Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ustawiać czujniki zużycia klocków hamulcowych w Scanii ?

04 Sty 2009 21:46 10963 20
  • Poziom 18  
    Witam , mam frapujące mnie pytanie , otóż jak "domowym" sposobem (np . przy użyciu miernika uniwersalnego) ustawić czujnik zużycia hamulców ?? Czy są jakieś sprawdzone metody precyzyjnego ustawienia parametrów tegoż czujnika , np jak ustawić 100% i 0% zużycia ?? Być może ktoś ma na to swój sprawdzony sposób i chciałby się podzielić wiedzą , to bardzo proszę o odpowiedzi w temacie . Może są do tego celu jakieś proste w budowie testery ?? Z góry serdeczne dzięki .
  • Użytkownik obserwowany
    omomierz i mierzysz.
  • Poziom 18  
    romoo napisał:
    omomierz i mierzysz.

... tyle to wiedziałem przed napisaniem tematu , interesują mnie konkretne wartości , jeśli można ...
  • Użytkownik obserwowany
    Jak sie nie mylę są ustawiane na sztywno,i nie ma co grzebać przy niej.
    A co sie dzieje. Kontrolka się pali?
  • Poziom 18  
    romoo napisał:
    Jak sie nie mylę są ustawiane na sztywno,i nie ma co grzebać przy niej.
    A co sie dzieje. Kontrolka się pali?

dokładnie , masz rację są ustawiane sztywno , tylko ja kupiłem sam czujnik , założyłem nowe klocki i ...klapa kontrolka świeci .
  • Poziom 32  
    To są czujniki z jednym czy dwoma przewodami?Usterka może być w instalacji: przerwany przewod lub zwarcie do masy.
  • Poziom 18  
    ...wspomniany czujnik posiada wejście trzy-pinowe i jest połączony również trzema przewodami . Usterka w instalacji odpada (zwarcie lub przerwa w obwodzie) , ponieważ po podłączeniu innego (pożyczonego czujnika) , lecz poprawnie ustawionego - kontrolka gaśnie . Tutaj chodzi tylko o ustawienie czujnika na wyżej wspominane 100 lub 0 % zużycia . Jeśli to ma jakieś znaczenie , to dodam jeszcze , że ów czujnik jest firmy KNORR ...
  • Poziom 39  
    romoo,jeśli znasz sprawę to podziel się wiedzą,chodzi o kolory kabli,co gdzie-przecież układ idzie oszukać stosując najzwyklejszy potencjometr nastawny,ustawiony raz na zawsze.Jego wartość może być ważna z uwagi na prąd który będzie do zaakceptowania przez sterownik.
    Można wtedy zrezygnować z podłączania czujnika ,którego ustawianie jest tajemnicze i dla większości niezorientowanych, niewykonalne,stan klocków i tak się sprawdza organoleptycznie pry okazji obsług i kontroli stanu tarcz.
  • Poziom 1  
    witam, tych czujnikow knorra nie mozna ustawic za pomoca miernika tylko laptopik i odpowiedni program. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Panowie czytam to i sie usmiecham czy ktoś z was rozbieral ten potenciometr lub kalibrował go?? Jest tam uklad elektroniczyny a do niego podpiety potenciiometr ustawia sie go za pomoca programu a kalibracji dokonuje na nowych tarczach i nowych klockach. Oszukiwanie to bezsensowny zabieg nieraz koszt tarczy na oś to okolo 600zł minimum i własnie poto te potenciometry sa by zaoszczedzic zbednych wydatkow i zapobiegaja zblokowaniu koła. Widziałem juz zblokowane kolo przez resztke blachy od klocków która utknela miedzy zaciskiem a tarcza. Reasumujac nowe tarcze i klocki na osi i serwis ewentualnie ktos z komuterem który da rade podpiac sie pod samochód i bedzie miał podglad na wartosc zurzycia klockow. Koszt napewno nie jest duży.w porównaniu z tym co mozesz stracic oszukujac jednostke.
  • Użytkownik obserwowany
    Mentalności polaków nie zmienisz , jakbyśmy wysyłali ludzi w kosmos to też było by oszukiwanie czujników i airback w statkach kosmicznych.
    Niektórzy wolą jutro zpieprzyć autko na dobre niż dziś dołożyć kasę.
  • Poziom 16  
    tak i ja ten temat przerabiałem prosta robota komputerek i ręcznie można najlepiej na nowych klockach ustawić stopień zużycia gdyż w środku nie znajduje się sam potencjometr a ale także przetwornik z analogu na sygnał cyfrowy
  • Poziom 15  
    GRISZA14 Ty czytasz posty wszystkie posty zanim dopiszesz swoja wiadomość ? Nic nowego tu nie wniosłeś.
  • Poziom 10  
    sory ze sie wtrace ale jedynym recznym zposobem ustawienia tegoz czujmika jest cofniecie zacisku do konca, zdjecie mechanizmu podstawiajacego z danego zacisku, ponownego podlaczenia wtyczki tego czujnika i tak jedna osoba obraca czujnik w prawo lub w lewo a druga obserwuje wyswietlacz w aucie procentowe zuzycie ktore bedzie sie zmieniac podczas obracania czujnikiem trzeba ustawic na 3-4%czujnikiem obracamy powoli gdyz komputer wolno reaguje na zmiane danych z czujnika
  • Poziom 15  
    mundi 1983 robiłes tak juz w scani ? I po takiej kalibracji było wszystko ok?
  • Poziom 10  
    oczywiscie ze bylo ok nie ingerujesz w zadna elektryke nic nie ma prawa sie zepsuc tylko trzeba sie narobic bo zacisk ktory ma kilka lat i nie byl rozkrecany ma tak zardzewiale sruby ze jak sie ktoras nie urwie to mozna mowic o wielkim szczesciu a przecierz palnik odpada bo obudowa od mechanizmu i sam czujnik to plastik
  • Poziom 15  
    W serii R tak masz wskazania na wyświetlaczu ale w serii 4 to tylko kontrolka i tylko po komputerze to zrobisz i napewno nie takim sposobem jak mowisz. A co do zardzewiałych to raczej te z okresu 2001 i niżej.
  • Poziom 10  
    mozliwe ze w 4 sie nie da nie jestem tam jakims fahura robilem tak tylko w jednym aucie bo byla taka potrzeba a z tego co pisal boss wywnioskowalem ze ma na wyswietlaczu procentowe zurzycie klockow
  • Poziom 39  
    nie ma panowie problemu z ustawieniem,faktycznie jest tam przetwornik i w scani serji 4 prawdopodobnie układ jest przepytywany przez szynę can.
    ustawia się jak ktoś wspomniał w dwie osoby.
    Ale trafi się przypadek że tam dostała się woda-wszystko skorodowane ,zniszczone,zaś ten układ występuje wraz z zaciskiem-lepiej nie pytać ile ten kosztuje.Podejrzewam ż można zrobić układ zastepczy,a co do diagnozowania,to autoryzowany serwis działa tak,ale spora garstka ludzi ma w tyle servis ,bo ich nie stać na byle pirdołę,czasem chodzi o odległość i czas,nie korzystamy z owej sygnalizacji,natomiast jest kontrolowany stan zużycia przy obsłudze.
    Jeśli są wątpliwości,to zwala się koła, pneumatyk załatwia to w 5 min.
  • Poziom 18  
    serwis załatwił problem , dzięki za Wasze odpowiedzi ( niekoniecznie trafne ) :D