Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 diody do regulatora obrotów wentylatora na lm317

05 Sty 2009 00:47 4289 10
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam problem, który zapewne dla was jest banalny ale dla mnie nie, gdyż słyszałem już za dużo różnych opinii od pseudoelektroników. Znaczy wszyscy po technikum elektronicznym ale ich wiedza i umiejętności są dość wątpliwe-zepsuli mi już kilka rzeczy.
    Ale do rzeczy.
    Niedawno zacząłem robić panel do regulowania obrotów 3 wentylatorów w komputerze. 3 najprostsze regulatory na lm317.
    Chciałbym teraz podłączyć pod każdy po 3 diody tak żeby wraz ze wzrostem napięcia zaświecały sie po kolei. Ale nie wiem jak je podłączyć.
    Proszę więc o pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 22  
    Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów ;)
    Najprościej to dioda świecąca, rezystor i dioda zenera.
    Ale lepiej będzie działać z tranzystorem .
    Sorry za jakość rysunku, ale mam tylko Pointa.

Jak dasz diodę zenera 5V1, to dioda zacznie świecić przy napięciu około 5,8V ( 5,1 + 0,7). Tranzystor może być dowolny npn. Do każdej diody musisz zrobić taki układzik.
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No tak, tylko że w ten sposób otrzymamy "świecącą linijkę", a autorowi chodzi o "przesuwający się punkt" (chyba, że to nie ma znaczenia).
    Na forum opisano wiele rozwiązań - od prostych wskaźników napięcia tranzystorowo-diodowych, poprzez układy z komparatorami napięcia, aż po aplikacje specjalizowanych układów scalonych (np. typu LM3914).
    Poszukaj pod hasłami : wskaźniki wysterowania, poziomu, napięcia i wybierz rozwiązanie, które będzie odpowiadać twoim wymaganiom pod względem dokładności, ceny, stopnia komplikacji (łatwość złożenia i uruchomienia), itp.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Autor tematu napisał :
    "Chciałbym teraz podłączyć pod każdy po 3 diody tak żeby wraz ze wzrostem napięcia zaświecały sie po kolei. Ale nie wiem jak je podłączyć. "

Z tego wnioskuję, że ma to być "świecąca linijka" ;]
  • Poziom 11  
    Widzę mnogość pomysłów więc postaram się dokładniej opisać o co mi chodzi. Otóż na początek jak potencjometr będzie na minimum (u mnie to jest napięcie coś koło 4,8V) ma się świecić dioda zielona i tak powiedzmy do osiągnięcia 6,5V. Kiedy osiągnie te 6,5V ma się zapalić żółta ale ta zielona ma dalej świecić. Później powiedzmy przy 9V ma sie zapalać czerwona tak żeby tamte też świeciły. Moim zdaniem to jest bardziej linijka tylko sęk w tym że mam troszeczkę ograniczoną przestrzeń :cry: (mała płytka drukowana a jeszcze mam na niej usb i front audio) i chodzi o to żeby użyć jak najmniej bądź jak najmniejszych elementów. Oglądałem już dużo linijek ale wszystkie na scalakach były i to nawet na takich większych. A ja miałem nadzieje że skoro już mam tego lm317 do sterowania napięciem to może nie trzeba żadnych innych.:cry: Narazie najbardziej mi odpowiada koncepcja kolegi rastabiba tylko w wersji bez tranzystora(pod jakim względem z tym tranzystorem będzie to lepiej działało?)

Dodano po 5 [godziny] 55 [minuty]:

Znalazłem na forum takie coś
    http://img96.imageshack.us/img96/1153/diodynd7.jpg
    schemat voltomierza diodowego i wydaje mi się że to o to mi chodzi tylko w jaki sposób mam dobierać diody zennera i kondensator?
  • Poziom 22  
    Z tranzystorem, zapali się dioda od konkretnego napięcia.
    A jeżeli użyjesz, tylko diody i rezystestora, to niby będzie się "rozjaśniać", a nie zapalać.
    Ale z tego co zrozumiałem to nie ma problemu :
    )
    To ma sygnalizować poziom napięcia ;]
    Można to zrobić inaczej, ale moim zdaniem nie będzie prościej ;]
    Prościej się nie da ;]
    TZN da się z mniejszą liczbą elementów, ale musiałbyś zaprogramować procesor ;]
    Tak można zrealizować układ wskaźnika tylko na diodach i rezystorach:
    Zaznaczam, że układ jest bardzo "wrażliwy" na tolerancje napięć diod Zenera. W szczególności dioda D5 (7V5) może wymagać zmiany na 6V8.
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    prezeswal napisał:
    Tak można zrealizować układ wskaźnika tylko na diodach i rezystorach:
    Zaznaczam, że układ jest bardzo "wrażliwy" na tolerancje napięć diod Zenera. W szczególności dioda D5 (7V5) może wymagać zmiany na 6V8.
    Pozdrawiam

Witam
    W przeciwieństwie od układu proponowanego przez "rastabiba", twój układ nigdy nie zadziała. A to z powodu błędów obliczeniowych. Tylko przez diodę D5 popłynie prąd od 65 do 100 mA (ograniczony tylko rezystorem R1), a to według noty katalogowej] tej diody, dużo za dużo.
    Pozdrawiam.
    Nie liczyłem tego "na piechotę" :D

Mój szanowny przedmówca nie uwzględnił zapewne prądów płynących przez pozostałe dwie diody (ale nawet wtedy prąd wyniósłby ok. 30mA).
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    R1 w trochę dziwnym miejscu ;]
    I jakieś małe spadki napięcia na diodach LED ;]
    Myślę, że układ z tranzystorami, będzie dużo lepiej działać :)