Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer ARN 8608

Jujko 05 Sty 2009 00:11 6187 4
  • Určenie: Subwoofer k PC
    Dátum: 1/2009
    Cena: komplet cca 2000 Sk
    Tech. dáta: Uzavretý box, rozmery (Vx©xH) 45x60x35 cm, Impedancia 8 ohm, čistý objem cca 75L
    Materiál: DTD 18mm

ÚVOD:

Síce moje momentálne repro k PC zahrajú vzhµadom k veµkosti dostatok basov, niekedy predsa len chýbajú. Po dlhąom uvaľovaní som zvolil reproduktor ARN 8608, ktorý má myslím veµmi dobrý pomer cena/výkon.

KON©TRUKCIA:

Mal som doma bedňu zo starého PA subwooferu. Objem 110L. Tak som pokusne ARN ąupol tam. Hralo to. No výzor (ako vidíte dole) nebol nič extra. Tak padla voµba na novú a krająiu ozvučnicu. Veď boli sviatky, tak som nemal čo robi»...
    Dosky potrebných rozmerov som doma nemal, a tak som si ich dal nareza» stolárovi s tým, ľe budú olaminované aj rezy na doskách. Svoju prácu odviedol na 1.
    Bedňu som uľ nechcel pobabra» tým, ľe by bolo vidie» zvonku samorezky, a tak som zvolil spájanie pomocou hranolov v rohoch. (viď foto). Hranoly sú na steny prilepené pomocou lepidla MakroFix (odporúčam). Po miernom stuhnutí lepidla som to eąte predsa poistil samorezkami. Lepidlom sú samozrejme zlepené aj jednotlivé dosky. Myslím, ľe tento spôsob vydrľí. Pre prípadnú netesnos» sú spoje zvnútra poistené univerzálnym silikónom.  Reproduktor je pripevnený klasickými skrutkami a zaráľacími maticami. Myslím, ľe ozvučnica je „dokonale uzavretá“.
    Na poklepanie je ozvučnica bez dozvuku. Vytlmená je po stenách vatexom a dovnútra je vopchaný jeden klasický veµký vankúą z peria.

ZÁVER, ZVUK:

Po prvom spustení nasledoval veµký úsmev. Ide to rovno od 35Hz. Niľąie nasleduje strmý pokles. Vzhµadom k cene som vąak úplne spokojný... Bas pomerne presný, dostatočne naviazaný k satelitom... ®ivené je to Aldaxom SPS50. Niekto môľe namieta», ľe je to málo, no SPSko s plným napájaním a 10mF na vetvu postačuje.

OBRÁZKY:

Subwoofer ARN 8608 Subwoofer ARN 8608 Subwoofer ARN 8608

Fajne!
  • #2 05 Sty 2009 11:13
    tom3kk
    Poziom 19  

Hey

That's nice that you are posting your contruction in here :)
    But is there any possibility to translate some main info to english?
    I think many of us can't understand your language which hinder other to talk about it.

One more think. Could you paste here some info about this speaker?
    I checked google but I found nothing, just some CZ or SK pages. (don't know, is this speaker available in CZ or SK only? or I'm wrong?)

About contruction. I don't know this speaker I see it first time.
    Box looks nice
    Nice decorative and edges looks straight.

Best regards.

[edit]
    Off Topic - I see something on your desk. Is this harman/kardon hk 870 Power Amp? Do you have a Pre Amp for it? I mean harman/kardon hk 825?

• #3 05 Sty 2009 11:57
    Jujko
    Poziom 9  

In attachment u have Thiele-Small parameters of some old Tesla speakers.
    ARN 8608 is not available now, it is old speaker produced in 1980-85?

Photos of ARN:
    Subwoofer ARN 8608 Subwoofer ARN 8608

Construction:

I had a baffle from older PA subwoofer. Volume 110 liters.
    I tried to use it with ARN860x spekaer - the sound was OK, but design was awful. So i decided to build the new one baffle. Plates for construction i didnt hav at home, so i bought them in joinery workshop, lamino hed to be on the edges too.
    plates I put together with square end (hranol :D - photo), all the joints (spoje :D - photo) sticked with glue MakroFix, bud i can be used any superior disperzed glue, like hercules, duvilax... eventual leaks took away with silicone ruber/glue.
    Speaker is mounted with classic screw with buffing nut ( http://www.autohificlub.cz/forumimages/2008_07_22_03_53_118789.jpg ). i think, the baffle is perfectly closed, with no discontinuity.
    Tapping without reverberation. Sound absoprtion on the walls with ,,vatex" and there is inside one classic pillow.

Photo - Subwoofer ARN 8608

EDIT:

Yes, it is H/K 870, but I bought it totaly broken and nobody want to service it, so I used amplifier from Aldax.cz - modules SPS50 ( www.aldax.cz ), completly with transfomer and power supply from H/K

• #4 05 Sty 2009 12:07
    tom3kk
    Poziom 19  

Ahh, now all clear ;)

I know why I didn't find any info hehe.
    Thanks for table it can be useful in the future.

If you like the sound from your box then it's good, this is the most important thing.
    Like I wrote before, box is nice and clear for me.
    Box looks very "heavy" I mean, there will be no problem with walls pulsating.

And btw. where did you get this speaker? Did you bring it from your basement? ;p
    It is really old but it looks perfect.

[edit]
    OT - ohh that's sad with this harman, this is a good piece of oldschool hi-fi sound.
    I have PM 655 Vxi and is very nice.
    About Pre Amp hk 825, I'm looking on polish auctions for it but it's hard to get :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME