Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójdrożne kolumny na TVM'ach.

zdzisiek321 04 Sty 2009 20:50 1023 0
  • Trójdrożne kolumny na TVM'ach.

No i są. Kolumny na TVMach, czyli coś, co gra z duszą nie wyciągając przy tym 3kPLN z kieszeni. Za 700zł mamy kolumny, które zadowolą nawet wybredne ucho.

Zespoły zbudowane są w oparciu o dwa niskotonowce ARN-226-07/4. Wzmocniona, nowa wersja tych głośniczków pozwala zastosować je w "specyficznie" zwentylowanej obudowie. Dobroć 0,44 sugeruje nawet pełne bass-refleksowe zaaplikowanie, ale nie można tak daleko się rozpuścić ze względu na poważne zafalowanie charakterystyki częstotliwościowej. Zdecydowałem się więc na "niecodzienny zabieg" - to obudowa będąca w połowie zamkniętą, w połowie br...a właściwie br z ograniczoną rolą otworu. Pełni on rolę wspomagającą w najniższej partii pasma odtwarzanego przez zespół. Jakoś średniak występuję oczywiście ARP-150 (bo któż by inny;). Oczywiście klejenie komory trzeba, po paniach z TVM od razu poprawić, odrywając ją i klejąc na silikon od nowa. Górą pasma opiekuje się jedwabna kopułka ARV-104-04.

Zastosowanie dwóch niskotonowców miało na celu przede wszystkim wyrównanie przepaści pomiędzy efektywnością ARNa i ARP oraz ARV. 2:1 to chyba dobry stosunek;) Całością zarządza zwrotnica Janbo o podziałach 520/5400Hz. Wysokie cięcie ARVa możliwe dzięki zastosowaniu średnicy chroni jego delikatną cewkę przed śmiercią. Nachylenia zboczy wynoszą odpowiednio 12/6/12/6 (db/oktawę). Skorygowałem także o 4dB i tak wybijający się środek pasma i delikatnie górę. Dopiero wtedy całość zagrała harmonicznie.
    Wnętrze wykonane z 18mm płyty wygłuszone jest dość solidnie w 2/3 objętości. Przypomina to raczej obudowę zamkniętą... ale zabieg był przemyślany i poparty próbami. Objętość 72dm3 netto. BR policzony na nieco obniżoną fb, w okolicach 26-30Hz. Całość zakończona pozłacanym, zakręcanym terminalem stanęła na małych plastikowych nóżkach...i zagrała...
    Wtedy to przyszło mi do głowy stwierdzenie, że "dobrze zaaplikowane TVMy grają z należytym wdziękiem i elegancją".

Odsłuch i związane z nim wrażenia:
    - brzmienie w pierwszej chwili nieco "niespójne", ale dostrzegane przez to jako "detaliczne". Nie powala potęgą, ale potrafi zaskoczyć solidnym basem pełnym kontroli i dobrym impulsem dodającym ekspresji. Środek szczegółowy i na miarę TVMowego ARP. Góra klarowna i nie natarczywa... ale sięgająca krańca pasma w łatwością. Amatorów różnego rodzaju brzmienia jest wielu i z pewnością "napaleńcom" dla, których liczy się tylko duden kolumny te nie przypadną do gustu. Jeśli szukasz jednak poprawności i wierności należy je polecić. Bardzo dużą zaletą (oczekiwaną już w fazie projektowania) okazał się zupełnie nie męczący nawet po długim odsłuchu charakter brzmienia. Bas nie wyzwala mieszanych uczuć i pozwala cieszyć się muzyką nieustannie przez wiele godzin. Kolumny wysterowałem dobrej klasy wzmacniaczem Yamahy o mocy 140W RMS. To co usłyszałem zadowoli amatorów mocnego uderzenia... a i na żadnej imprezce nikt nie pozostanie na kanapce:))) Reasumując - kolumny z klasą zupełnie inną niż trójdrożny Alphard. Jeśli kochasz muzykę musisz je mieć...jeśli zaś tęsknisz za uporczywym waleniem o absurdalnym poziomie kliknij "wstecz" i zapomnij o tym co czytałeś.