Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG Flatron L1917 S zaświeca się na ułamek sekundy i gaśnie

cierysz 05 Jan 2009 19:27 10843 6
    cierysz
    Level 12  
    Witam.
    Posiadammonitor LG Flatron L1917 S.

Mam go od nowości, ngdy nie był otwarty więc wykluczam że ktoś coś grzebał.
    Po dwuletnim użytkowaniu kilka razy podczas pracy zgasł obraz, wyglądało to jakby komputer się zawiesił, tymbardziej że po resecie budził się i działał przez dwa dni po czym się to powtórzyło 3 lub 4 razy.

Okazało się że to wyłączenie monitora i włączenie ponowne powoduje że się budzi, lecz po kilku razach zgasł i nie włącza się ponownie.

Co mogę zrobić w takim wypadku?

Jeżeli może być coś innego to co i proszę o odpowiedź w jaknajprostrzym języku ponieważ nie jestem elektronikiem a chciałbym go naprawić sam bo mieszkam w Anglii a tutaj naprawa takiego czegoś kosztuje kupę forsy.

Na elektronice znam się na tyle że jak wiem jaki element jest do wymiany to potrafię go wymienić, problem mam ze zlokalizowaniem usterki.
    Proszę o pomoc właśnie w zlokalizowaniu usterki. Nie wiem jakie informacje były by potrzebne aby zlokalizować usterkę więc jeśli ktoś zdecyduje się mi pomóc to doślę wszystko co będzie potrzebne.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

Po szczegółowym obejrzeniu wnętrza zauważyłem spuchnięty kondensator (chyba kondensator, jeden z tych zielonych po lewej stronie obrazka). Czy może to być powodem usterki?
    Jak go sprawdzić? Mam miernik.
    Jakie ustawienia miernika zastosować i na której skali czytać?
    Jest to analogowy miernik.

załaczam zdjęcie płytki:

LG Flatron L1917 S zaświeca się na ułamek sekundy i gaśnie

Dziękuję.
  • Helpful post
    msgow
    Level 27  
    Witam
    Z opisu wnioskuję że nie masz dobrego miernika do pomiaru pojemności kondensatorów więc moim zdaniem wymień wszystkie w zasilaczu oprócz C101 stojącego po pierwotnej stronie zasilacza. Oczywiście te elektrolityczne na napięciu 5 i 12V i (6 sztuk w tym ten spuchnięty) i dwa małe po pierwotnej stronie.
    Koszt niewielki a może wyeliminujesz potencjalną przyczynę niesprawności.
    Następnie do sprawdzenia masz luty na całej płycie i ewentualna ich poprawa.
    Jeżeli problem wyłączania będzie się powtarzał to sprawdź te niebieskie kondensatory przy trafkach t301 i 302.
    jak to wszystko okaże się sprawne to do wymiany masz uszkodzoną świetlówkę (ki)
    Pozdrawiam.
    elkard
    Level 36  
    Witam.
    Kolego cierysz, czy udało się Tobie naprawić ten monitor.
    Pytam dlatego, że z moim monitorem zaczyna się dziać coś bardzo podobnego jak u Ciecie. Może diagnoza z Twojego monitora coś by mi pomogła.

Swoją drogą to nic dziwnego że on mi zepsuł się , bo akurat miesiąc temu skończyła się gwarancja. Z telewizorem LG miałem identyczny przypadek.
    Jak to ci technolodzy z LG potrafią ten sprzęt precyzyjnie skonstruować, aby zaraz po gwarancji było po nim.
    cierysz
    Level 12  
    Przepraszam że nie zamknąłem tematu, ale długo mi zeszło z tą naprawą ze względu na brak czasu.

Tydzień temu udało mi się zakupić elementy, wlutować i wszystko poszło jaknajlepiej.
    Monitorek śmiga aż miło.
    Na 100% był to kondensator, podejrzewam że ten spuchnięty, ale wymieniłem wszystkie profilaktycznie.
    Koszt naprawy 5 zł.
    Dziękuję za pomoc i służę włąsną w powyzszym temacie.
    pozdrawiam
    elkard
    Level 36  
    Rozebrałem swój monitor i okazało się, że u mnie jest spuchnięty dokładnie ten sam co u Ciebie, C203. Wymieniłem i jest ok.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    mig29
    Level 10  
    Przepraszam ze odkurzam ten temat ale czy ktos moze pamieta parametry tych kondensatorow do wymiany? Wiem ze jeden to chyba 680uF/25v/105stopni celcjusza(to ten sluchniety tak jest w moim przypadku). Czy musze wymieniac reszte a jesli tak jakie sa ich wartosci bo u mnie jest jakas guma zachlapane i nie widac
    cierysz
    Level 12  
    Wystarczy ten spuchnięty