Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Newbie -który mikrokontroler odpowiedni do samochodu

Vol2 05 Sty 2009 13:14 4856 43
  • #1 05 Sty 2009 13:14
    Vol2
    Poziom 11  

Witam,
    chciałbym zbudować układ do samochodu, który w wersji "must have":
    - będzie wyświetlał temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną
    - wyświetlał aktualne napięcie ładowania.

Ze względu na konieczność zabudowania tego w dedykowane miejsce pod zegarami musi być wyposażony w wyświetlacz LCD 1x8 (alfanumeryczny).
    Ze względu na wielkość wyświetlacza zakładam sekwencyjne wyświetlanie w/w informacji.

Proszę o pomoc w określeniu jakich komponentów potrzebuję, tak aby zasymulować układ i go zbudować po możliwie minimalnych kosztach.
    Z napisaniem softu powinienem sobie poradzić.

Czytałem opisy dostępnych mikrokontrolerów, ale jako laik w tej dziedzinie mam spore zamieszanie w głowie.

Z wykształcenia jestem elektronikiem, ale ;-) niepraktykującym, więc totalnym abnegatem nie jestem.

Chciałbym hobbystycznie potraktować zadanie, niewykluczone załapanie bakcyla Bascomu.

Pozdrawiam
    Vol2.

0 29
  • Computer Controls
  • #2 05 Sty 2009 14:46
    wader_669
    Poziom 28  

jakis procesor z wystarczajac liczba wyjsc (6 wyjscia na lcd, 1 na adc i max 2 na termometry) i z adc. Moze byc np. atmega8 (napewno nie zaszkodzi wieksza liczba wyjsc jak bys chcial cos dodac i chyba miejsca na kod tez wystarczy). Jakie czujniki wybrales ?

0
  • Computer Controls
  • #4 05 Sty 2009 14:59
    koleszka
    Poziom 24  

Do taki zastosowań to możesz wybrać praktycznie każdy uC który ma wystarczającą liczbę wyprowadzeń ;) Więc może najpierw wybierz rodzinę i środowisko a potem konkretny uC. Jeśli chcesz pisać w BASCOM to AVR i tak jak kolega proponuje ATmega8 ci spokojnie wystarczy a kosztuje niecałe 4zł.

0
  • #5 05 Sty 2009 15:48
    wader_669
    Poziom 28  

nie kazdy procesor posiada adc np. attiny2313 nie posiada. Wiadomo mozna dolaczyc dodatkowy uklad ale po co.

0
  • #6 05 Sty 2009 15:58
    koleszka
    Poziom 24  

Wykorzystując DALLAS DS1820 nie ma potrzeby korzystania z ADC. Jest to 1–Wire Digital Thermometer, wiec do takiego czujnika to praktycznie każdy uC.

0
  • #7 05 Sty 2009 16:00
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

szczegolnie dobrze nadaje sie on do pomiaru napiecia akumulatora... jesli nastapi explozja czujnika zasilanego wprost z akumulatora, oznacza to, ze napiecie jest zbyt wysokie. dodatkowo jest i alarm dzwiekowo/wizualno/zapachowy takiego faktu.

4\/3!!

Moderowany przez And!:

Tutaj rozpoczyna się off topic, przeplatany wątkami związanymi bezpośrednio z tematem.

1
  • #8 05 Sty 2009 16:04
    wader_669
    Poziom 28  

Vol2 napisał:
    Witam,
    chciałbym zbudować układ do samochodu, który w wersji "must have":
    - będzie wyświetlał temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną
    - wyświetlał aktualne napięcie ładowania.

koleszka napisał:
    Wykorzystując DALLAS DS1820 nie ma potrzeby korzystania z ADC. Jest to 1–Wire Digital Thermometer, wiec do takiego czujnika to praktycznie każdy uC.

chyba dlatego sie smieje z ciebie Freddie Chopin

0
  • #9 05 Sty 2009 16:12
    koleszka
    Poziom 24  

Faktycznie zapomniałem że ma być dokonywany pomiar napięcia ładowania akumulatora. Wiec wbudowanym przetwornik ADC się przyda, oczywiście trzeba będzie dopasować napięcie zasilania. Tak samo jak z przeskalowaniem napięcia z akumulatora żeby dostosować do przetwornika ADC w uC.

Dodano po 2 [minuty]:

Kolega Freddie Chopin uwielbia takie sytuacje gdy ktoś coś przeoczy i ma się z czego nabijać, więc to żadna nowość. Zamiast napisać konkretnie o co chodzi to zawsze pisze swoje sarkazmy. Kochany kolego proszę sobie jeszcze kilka razy przeczytać regulamin punkt 10. Każdemu może się zdarzyć coś pominąć a twój post nie wniósł nic do tematu.

0
  • #10 05 Sty 2009 16:53
    Freddie Chopin

wiec go zglos do moderatora, zamiast pisac post, ktory... nic nie wnosi do tematu <: wtedy bede jednak zmuszony zglosic twoj post, jako naruszajacy punkt 12 (poczytaj sobie skoro lubisz).

wg ciebie nie wnosi nic, wg mnie wnosi, bo prostuje twoj blad... rozumiem ze wszyscy powinni przejsc nad nim obojetnie i nie pisnac o nim ani slowka, bo jeszcze poczujesz sie urazony... proponuje sie wyluzowac [;

4\/3!!

0
  • Pomocny post
    #11 05 Sty 2009 17:25
    koleszka
    Poziom 24  

Poprawił mnie kolega [b]wader_669[\b], zresztą sam do przeoczenia się przyznałem, a moja porada nie jest ani bezwartościowa ani szkodliwa. Zastosowanie uC bez przetwornika ADC nie oznacza że nie da się zrealizować projektu. Ponadto napisałem wyraźnie że dla czujniku DALLAS wystarczy do współpracy z nim praktycznie dowolny uC. Czujnik jest do pomiaru temp., a ja nie pisałem nic o podłączaniu go do akumulatora. Napisałeś:

Freddie Chopin napisał:
    szczegolnie dobrze nadaje sie on do pomiaru napiecia akumulatora... jesli nastapi explozja czujnika zasilanego wprost z akumulatora, oznacza to, ze napiecie jest zbyt wysokie. dodatkowo jest i alarm dzwiekowo/wizualno/zapachowy takiego faktu.

Zamiast pisać swoje sarkazmy mógłbyś kulturalnie zwrócić uwagę na to, iż pominąłem fakt pomiaru napięcia ładowania. Podczas pisania postu umknęła mi ta myśl i dobrze że ktoś to zauważył. Tak w ogóle to powinniśmy załatwić tę sprawę na pw, ale obserwując twoje wypowiedzi widzę że lubisz pokazówki i głupawe uwagi zamiast prostych wyjaśnień. Przepraszam że nie do końca na temat, ale chciałem wypowiedzieć swoje zdanie. Przyznaje się do przeoczenia i już sie poprawiłem w poprzednim poście.

Moderowany przez And!:

I w tym momencie kończy się off topic, można czytać dalej

0
  • #12 05 Sty 2009 17:25
    dawid512
    Poziom 32  

Dobra rada: wpisz w wyszukiwarce hasło typu: 2xDS18B20 oraz ADC. Do wszystkiego dodaj atmega8 a wyskoczy multum informacji.

0
  • #13 05 Sty 2009 19:50
    Vol2
    Poziom 11  

Koledzy, nie targajcie się za czupryny :-)
    O ADC i DS18B20 już troszkę poczytałem, z Bascomem AVR się właśnie zaprzyjaźniam, ale proszę o dokładniejsze info co kupić (optymalny stosunek cena/możliwości).
    Jak wspomniałem wcześniej hardware uC jest mi praktycznie nieznane, więc może skupmy się na konkretach.
    Jakieś polecane sklepy internetowe ze wskazaniem np. ten zestaw, "będzie Pan zadowolony i Pani będzie zadowolona" :-)))
    Większa ilość wejść sterujących mile widziana.

0
  • #14 05 Sty 2009 20:02
    Freddie Chopin
  • #15 05 Sty 2009 20:40
    Vol2
    Poziom 11  

Chyba koleszka ma rację :-)
    Poprosiłem o konkretne podpowiedzi, dostałem polecenie przeczytania 2000 postów :|
    Zacytuję sam siebie: "Czytałem opisy dostępnych mikrokontrolerów, ale jako laik w tej dziedzinie mam spore zamieszanie w głowie. "
    Na tyle precyzyjnie określiłem wymagania dotyczące funkcjonowania układu, by dać możliwość udzielenia pomocnych wskazań Szanownym forumowiczom.

Koleszki >10% postów okazało się pomocnych, a Freddie ma <8%.

Proszę, mniej sarkazmu, więcej konkretów.

0
  • #16 05 Sty 2009 20:55
    don diego
    Poziom 32  

Vol2 napisał:
    Poprosiłem o konkretne podpowiedzi, dostałem polecenie przeczytania 2000 postów :|

Proszę, mniej sarkazmu, więcej konkretów.

Dodano po 58 [sekundy]:

Konkretnie:
    snow napisał:
    Atmega8 + 2x DS18b20

0
  • #17 05 Sty 2009 21:31
    koleszka
    Poziom 24  

Więc konkretnie to tak jak było mówione ATmega8 + DS18b20 + programator STK200/300 lub STK500. Mimo z kolegą Freddie Chopin nie przepadamy za sobą to przyznam mu teraz trochę racji (pomijając jego czarny humor), w tematach przyklejonych znajdziesz bardzo dużo na temat programowania AVR jak i samego środowiska programowego. Jest tam wszystko na temat programatora STK200 jak również bardzo dobry temat AVR - jak zacząć i co wiedzieć trzeba. Możesz też poczytać Ustawienia fusebit w mikrokontrolerach AVR FAQ, wtedy unikniesz przypadkowego zablokowania uC. Jeśli dla wygody chcesz kupić sobie programator STK500 (USB) to również znajdziesz tam odpowiedni temat. Jeśli chodzi o wyświetlacz to najlepiej popularny tani ze sterownikiem HD44780 i od razu zamieszczam link do stronki z dobrym opracowaniem http://radzio.dxp.pl/hd44780/ . Z mojej strony mniej sarkazmu i liczę na większe zainteresowanie tematami przyklejonymi z twojej strony.

Pozdrawiam.

0
  • #18 05 Sty 2009 22:03
    wader_669
    Poziom 28  

ja radze tobie zagladac do datasheet'ow np. atmega8 , DS18b20 i stabilizatora. Bedziesz mial tam duzo przykladow jak co podlaczyc; jakie kondensatory, rezystory dobrac.

0
  • #19 26 Sty 2009 14:51
    Vol2
    Poziom 11  

Proszę o ocenę niniejszego schematu.
    Jakie wartości R2 i R3 powinienem dobrać aby pomiar napięcia ok 12V nie uszkodził układu ?
    Blok obsługi impulsatora wziąłem ze jakiegoś postu na forum (nie mogę go teraz odnaleść) - nie wiem, czy będę budował funkcjonalność opartą na tym bloku, ale zobaczmy.
    Na schemacie umieściłem wyświetlacz DMC20261, bo w Eagle mam tylko tę bibliotekę elementów.
    Nie wiem, czy prawidłowo opracowałem lewą część shcematu.

Proszę o wszelkie uwagi, wytknięcie błędów, ich korektę itd.

0
  • #20 28 Sty 2009 21:06
    krzemowy
    Poziom 19  

Ja mam w podobnym rozwiązaniu wsadzone 10k jako R2 i 2k2 jako R3(lepiej by było 2k ale akurat nie miałem), między wyjście ww. dzielnika a wejście procka wstawiłbym jeszcze dodatkowy 2k2 i 100nF między wejściem procka a masą.

0
  • #21 29 Sty 2009 03:00
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jesteś pewien że gdzieś jeszcze dostaniesz AT90S2333/AT90S4433? Pinout z tego co pamiętam jest zgodny z ATmega8, ale pewnie jest też kilka różnic.

Szeregowy kondensator między VCC a AVCC oraz GNC a AGND to nieporozumienie. AVCC do VCC ew. przez jakiś filtr, AGND do GND (ew. masa analogowa), AREF przez kondensator do masy analogowej.

Dodaj rezystor podciągający do magistrali one-wire.

Kondensatory przy kwarcu za duże - zwykle się daje 20-35pF.

Wyjście z dzielnika napięcia musisz podać na wejście ADC mikrokontrolera (port C), nie na zwykłe wejście cyfrowe.

Rozumiem, że blok impulsatorów = 2 wzmacniacze + 2 komparatory z histerezą? W takim razie lepiej będzie jedno/oba wyjścia komparatora podpiąć pod wejście INTx (przerwanie zewnetrzne), Tx (do zliczania impulsów), lub ICP (do precyzyjnego pomiaru czasów) - zależnie od tego co tam chcesz zliczać/mierzyć.

Wejscie R/W wyświetlacza podepnij do GND.

No i tak jak pisze krzemowy - kondensator 100nF między VCC a GND.

Mała sugestia - jak Ci zostanie "wolny" timer, to możesz wykorzystać wyjście OCx do sterowania podświetleniem LCD w trybie PWM.

Chyba wszystko ;)

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #22 29 Sty 2009 08:08
    krzemowy
    Poziom 19  

Dr.Vee, ja pisałem o kondensatorze filtrującym sygnał mierzony a nie zasilanie :) Filtrowanie zasilania to oddzielna bajka.

0
  • #23 29 Sty 2009 08:44
    Vol2
    Poziom 11  

Dr.Vee, dzięki za uwagi, może dzisiaj umieszczę kolejną wersję schematu z uwzględnieniem Twoich spostrzeżeń.
    Zamiast AT90S2333/AT90S4433 będzie "zwykła" Atmega 8, a zamiast DMC20261 standardowy LCD 2x16.

0
  • #25 30 Sty 2009 14:45
    Freddie Chopin

1. kondensator przy VCC i GND 22pF? to chyba blad kopiowania pobliskich kondensatorow

2. imvertery masz zasilone odwrotnie - VSS to masa.

3. ds18b20 sa zasilone, ale czy gdziekolwiek sa podlaczone? dopiero teraz zauwazylem, ze jednak jest podpiete, w ogole tego nie widac...

4. czy nieuzywane porty wyswietlacza nie powinny byc pozostawione 'wiszace'?

5. zasilanie +5V na schemacie masz 'z kosmosu' <: zapewne powinno byc na wyjsciu stabilizatora podlaczone. jesli tak, to po co ci dwa elektrolity 100u?

6. brak podswietlenia w LCD?

7. przy rezystorze R10 pisze 220 a zaraz obok 2k2... strasznie niechlujnie narysowany ten schemat... zasilanie zawsze od dolu, masa zawsze od gory...

8. filtrowanie avcc w atmega8 nie ma sensu, bo procek ma blad produkcyjny, mozesz sobie darowac dlawik.

4\/3!!

0
  • #26 30 Sty 2009 15:26
    Vol2
    Poziom 11  

Dzięki Freddie za uwagi.
    1. kondensator przy VCC i GND 22pF? to chyba blad kopiowania pobliskich kondensatorow
    >Tak, dokładnie - już poprawione

2. imvertery masz zasilone odwrotnie - VSS to masa.
    >Niestety, wygląda na to że datascheet układu ma błąd, ale zasilanie układów DIL14 jest standardowe - do poprawki.

3. ds18b20 sa zasilone, ale czy gdziekolwiek sa podlaczone? dopiero teraz zauwazylem, ze jednak jest podpiete, w ogole tego nie widac...
    >Niestety, biblioteka 1-wire eagle ma taki błąd, że końcówki nie są powiązane wizualnie z elementem.

4. czy nieuzywane porty wyswietlacza nie powinny byc pozostawione 'wiszace'?
    >Niepodłączone porty wyświetlacza to LEDA i LEDK, więc nie wiem o co chodzi.

5. zasilanie +5V na schemacie masz 'z kosmosu' <: zapewne powinno byc na wyjsciu stabilizatora podlaczone. jesli tak, to po co ci dwa elektrolity 100u?
    >Mea kulpa, właśnie sam zauważyłem, że coś mi uciekło :-)

6. brak podswietlenia w LCD?
    >Jak w punkcie 4. Może będzie jeszcze regulacja jasności poprzez PWM oparta na sygnale np. z fototranzystora - narazie musi to poczekać na później.

7. przy rezystorze R10 pisze 220 a zaraz obok 2k2... strasznie niechlujnie narysowany ten schemat... zasilanie zawsze od dolu, masa zawsze od gory...
    >To jest zakres od 220 do 2k2, do dobrania eksperymetalnie, a chodzi o regulację czułości impulsatora.
    Co do kierunków potencjałów masz rację, zostanie to poprawione.
    Chciałem żeby rysunek był bardziej zwarty, niestety kosztem czytelności (przynajmniej narazie).

8. filtrowanie avcc w atmega8 nie ma sensu, bo procek ma blad produkcyjny, mozesz sobie darowac dlawik.
    >Co z tym zrobić ? "Drucik" spowoduje że Cwypadkowe = C2 + C3

0
  • #28 30 Sty 2009 15:34
    Freddie Chopin

ad 4. nie powiedzialem 'niepodlaczone' tylko 'nieuzywane' - D0-D3.

ad 7. zakres oznaczaj przy uzyciu nawiasow (x;y), albo choc myslnika x-y. zamiast ciagnac kreski, lepiej (i wygodniej) uzywac label'i

ad 8. c3 i c2 w istocie dadza w TEORII inna pojemnosc. nie przejmuj sie tym. zreszta jeden elektrolit jest zbedny, bo masz juz jeden kolo stabilizatora - wystarczy.

4\/3!!

0
  • #29 30 Sty 2009 15:38
    Vol2
    Poziom 11  

ad 4. nie powiedzialem 'niepodlaczone' tylko 'nieuzywane' - D0-D3.
    >Coś tam pewnie będzie jeszcze podłączone :-)

ad 7. zakres oznaczaj przy uzyciu nawiasow (x;y), albo choc myslnika x-y. zamiast ciagnac kreski, lepiej (i wygodniej) uzywac label'i
    >Myslnik jest, ale nałożył się na napis GND :-)

ad 8. c3 i c2 w istocie dadza w TEORII inna pojemnosc. nie przejmuj sie tym. zreszta jeden elektrolit jest zbedny, bo masz juz jeden kolo stabilizatora - wystarczy.
    >Czyli out.

0
  • #30 30 Sty 2009 15:40
    Freddie Chopin

ad 4. podlaczysz cos jeszcze do wyswietlacza? sprawdz, czy te piny maja byc podlaczone do masy, czy moze MUSZA zostac niepodlaczone... o to mi chodzi.

4\/3!!

0