Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

miernik czestotliwości z odczytem na voltormierzu- prośba

diadem 04 Jan 2009 21:10 1727 3
Tespol
    diadem
    Level 12  
    Witam.
    Zbudowałem sobie ostatnio prosty generator funkcyjny na układzie XR2206.
    Ku mojemu zdziwieniu działa nadzwyczaj stabilnie, reguluje się częstotliwość i amplitudę. Częstotliwość można wyciągać ponoć do 1Mhz, zależy to od zastosowanej wielkości kondensatora.
    Jednak ja potrzebuję generatora sinusa w zakresie 4 do 20 kHz i do odczytu tej właśnie wartości częstotliwości potrzebuje miernika.
    Co prawda można kupić gotowe mierniki częstotliwości, ale nie są one tanie
    a ponadto potrzebny mi tylko wąski zakres częstotliwości i nie chcę przerostu formy na d treścią.
    Więc czy- istnieje jakaś prosta przystawka zmieniająca multimetr w miernik częstotliwości, powiedzmy z pomiarem do 3 miejsca po przecinku?
    Pomysł mi się nasunął po tym, jak przejrzałem oferty mierników na serwisie aukcyjnym, najtańszy miernik to jakieś 10 zł, jak by się dało zrobić przystawkę to było by super. Za podpowiedź jak to zrealizować będę wdzięczny. Pozdrawiam
  • Tespol
  • Tespol
    diadem
    Level 12  
    Dziękuję bardzo za szybka odpowiedź.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem treść artykułu, ale kość ta przełoży pomiar częstotliwości na napięcie- czy tak?
    Jak wiec wiedzieć jaką ma ustawiona częstotliwość, skoro dostane pomiar napięcia?
  • Helpful post
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    diadem wrote:
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem treść artykułu, ale kość ta przełoży pomiar częstotliwości na napięcie- czy tak?

Tak, kość przełoży częstotliwość na napięcie.

diadem wrote:
    Jak wiec wiedzieć jaką ma ustawiona częstotliwość, skoro dostane pomiar napięcia?

Przeczytaj uważnie cały artykuł. Na stronie 27 jest napisane:
    Patrz rysunek 6 na stronie 27 (fakt, pisze tam przetwornik V/F, ale jest to błąd).
    Zwracam uwagę na to co napisałem w poprzednim moim poście:
    faces wrote:
    Pewną alternatywą...

Układ ten posiada jednak wady, szczególnie w roli przetwornika F/V.
    Quote:
    Niestety, ze względu na konieczność uśredniania napięcia na C2, układ pracujący w roli przetwornika F/V cechuje powolna
    odpowiedź − stała czasowa wynosi 0,1s, a czas
    ustalania odpowiedzi (do 0,1% stanu ustalonego) jest równy 0,7s. W przypadku pracy w roli przetwornika V/F takiej zwłoki nie ma –
    częstotliwość wyjściowa niejako nadąża za
    zmianami napięcia wejściowego.

Kiedyś składałem na tym układzie przetwornik F/V i miałem z nim problemy.
    Ale to nie znaczy, że ty je musisz mieć.
    Zobacz to:
    Szybki przetwornik F-V
    przetwornik częstotliwośc - napięcie

Edit: Przetwornik F/V można zrobić jeszcze na procesorze (chyba najlepsze rozwiązanie). Koncepcje są takie:
    W pierwszym układzie sygnał z generatora podajemy bezpośrednio na wejście, któregoś portu procesora. Wymagana jest odpowiednia amplituda sygnału wejściowego, jak dobrze pamiętam to około 2,8V (należy to sprawdzić).
    W drugim układzie, jeżeli sygnał z generatora ma małą amplitudę stosujemy na wejściu komparator.
    W pierwszy i drugim układzie zastosowane są wyświetlacze, np. 7-segmentowe. Jest to rozwiązanie łatwiejsze w przeciwieństwie do układu z przykładu trzeciego ponieważ odpada przetwornik C/A (szybki), który jest droższy od wyświetlaczy.
    Jeżeli zależy ci na zastosowaniu multimetru jako wskaźnika to należy zastosować przetwornik cyfrowo-analogowy na wyjściu procesora (przykład trzeci). W zależności od amplitudy sygnału wejściowego w trzecim układzie należy zastosować komparator lub nie.