Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vista a Client Novella (IPX/SPX)

05 Jan 2009 14:30 10752 23
  • Level 40  
    Witam

Szukałem trochę po internecie ale nic nie mogę znaleźć konkretnego.
    Wiem że Novell przy Viście nie wspiera IPX/SPX ale ... ja nie muszę mieć oficjalnego rozwiązania (tak jak przy XP Home).

I teraz pytanko jak "zmusić" vistę do współpracy z novellem (5) który wymaga protokołu IPX/SPX.

Podobno sam protokół IPX/SPX można zastosować taki jak w XP.
    Ok.
    Zrobiłem to ale client novella 1.0 dla Visty nie korzysta z tego protokołu (nie wiem jak go zmusić - nie ma w sobie "przełącznika" tak jak było to w przypadku klienta pod XP). Może można to zrobić jakoś od tyłu?
    Po prostu nie widzi Drzewa mimo tego że protokół IPX/SPX jest we właściwościach sieci.

A może wie ktoś (próbował) jak przystosować - zainstalować klienta Novella pod xp na vistę??? Może to by jakoś rozwiązało sprawę?
  • Level 12  
    marek003 wrote:

I teraz pytanko jak "zmusić" vistę do współpracy z novellem (5) który wymaga protokołu IPX/SPX.

Żeby nie było wątpliwości - Novell to nazwa firmy a Tobie zapewne chodzi o Netware.
    Skąd informacje że Netware 5 wymaga ipx/spx ? Netware można nakłonić żeby obsługiwał protokół TCP/IP.

marek003 wrote:

Podobno sam protokół IPX/SPX można zastosować taki jak w XP.
    Ok.
    Zrobiłem to ale client novella 1.0 dla Visty nie korzysta z tego protokołu (nie wiem jak go zmusić - nie ma w sobie "przełącznika" tak jak było to w przypadku klienta pod XP). Może można to zrobić jakoś od tyłu?
    Po prostu nie widzi Drzewa mimo tego że protokół IPX/SPX jest we właściwościach sieci.

A może wie ktoś (próbował) jak przystosować - zainstalować klienta Novella pod xp na vistę??? Może to by jakoś rozwiązało sprawę?

Klient Novell w wersji 1.0 nie ma możliwości komunikacji po IPX. Nie ma też możliwości przełączenia go na IPX bo poprostu nie ma w sobie obsługi IPX. (Tak naprawdę to wcześniej też nie miał - wykorzystywał obsługę IPX z systemu Windows a teraz ani Windows nie ma obsługi IPX ani klient Novell nie ma możliwości przełączenia na IPX).
    Może w następnej wersji Novell doda tą funkcjonalność ale puki co nie ma.
    Możesz spróbować doinstalować obsługę IPX/SPX z Windows XP ale jeżeli już to nie będzie to współpracowało z klientem Novell.

tu masz link jak to zrobić :
    http://www.starbase01.com/site/index.php?id=22,87,0,0,1,0

Reasumując - proponuję przejść na TCP/IP albo zrobić downgrade do XP (większość licencji na to pozwala)
  • Level 40  
    Miałem już "poripostować" twoje odpowiedzi ale w miarę mam dobry humor i mi przeszło. Bo nie chodziło mi o teorię - "mniej więcej" ją znam, tylko o konkretne rozwiązanie. Ale racją jest to, że nie Novell a NetWare - ok mój błąd.

A teraz jeszcze raz (jeżeli to nie wynika z kontekstu mojego pierwszego pytania).
    Potrzebuje clienta novella pod viste który obsługuje IPX/SPX
    Wiem że novell (jako firma) przy kliencie novela pod vistę tego nie wspiera (i jak na razie nie zamierza). Nie chcę (nie musze mieć) oficjalnego rozwiązania.
    Wiem że można doinstalować ten protokół do visty - i zrobiłem to - ale nie wiem jak zmusić klienta do skorzystania z tego protokołu (jak mu go wrzucić od tyłu).

Chcę uruchomić programy księgowe które mam na NetWare na stacji roboczej z vistą. Niestety Client nowela nie widzi drzewa gdyż komunikacja z NetWare oparta jest na IPX/SPX. Dodatkowo program księgowy również wymaga tego protokołu.

Na marginesie:
    Rozumiem żę można przełączyć NetWare na TCP/IP z tym że przyznam że nie wiem jak to zrobić (żeby nie popsuć tego co mam). Po drugie inne kompy w firmie (z systemami W98 i XP) pracują przy wykorzystaniu IPX/SPX więc zmiana protokołu zapewne wpłynie na prace tych jednostek co nie jest moim zamierzeniem.
    Chyba że można (czego nie sprawdzałem) "dodać" do NetWare protokół TCP/IP przy istniejącym IPX/SPX. Wtedy powiedzmy że zarówno "stare" kompy jak i nowe będą się łączyć z NetWare. Ale czy będą na nowych (połączonych za pomocą TCP/IP) chodzić programy księgowe.

Najważniejsze jest jednak to że na dotychczasowym rozwiązaniu pracuje cała firma i nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty z NetWare bo jak "zablokuje" całkowicie dojście do servera to będę wisiał na tym mrozie. Za to dowolnie mogę eksperymentować z Vista i klientem novela.

Dodam że w sieci jest jeszcze router który ma w sobie serwer (DHCP i on nadaje IP wszystkim kompom.

Podsumowując:
    Szukam rozwiązania dotyczącego dodania IPX/SPX do klienta novela pod Vistą lub przystosowania ("ręcznego zainstalowania") klienta novela pod XP na Viście.
  • Level 12  
    marek003 wrote:
    Miałem już "poripostować" twoje odpowiedzi ale w miarę mam dobry humor i mi przeszło. Bo nie chodziło mi o teorię - "mniej więcej" ją znam, tylko o konkretne rozwiązanie. Ale racją jest to, że nie Novell a NetWare - ok mój błąd.

Słuchaj chciałem pomóc. To co napisałem to nie teoria tylko niestety przykra rzeczywistość. Jeżeli chcesz "ripostować" to proszę bardzo - ja ma zazwyczaj dobry humor i nie obrażam się na krytykę.

marek003 wrote:
    A teraz jeszcze raz (jeżeli to nie wynika z kontekstu mojego pierwszego pytania).
    Potrzebuje clienta novella pod viste który obsługuje IPX/SPX
    Wiem że novell (jako firma) przy kliencie novela pod vistę tego nie wspiera (i jak na razie nie zamierza). Nie chcę (nie musze mieć) oficjalnego rozwiązania.
    Wiem że można doinstalować ten protokół do visty - i zrobiłem to - ale nie wiem jak zmusić klienta do skorzystania z tego protokołu (jak mu go wrzucić od tyłu).

Jeszcze raz (jeżeli nie wynika to z kontekstu mojej odpowiedzi :) ) :
    1. Klient Novell pod Vistę nie obsługuje IPX/SPX.
    2. Nie ma żadnego nieoficjalnego rozwiązania - jeżeli potrafisz to możesz sobie napisać swojego własnego klienta Novell pod Vistę.
    3. Nie ma możliwości "dorzucić od tyłu" obsługi IPX/SPX do istniejącego klienta Novell chyba że - patrz punkt 2.

marek003 wrote:

Chyba że można (czego nie sprawdzałem) "dodać" do NetWare protokół TCP/IP przy istniejącym IPX/SPX. Wtedy powiedzmy że zarówno "stare" kompy jak i nowe będą się łączyć z NetWare. Ale czy będą na nowych (połączonych za pomocą TCP/IP) chodzić programy księgowe.

Można serwer Netware skonfigurować tak żeby komunikował się zarówno po IPX jak i TCP/IP tu masz trochę na ten temat :

http://support.novell.com/techcenter/articles/ana19980302.html

marek003 wrote:

Najważniejsze jest jednak to że na dotychczasowym rozwiązaniu pracuje cała firma i nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty z NetWare bo jak "zablokuje" całkowicie dojście do servera to będę wisiał na tym mrozie. Za to dowolnie mogę eksperymentować z Vista i klientem novela.

Jak nie chcesz niczego zmieniać na Netware to przemyśl to bo wg. mnie jest do dobra rada - zrób downgrade do XP.
  • User removed account  
  • Level 1  
    Mam dokładnie to samo co post wyżej, mam protokół IPX na Viście, ale nie mogę wejść w jego właściwości - szara ramka jest, nie da się wejść. (też chcę grać w ra2, a we wspomnianych właściwościach trzeba parę rzeczy pozmieniać z tego co widziałem).
  • Level 22  
    Witam,

Troche pozno ale :

1. NetWare obsluguje w wersji 5 TCP/IP wiec zbede jest instalowanie protokolu IPX/SPX.

2. Sam IPX/SPX dzialajacy na Viscie to tylko 50 % sukcesu, gdyz starsze wersje DS.NLM nie beda widoczne dla klienta w wersji 1.0 lub wyzszej.

3. Jest mozliwosc instalacji TCP/IP z kompaybilnoscia IPX ale trzeba odpalic agenta migracji na serwerze.

To tyle.
  • Level 9  
    Witam,

Czy macie może gdzieć to:

http://support.novell.com/techcenter/articles/ana19980302.html

w wersji PL =>

Ok, znalazłem w google wiele artykułów na ten temat. Zaczynają się niestety że jest to dość trudny proces i czasochłonny, a ja miałem bardzo niewiele z Novellem wspólnego.

Więc mam kolejne pytanie. Ile może kosztować taka usługa?

Pozdrawiam
  • Level 22  
    Ja wiem gdzies tak pewno z 500 zl by kosztowala.
    Jakiej wersji serwera uzywasz ?

Dodano po 2 [minuty]:

Dla wszystkich Visciazy , ktorzy chca pracowac pod 4.11. Polecam netdrive.

Pozdr
  • Level 12  
    Michal2002 wrote:

Dla wszystkich Visciazy , ktorzy chca pracowac pod 4.11. Polecam netdrive.
    Pozdr

hmm a który to jest? google odsyła na stronę webdrive ale tam nie widzę nic mnie interesującego.
    Rozglądam się czy pod Win7 można jakoś pracować z IPX/SPX - baza btrieve 6.x na NW ~4.11 - raczej nie pójdzie na TCP (NW4.x ma TCP ale co z tego,btrieve domaga się SPX).
    Ciekawe czy dało by się wydusić co trzeba poprzez jakiś VirtualBox z DOS-em? - ale i tak chyba musi być obsługa IPX przez Win7. W Linuksie uruchamiam tak sobie programy (z IPX/SPX) przez Dosemu.
  • Level 1  
    Netware 4 z Windows 7 - niestety tylko przy pomocy NETDRIVE. Ale uwaga netdrive znany z Netware 6 nie dziala na "7". Na necie mozna znalezc kilka roznych produktow netdrive ale koniecznie pod windows 7. Znalazlem jakis i to dziala - w polaczeniu z netware 4.11 i jego FTP serwerem. Chyba webdrive tez sie nadaje. Przed zciagnieciem ze strony webdriva trzeba podac adres mailowy i pozwoli pobrac.

Na starym kliencie 4.83 4.9 mozna polaczyc sie z serwerami Nw 4 w trybie XP Windowsa 7. Trzeba zainstalowac taki dodatek do windy 7 a pod nim juz w oknie XP normalnie klienta Netware.

Ani Novell ani Microsoft jakos nie sa zainteresowane wydaniem klienta IPX/SPX pod windows 7. Oznacza to niechybny koniec z fajnym i stabilnym systemem Netware 4.11/4.2
  • Level 12  
    Odkopuję co prawda, natrafiłem dzisiaj na pewien zasób na necie.
    Jest tu chyba klient (Netware) dla Visty - tak niby wynika z nazw, na XP nie dał się uruchomić (tzn. rozpakował się poprawnie, ale setupu nie dało uruchomić).
    Nie wiem, nie testowałem, nie mam Visty ale może się jeszcze przyda.
    "Novell Client 2 SP2 for Windows IR6a for vista.exe"
    http://files.opf.slu.cz/nwclient/vista
  • Level 22  
    Tak zgadza sie jest to klient dla VISTY ,ale nie obsluguje NW 4.2. Minimum wersja 5.0

Uwaga ! Jest możliwość pracy Windows Vista / Windows 7 z NetWare w wersjach 3.11, 3.12 , 4.01 , 4.10 , 4.11
    W przygotowaniu klient ze skórką znaną z 4.91 SP5.

Po pierwszej fazie testów (około rok czasu) nowej wersji klienta NetWare IPX (home made) dla Win Vista i Win 7 stwierdzam co następuje :

-Klient pracuje prawidłowo.
    -Klient prawidłowo obsługuje programy napisane w Clipper 5.3.
    -Klient prawidłowo przetwarza skrypt logowania z drobnymi wyjątkami ale w nowej wersji zamierzam poprawić ten problem.
    -Klient obsługuje tylko połączenia IPX/SPX, co powoduje ,że jest to rozwiązanie umożliwiające połączenie nawet z NetWare 3.12 !

Klient być może będzie jeszcze rozbudowywany o dodatkowe funkcje.

-----
    Bez żadnych problemów i dodatkowych przeróbek można polączyć Win7/8/10 z serwerami od wersji NetWare 5.0 w górę. Wystarczy tylko odpowiednio skonfigurować oryginalnego klienta ze strony producenta.

Dodam ,że od wersji NetWare 4.10 można uruchomić uslugę SAMBA przez TCP/IP.
  • Level 22  
    Poniżej screen z prawidłowo zainstalowanym klientem dla starszych wersji NW współpracujący z Win VISTA/7/8/8.1/10.
    Także dla uściślenia tematu :
    Pełnowartościowy klient umożliwia pracę nawet z NetWare 3.11 mimo,że nikt nie chciał wspierać IPX dla starszych serwerów w nowszych Win :) Minimalna wersja serwera to 2.2, wprawdzie nie posiadam takiej ale powinna pracować , to tak w ramach ciekawostki.

Klient ten współpracuje ze wszystkimi serwerami od wersji 3.x aż do wersji 6.5 lub OES przy pomocy protokołu IPX co oznacza,że nic nie musimy zmieniać nawet w nowszych serwerach i możemy pozostać tylko na IPX.

W planach kompilacja SAMBY pod NetWare 4.x i 3.x umożliwiająca pracę pojedyńczego serwera z hasłami z NW, dzięki czemu uzyskamy dostęp do starszych serwerów (3.x i 4.x) z 64 bitowych Win :) Dzięki temu możemy uruchomić nawet serwer NetWare 3.11 z czystym TCP/IP :)
    To by się nam Pan G. zdziwił gdyby się dowiedział :)
    Pozdrawiam
  • Level 22  
    Trwają prace nad poprawnym zaimplementowaniem ADS (Advantage Database Server) w Win7 dla IPX :)

Dla zainteresowanych :
    ADS pracuje poprawnie z oryginalnym klientem dostarczonym przez producenta i TCP/IP (NC2SP2).
    Jednak przy probie pracy IPX / NetWare 4.11 / Windows VISTA mam problem z incjalizacją przy IPX w oknie DOS. Problem ten nie występuje przy klasycznej architekturze Clippera. (NTX lub CDX)
  • Level 22  
    Informuję ,że klient IPX Windows 7 / 8 / 10 dla NetWare 4.2 / 4.02 / 4.01 / 4.10 / 4.11 / 3.12 / 3.11 lub niżej został ukończony także umożliwia pełną obsługę także 16 bitowych programów nie tylko tak jak to było wcześniej 32 bit !
    Klient ten umożliwia oczywiście pracę też z systemami NetWare 5.0 , NetWare 5.1, 6.0 i 6.5 co może się przydać szczególnie dla starych programów które mogą mieć problemy z pracą na czystym IP.

W tej chwili umożliwia pełną emulację wraz z przeadresowaniem sieci dla aplikacji DOS. Panuje błędne przekonanie, że DOS w tych systemach jest ograniczony. Ostatnie poprawki dotyczą właśnie możliwości pracy starych programów dosowych w tym korzystających z Advantage Database Server 8.0 i Btrieve DOS Requester , korzystających ze sprecyficznych funkcji NetWare i pracuje to doskonale ;)
    Mamy też dostęp do wszystkich specyficznych funkcji konfigurowanych przez programy DOS :
    - NetAdmin
    - Syscon
    - Capture itd.

Pozdrawiam
  • Level 2  
    To niemożliwe :-) Czy możesz podzielić jakimś linkiem do tego klienta? Poszukuję od dawna skutecznego rozwiązania umożliwiającego współpracę z NW 5.1 + btrieve z Win7. Niestety jak dotąd bez sukcesu...
  • Level 22  
    Tak mam rozwiązanie , jaki to program ?
    Rozwiązanie jest autorskie i jest bezpośrednio mojej produkcji ;)
    Prawdopodobnie na NetWare 4.2 też to wystartuje , w 5.1 nie było standardowo btrieve.... Chyba ,że masz zainstalowane ?

Pozdrawiam
  • Level 2  
    To jest stary program księgowy sfinks. Nie pamiętam już, jak dokładnie było z btrieve'em. Wydaje mi się, że Netware był upgradeowany do wersji 5 z 4, ale mogę się mylić. Wszystko to działo się bardzo dawno temu. Specjalnie trzymam też starego blaszaka z Win2K i jako backup W98. W każdym razie metody na podłączenie się po IPX z Win7, na jakie natrafiłem w sieci, nie działały. I nagle po latach taaaki post! Dawne nadzieje odżyły :-) Jeżeli to nie stanowi problemu, chętnie sprawdzę (pewnie nie tylko ja) Twoje rozwiązanie.

Pozdrawiam
    K.
  • Level 22  
    W sumie na tą chwilę nie posiadam instalatora do tego ale być może mógłbym się zgodzić na instalacje tego na Twoim komputerze (To jest zgodne z Win 7 / 8 / 10)
    Czy w tej chwili używasz tego programu jeszcze ?
    To nie jest tylko IPX ale jeszcze kilka innych modułów.
    Ogólnie rozwiązanie powstało dla 4.x gdyż jest to jeden z najstabilniejszych serweów ale jest to też kompatybilne z 5 i wyżej.
    Normalnie zajmuje się pisaniem oprogramowania FK i magazynowego dla dużych firm a to powstało jako dodatek (NetWare 4.11 IPX i Windows 7 / 8 / 10)

Dodano po 7 [godziny] 21 [minuty]:

Testować nie ma co gdyż to pracuje już od około 2017 roku , używane jest każdego dnia w różnych środowiskach serwerowych i sieciowych z różnymi windowsami...

Przy okazji przypominam,że IPX/SPX (założyciel tematu mylił się myśląc ,że NetWare w wersji 5 wymaga IPX, nie wymaga ta wersja jest z czystym IP) wymagają tylko serwery poniżej wersji 5...

Pozdrawiam
  • Level 22  
    Masz tam tego swojego nieszczęsnego brequesta... ;)

CMD.EXE z Windows 7 i NetWare 4.11 w akcji z emulacją SHELL MSDOS 5.0 ;)

Poniżej widzimy jeszcze Windows7 i IPX/SPX wraz dostępem do udziałow.

Widzimy także BREQUEST który się poprawnie zgłosił w Windows 7 wraz z logowaniem do serwera NetWare 4.11 połączonym po prawdziwym IPX !

Te wszystkie bajery dotyczą wszystkich Windows 7 / 8 i 10...

Windows 7 works fine with NetWare 4.11 and IPX/SPX BREQUEST and DOS ;)

Windows 8 works fine with NetWare 4.11 and IPX/SPX BREQUEST and DOS ;)

Windows 10 works fine with NetWare 4.11 and IPX/SPX BREQUEST and DOS ;)

Trwają obecnie prace nad zaimplementowaniem IPX/SPX do ReactOS - emulacja Windows XP za free ;)
  • Level 22  
    Jeżeli ktoś jest chętny , to mogę zainstalować na próbę to na każdym komputerze.

Pozdrawiam