylko dla ACV
  • Poziom 18  
    Sprawdź, czy czerwony przewód podłączasz do zacisku dodatniego baterii.
  • Poziom 30  
    Na pewno przewody masz dobrze wsadzone ? Czerwony tam gdzie + w mierniku, a czarny z lewej strony ? Możesz sprawdzić miernik na innym akumulatorze/baterii ?
  • Poziom 9  
    Tak, dokladnie tak mam to podłączone ;)
    dla wszystkich baterii pod ręką wskazowka rusza się tylko przy ACV
  • Poziom 28  
    Może miernik jest częściowo niesprawny. Sprawdź go na akumulatorze samochodowym. Wtedy będziesz wiedział czy to baterie są rozładowane czy miernik jest padnięty.
  • Poziom 36  
    Powinieneś sprawdzić miernik.
    1. Jeśli w mierniku masz baterię ustaw pokrętło na x10 OHM oraz zewrzyj ze sobą końcówki pomiarowe (pokrętłem z boku możesz ustawić wskazówkę na 0 [zero]). Jeśli to się uda to układ pomiarowy rezystancji jest sprawny.

2. Wolałbym nie namawiać Cię do pomiaru napięcia sieci energetycznej - więc to sobie darujemy.

3. Masz jakąś baterię i żaróweczkę?
  • Poziom 39  
    Po tych wszystkich "zmaganiach" można wyciągnąć wniosek, że miernik jest uszkodzony.
    Proponuję zrobić sobie prezent na Nowy Rok!
  • Poziom 9  
    Cytat:
    1. Jeśli w mierniku masz baterię ustaw pokrętło na x10 OHM oraz zewrzyj ze sobą końcówki pomiarowe (pokrętłem z boku możesz ustawić wskazówkę na 0 [zero]). Jeśli to się uda to układ pomiarowy rezystancji jest sprawny.
    no szczerze mówiąc nic się nie dzieje :P wskazowka zostaje nieporuszona po lewej stronie

Cytat:
    3. Masz jakąś baterię i żaróweczkę?
    tak ;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Można już pokusić się o wstępne podsumowanie:
    1. Nie działa układ pomiaru napięcia stałego.
    2. Nie działa układ pomiaru rezystancji (przynajmniej dla zakresu x10).

Połącz układ w sposób następujący:
    Najpierw ustaw miernik przekręcając pokrętło w pozycję:
    następnie połącz układ:
    Opis: plus (+) baterii połącz z plusem (+) miernika, minus (-) miernika z żarówką (np.: stopką), drugi kontakt żarówki z minusem (-) baterii.
    Pomiar wykonaj szybko, gdyż nie wiem jakiej baterii i żarówki użyjesz.
  • Poziom 9  
    Dobra
    okazało się, że dysponuje innym miernikiem ;) ten zdaje sie, że nie działa ;) dzięki wszystkim za szybką i fachową pomoc ;)

Pozdrawiam !