Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar prądu układem scalonym

owenpe 05 Jan 2009 12:08 2989 9
    owenpe
    Level 16  
    Witam,

Znacie jakieś scalaki na których można zrobić pomiar prądu? Nie chce żadnego przekładnika, tylko scalaka, którego można na płytce elektroniki umieścić. Prąd będzie w okolicach 100A, przemienny. Do tego jakiś bocznik oczywiście będzie potrzebny, ale o tym później :)
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Raczej zamienia się na rezystancji prąd na napięcie i mierzy się to napięcie a takich układów (miliwoltomierzy) jest już sporo do wyboru. Bezpośredniego pomiaru prądu, jak rozumiem metodą elektroniczną, nigdy nie widziałem. Zawsze stosuje się boczniki, rezystory, przekształtniki...

W sterownikach przemysłowych stosuje sie pomiar prądu 4...20mA, ale to chyba oddzielny temat.

Paweł
    owenpe
    Level 16  
    No tak i właśnie o coś takiego mi chodzi. W tor prądowy będzie wpięty bocznik, a na scalaka będę dostawał sygnał napięciowy. Tylko teraz chciałem te miliwolty AC jakoś "przekonwertować" na sygnał np. 0-10VDC. I tu chciałem tego scalaka wrzucić.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Ja w spawarkach stosuje właśnie zakupione miliwoltomierze z dopasowanym doświadczalnie bocznikiem. Na allegro, kupowałem, i są tam nadal. Skalowanie proste - za pomocą dzielnika rezystancyjnego prką. Sposób prosty, tylko działą dla DC. Dla AC zastosowałem bocznik z wyjściem o zakresie kilku voltów + prostownik + filtr + dzielnik. Pomysł może nie najgorszy, ale są różnice w dokładności pomiaru pomiędzy stałym i zmiennym - trzeba kombinować.

Paweł
    Marksrz
    Level 22  
    poczytaj troche teorii o pomiarach prądów AC
    bo z twojej wypowiedzi widac ze temat jest obcy dla ciebie
    a na elektrodzie takich tematów i przykładów na peczki tylko tascy jak ty do reki ksiązki nie wezma okienko "szukaj"to cos nowego ?? , najlepiej poprosic o gotowca
    owenpe
    Level 16  
    A nie można tego zrobić jakoś prościej? Nie bardzo wiem jak, ale na jakimś wzmacniaczu by nie dało rady tego zrobić?

Dodano po 19 [minuty]:

Marksrz wrote:
    poczytaj troche teorii o pomiarach prądów AC
    bo z twojej wypowiedzi widac ze temat jest obcy dla ciebie
    a na elektrodzie takich tematów i przykładów na peczki tylko tascy jak ty do reki ksiązki nie wezma okienko "szukaj"to cos nowego ?? , najlepiej poprosic o gotowca

Temat nie jest mi obcy, elektrodę już przejrzałem. Mam też już gotową koncepcję takiego pomiaru, a temat założyłem, bo może ktoś ma jakiś inny pomysł.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Zastosuj prostownik liniowy na wzmacniaczu operacyjnym a potem uśrednienie RC. Dokładniejszy pomiar uzyskasz na scalakach do konwersji true RMS, ale to już droższe rozwiązanie.
    owenpe
    Level 16  
    No właśnie o czymś takim myślałem:) Czy zwykły mostek Gretza w połączeniu ze wzmacniaczem AD620AN będzie w porządku??

Dodano po 1 [minuty]:

Dar.El wrote:
    Witam
    Zastosuj prostownik liniowy na wzmacniaczu operacyjnym a potem uśrednienie RC.

Co to jest to uśrednienie RC? :)
    Dar.El
    Level 40  
    Filtr RC uśredniający pulsujące napięcie jakie będzie za prostownikiem liniowym.
    kw48
    Level 25  
    Układy scalone do pomiaru prądu to MAX471 i 472 (zobacz kartę katalogową, jest na elenocie). Były też opisane w EP 5/96 str. 65. MAX 471 ma wbudowany rezystor pomiarowy i zakres +/- 3A, a 472 współpracuje z zewnętrznym rezystorem i może mierzyć do kilkudziesięciu A.