Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwody wykonane przewodami 5x2.5

zefell 05 Sty 2009 16:41 2465 10
  • #1 05 Sty 2009 16:41
    zefell
    Poziom 9  

Witam
    W piwnicy mam obok siebie trzy gniazda, każde z nich to osobny obwód. Czy wykonując taką instalację lepiej prowadzić trzy przewody 3x2.5 do gniazd czy raczej jeden 5x2.5 a potem dopiero w puszkach pod osprzętem rozdzielić żyły przewodu?

Dzięki z góry za odpowiedź

0 10
  • #2 05 Sty 2009 16:51
    pawlo_1
    Poziom 17  

Fachowo to byłoby 3 przewody 3x2,5. Stosujac 5x2,5 musiałbyś rozdzielić żyłę zerową na 3 gniazda ( tak samo z reszto i ochronna). Skoro przewidziano odzielny obwód na kazde gniazdo to pewnie będa tam stosunkowo dużej mocy odbiorniki. Rozdzielenie w ten sposób zera zwieksza możliwość jego "upalenia" ponieważ przez tą żyłe bedą płynęly prądy z 3 gniazd.

0
  • #3 05 Sty 2009 17:01
    zefell
    Poziom 9  

Tzn te trzy obwody to mój wymysł.
    Dwa będą miały odbiorniki małej mocy: piec i pompka CO (każde około 100W) a trzecie ogrzewacz wody - to będzie ponad 1kW. Jedynym moim argumentem na przewód 5żylowy jest oszczędność i ciut prostszy montaż, tylko czy warto ...

0
  • #4 05 Sty 2009 17:07
    Akrzy74
    Poziom 39  

zefell napisał-

Cytat:
    W piwnicy mam obok siebie trzy gniazda, każde z nich to osobny obwód. Czy wykonując taką instalację lepiej prowadzić trzy przewody 3x2.5 do gniazd czy raczej jeden 5x2.5 a potem dopiero w puszkach pod osprzętem rozdzielić żyły przewodu?

To zależy co będzie podłączone do tych gniazd. Często nie ma sensu prowadzenia osobnego obwodu do gniazdka, które i tak nie będzie wykorzystane, i takie trzy / lub więcej / gniazdka robi się na jednym obwodzie 3x2.5

0
  • #5 05 Sty 2009 17:37
    pawlo_1
    Poziom 17  

poprowadz 3x2,5, postaw puszke i rozdziel na 3 gniazdka i po sprawie.

0
  • #6 05 Sty 2009 17:44
    Akrzy74
    Poziom 39  

Do podgrzewaczy wody robi się osobne obwody.

Cytat:
    Jedynym moim argumentem na przewód 5zylowy jest oszczędność i ciut prostszy montaż,

Kiepski argument.

0
  • #7 05 Sty 2009 23:46
    zefell
    Poziom 9  

W porządku zrobie na 3 przewodach, a moze nawet dwóch bo chyba piec i pompka mogą pracować w jednym obwodzie. Zresztą teraz sprawdzałem ceny ... chyba wcale to dużo taniej to nie wyjdzie. A w hurtowniach w mojej okolicy wogóle nie mają na stanie YDYp 5x2.5 :( także musieli by dla mnie osobno zamawiać, co dalej musialbyć wziać całą szpulę 100m jak sie dowiedziałem.

Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie ... czy z głownej tablicy rozdzielczej wystarczy przewód 5x2.5 poprowadzony do tablicy rozdzielczej na poddaszu? Gdzieś wyczytałem, że warto dać przewód 5x4mm2? Ale czy to nie na wyrost??
    Na poddaszu będą 3 pokoje + łazienka.

0
  • #8 06 Sty 2009 00:27
    marekkost
    Poziom 1  

Witam
    U siebie na poddasze poprowadziłem 5x2,5 zapewniam że spokojnie wystarczy :D

0
  • #9 06 Sty 2009 11:15
    Akrzy74
    Poziom 39  

zefell-

Cytat:
    Mam jeszcze jedno pytanie ... czy z głownej tablicy rozdzielczej wystarczy przewód 5x2.5 poprowadzony do tablicy rozdzielczej na poddaszu? Gdzieś wyczytałem, że warto dać przewód 5x4mm2? Ale czy to nie na wyrost??
    Na poddaszu będą 3 pokoje + łazienka.

Nikt tutaj nie jest jasnowidzem /chyba /, i z mojej strony odpowiedż nie padnie. Z prostego powodu- zapotrzebowanie na moc. Jeśli w łazience będzie np. przepływowy podgrzewacz wody o znacznej mocy a ja Ci napiszę że przewód 2.5 starczy, lub za jakiś czas będziesz chciał go tam zamontować /może wynająć pomieszczenia.../, wtedy będziesz klął jak szewc że Ci doradziłem taki przekrój. Najpierw moc odbiorników na piętrze, a dopiero wtedy dobór przewodu. Starsi elektrycy z doświadczeniem wolą raczej lekko przewymiarować przekrój przewodu zasilającego taką rozdzielnicę.

0
  • #10 07 Sty 2009 22:50
    fala591
    Poziom 12  

Witam.
    Kolego, ile tego przewodu położysz na poddasze? 5, 10 mb? Niewiele zaoszczędzisz, a pozbawisz się możliwości zainstalowania tylu odbiorników, ilu wymusi przyszłość. Tej ostatniej nie znasz. "Rzuć" 5x4mm2.

0
  • #11 08 Sty 2009 07:27
    zefell
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi.
    Rozmawiałem ze znajomym elektrykiem ... a ten mi wypalił, że "minimum" 5x6.Żeby za kilkanaście lat nie tylko jakiś ogrzewacz ale choćby grzejniki elektryczne w pokojach dać. Zatem tak zrobie.

fala591 napisał:
    Witam.
    Kolego, ile tego przewodu położysz na poddasze? 5, 10 mb?

Na poddasze tego jest 6m... Ale pójde za ciosem i do piwnicy i garażu też takie coś pociągne.

0
  Szukaj w 5mln produktów