Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o ocenę projektu instalacji co + cwu

05 Sty 2009 01:08 7438 7
  • Poziom 2  
    Witam.
    Nie jestem fachowcem w dziedzinie instalacji co - mam wstępny projekt i bardzo proszę o ocenę i sugestie (plik pdf).
    Rozwijając schemat:
    Wymiennik - to zbiornik w zbiorniku Galmet 380/120 litrów z dwoma wężownicami - tu pracuje w układzie otwartym zasilany piecem na paliwo stałe oraz kominkiem.
    Kocioł gazowy jest elementem wspomagającym (w zimie) oraz ogrzewającym wodę (latem).
    Układy pompowe są w uproszczeniu (w szeregu z pompą są jeszcze zawory kulowe, filtr, zawór zwrotny)
    Problemem wydaje mi się sterowanie pompą zasilania grzejników - mogłaby być sterowana regulatorem pogodowym, ale musiałaby mieć priorytet załączenia, gdy temperatura w wymienniku przekroczy wartość bezpieczną dla całego układu i nastąpi schłodzenie w układzie grzejników - dla pełnej funkcjonalności układu przydałoby się równoczesne sterowanie piecem na paliwo stałe oraz kominkiem, które powodowałoby przygaszanie ognia. Czy to byłoby możliwe do wykonania (czy są takie sterowniki)?
    Jakie jeszcze można by wprowadzić zmiany ze względu na poprawną pracę i ewentualne ulepszenie funkcjonalności?
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 23  
    Kto to rysował. Jeden wielki bubel. Wszystko można zrobić, ale nie w ten sposób.
    Dużo pisania co jest żle. Może łatwiej co dobrze. Przez kominek i kocił na paliwo stałe jest przepływ wody użytkowej. Kocił gazowy nie ma zbiornika wyrównawczego. Jedna z pomp w tym układzie nie potrzebna... itd.
    Zacznij od nowa.
  • Poziom 21  
    kaczmarj napisał:
    Kto to rysował. Jeden wielki bubel. Wszystko można zrobić, ale nie w ten sposób.
    Przez kominek i kocił na paliwo stałe jest przepływ wody użytkowej.

kaczmarj troche pochopnie oceniasz ten projekt
    nie dostrzegasz ze cwu ma osony zbiornik 120 l w buforze
    jest wiele błedów ale to poczatek poczatkujacego
    na jedna sprawe chce zwrócic uwage , ze podgrzewanie cwu przez piec gazowy to zupełnie zła koncepcja aby nagrzewac gazem bufor 380l po to tyko by miec 120 l ciepłej wody ,lepiej od razu postawic na kolektory
    przy tak duzym zbiorniku zgromadzone ciepło z solara powinno wystarczyc na kilka dni
    druga sprawa 2 piece na paliwo stałe nic nie wiadomo jakie , nie za duzo tego
    sterowanie to mały problem , najpierw trzeba doprecyzowac jak to wszystko bedzie współpracowac
  • Poziom 23  
    Wszystko da się zrobić ale w tym przypadku trzeba zacząć od czystej kartki i nowego ołówka.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za reakcję i odpowiedzi, choć póki co bardzo krytyczne - bez konkretnych propozycji, jednak liczę, że z czasem wykrystalizuje się poprawny projekt.
    Wszędzie, gdzie czytam na temat kombinowanych systemów ogrzewania znajduję ten sam projekt - układy połączone na wymiennikach płytowych.
    Słysząc od wielu osób budujących dom, że budują komin spalinowy do kominka + komin do kotła gazowego i pieca na paliwa stałe, jednak może być pomocna próba połączenia tego w całość i zbudowania układu, który nie wymaga przekręcenia kilku zaworów, czy zastosowania kilku układów: wymienik płytowy+2 pompy.
    Budując układ inaczej - jak zaproponowałem (ale już po poprawkach) zyskuje się alternatywę dla typowego systemu - z zastosowaniem "podwójnego" wymiennika wodnego. Czy to lepiej, czy gorzej - nie wiem.
    Dla mnie wydaje się korzystniejsze posiadanie bufora akumulującego ciepło z różnych źródeł.
    Bazując na gotowym produkcie Galmetu (wymienniku) wykorzystałem wszystkie możliwe podejścia - kominek jest tu opcją uzupełniającą.
    Paląc w kominku, choćby przy okazji, ciepła nie puszczamy w komin. Nie musi on być włączany w układ, ale skoro już jest ...
    Z piecem gazowym zakładałem, że woda w zbiorniku buforowym (jest tu 260 litrów) jest raz ogrzana i stale ciepła (skoro mamy tu zasilanie cwu ten zbiornik nie powinien się nigdy schłodzić) - zatem po początkowej mocnej stracie energii pozostaje już utrzymywanie temperatury. Ważna z pewnością jest dobra izolacja wymiennika i właściwa temperatura w kotłowni. A przy zastosowaniu kolektorów solarnych już nie potrzeba drugiego zbiornika magazynującego. Choć przy rozpalonym piecu na paliwo stałe i nagrzanej wodzie w układzie, mógłby się pojawić problem z funkcjonowaniem solarów w słoneczny dzień. Ale z piecem bez podajnika rano można stwierdzić jaka będzie pogoda i ile może wnieść do układu zestaw solarny - dostosowując tym samym pracę pieca.
    Kwestia parametrów - to już temat numer dwa.
    Chodzi oczywiście o dom: 130 m2 - w/g projektu wskaźnik cieplny 30,486 W/m3, kubatura 322 m3.
    W zamyśle piec na paliwo stałe to piec bez podajnika ze sterowaniem ciągu. Kominek - tu nie wiem sam jaki będzie i czy go włączać do układu (przed zamieszkaniem trudno przewidzieć, czy będzie się bardziej palić w kotłowni czy w kominku) ale przewidzieć opcję podłączenia warto - więc można przyjąć z płaszczem wodnym.
    Z góry dziękuję za dalsze rozwijanie wątku.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Nie jest tak tragicznie. Ten się nie myli co nic nie robi. Kaczmarj przesadza z tą krytyką! Jeśli masz zamiar wykorzystać kilka źródeł ogrzewania to dobrze, byle nie przesadzać. Kominek z plaszczem wodnym? Musisz uwzględnić częstrze malowanie pomieszczenia w którym będzie kominek. Dobrze jest się naprawdę zastanowić czy będzie używany wystarczająco często. Kotły gazowe mają zazwyczaj własne naczynia więc można w ten sposób wykorzystać kocioł do ogrzewania wody. Zamiast kominka z plaszczem wodnym zamontował bym układ solarny, zdecydowanie mniej obsługowy niż kominek i tańszy w eksploatacji. Projekt nie wymaga całkowitej zmiany, wystarczy kilka poprawek.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za napływające ocieplenie nastroju :)
    Punktem wyjścia jest założenie wybiegające w przyszłość.
    W chwili obecnej budując układ piec gaz + solar mamy wrażenie, że jesteśmy wystarczająco oszczędni i ekologiczni.
    Jednak być może (a raczej z pewnością) z biegiem lat ogrzewanie będzie coraz kosztowniejsze. Wtedy każdy kilowat ciepła będzie wartością pożądaną.
    Dzisiejsze projekty domów prawie w każdym przypadku posiadają kominek - i to w zasadzie jako element wystroju wnętrz.
    Ale dlaczego budując dom na lata, nie założyć na etapie projektu dołożenia tych kilku rurek i pompy i zaplanowania już na tym etapie multi instalacji. Nie koniecznie od razu musi wszystko być włączone.
    W moim układzie jest miejsce na kominek i instalację solarną. Sądzę, że warto również zaplanować dla kominka DGP.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Masz domek 130 m2 powierzchni.
    1) Policz ile bedzie ciebie kosztowac kompletna zaproponowana instalacja bez kosztow instalatora. Podaj wyliczenia na forum (bo moze masz jakies super promocje).
    2) Po drugie glownym zagadnieniem w tak rozbudowanych systemach jest sterowanie.
    3) Po trzecie naczynie wzbiorcze otwarte nie moze byc zamontowane tak jak na schemacie.