Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

3 przekaźniki sterowane jednym przyciskiem- jak?

04 Jan 2009 23:37 2900 7
  • Level 21  
    Witam,
    Szukam układu, w którym za pomocą przycisku będę mogł załączać 3 przekaźniki w takiej kolejności:

il naciśnięć__1___2___3
    ___1______ON_OFF_OFF
    ___2______ON_ON_OFF
    ___3______ON_ON_ON
    ___4______OFF_OFF_OFF

ITD...

szperałem troszkę na forum i znalazłem kilka projektów na procku... ale bez przesady żby dla 3 przekaźników zaraz zaciągać do pracy procek. wolę raczej coś prymitywniejszego :) nie wiem może coś na bramkach?
    Proszę o jakieś pomysły jakieś nakierowanie mnie.
    Pozdrawiam :)
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    może jakiś zwykły licznik ?

a jak chwilkę sobie pomyślałem, że chyba żadna sztuka wziąć 3 przekaźniki z dwoma parami trójstykowymi i zrobić taki układ, żeby kolejno jeden uruchamiany przekaźnik aktywował (przekierowywał zasilanie) na magnes drugiego, te z kolei trzeciego, i potem pętla, kurczę czuję, że pół litra i schemat sam by wyszedł...
  • Level 36  
    Witam.
    Zastosuj licznik CD4017 i do tego kilka bramek. Ewentualnie zamiast bramek można dać kilka diod.

Tu jest prawie gotowe rozwiązanie. Tylko trzeba zmienić kombinację na wyjściu licznika na taką jak Ty potrzebujesz.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1183388.html

A czy stanem początkowym po załączeniu zasilania ma być OFF_OFF_OFF ?
  • Level 21  
    Dokładnie tak po włączeniu zasilania ma byc OFF OFF OFF :)
    Czy do układu 4017 trzeba jeszcze bramki??
  • Level 36  
    Żeby uzyskać tą kombinację którą potrzebujesz, można dać dwie bramki OR (2 i 3 wej.) lub pięć diod. Coś na zasadzie jak w jednym z tamtych schematów.
  • Level 21  
    Witam,
    mogę zaadoptować tę kombinację??
    https://obrazki.elektroda.pl/44_1230992739.jpg

jak musze zmodernizować układ? wolałbym jednak na diodach ponieważ tych mam pod dostatkiem a bramki musze kupic niestety jedyny sklep w okolicy na inwentaryzacje :/
  • Level 36  
    Owszem możesz. Tylko ten akurat układ diod nie zapewnia Twojej kombinacji wyjść. Spróbuj zrobić coś takiego.

3 przekaźniki sterowane jednym przyciskiem- jak?

Jeden jest z diodami drugi z bramkami tak na zaś.
    A czy masz program Crococlips ? możesz w nim ten układ przetestować.
  • Level 21  
    Witam,
    niestety nie mam tego programu prcuję teraz na Vista x64 i program jest nie kompaktybilny:/
    poskładam układ na diodach i zobaczę jak działa:)
    mam jeszcze pytanie mam sterownik wyświetlaczy LED SAA1060 ze starego tunera FM chciałbym poskładać prosty termometr akwarystyczny więc zakres nie musi być duży tylko rozdzielczość najlepiej 0,1 stopnia. Da sie go wykorzystać?