Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medion MIM2030 - matryca nie działa prawidłowo

silos 05 Sty 2009 17:52 4464 19
  • #1 05 Sty 2009 17:52
    silos
    Poziom 18  

Witam

W laptopie Medion MIM2030 nie działa matryca. Od pewnego czasu barwa ekranu była różowawa. Podłączyłem zewnętrzny monitor i przełączyłem na niego klawiszami <Funkcyjny> + <F5>. Obraz na ekranie jest OK co znaczy, że układ graficzny jest w porządku. Chce jeszcze raz przełączyć w/w klawiszami na matryce i nic - czarny obraz. Przy kolejnym przełączeniu na matryce z monitora na chwilę pojawia się obraz różowawy (widać pulpit, wyraźnie ikony, itd.) po czym po kilku sekundach robi się ekran czarny - wyłącza się matryca. Czy może to być wina połączenia między układem graficznym, a elektroniką matrycy (uszkodzone kable przy zawiasach) czy też matryca już jest na wyrzucenie i należy szukać nowej/używanej sprawnej?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuje.

Z poważaniem
    Silos

0 19
  • #2 05 Sty 2009 18:21
    ksiezyc11
    Poziom 25  

prawdopodobnie masz uszkodzoną (zużytą) świetlówkę w matrycy
    pozdrawiam

0
  • #3 05 Sty 2009 19:00
    Jan Leśniak
    Poziom 18  

Wyłączanie podświetlania matrycy świadczy o:
    1. rzeczywiście uszkodzonej jednej ze świetlówek w matrycy- różowy kolor i to powoduje przeciążenie inwertera i jego wyłączenie
    2. zimny "lut" lub przebicie na kondensatorze/ kondensatorach / wysokiego napięcia.
    By się przekonać co jest powodem- musisz rozpiąć obudowę matrycy, dostać się do inwertera- wypiąć świetlówki matrycy z inwertera zaś do inwertera wpiąć takie same sprawne świetlówki - i zaobserwować co się dzieje. jeżeli objaw będzie taki sam- różowe światło i wyłączenie inwertera musisz przelutować kondensatory wysokiego napięcia- przy gnieździe włączania świetlówek do inwertera lub je wymienić , jak nie pomoże przelutowanie, -jeżeli świetlówki zapalą się jasno i nie będą się wyłączać to do wymiany jest jedna ze świetlówek w matrycy.
    Jak to zrobić- jeżeli będzie potrzeba, to podpowiem

0
  • #4 05 Sty 2009 20:12
    silos
    Poziom 18  

Witam

Dziękuję za informacje. Czy takie elementy jak świetlówki nowe/używane do tego rodzaju matryc jak w laptopach można zdobyć lub czy są świetlówki uniwersalne do ekranów 15,4"? Dodatkowo chciałem dopytać, że może obyć się bez wymiany świetlówki tylko poprawa lutów, ewentualnie tych kondensatorów ?
    Jak poznać budowę takich matryc, z czego się składają, itp.?

Z poważaniem
    Silos

0
  • #5 05 Sty 2009 21:25
    Jan Leśniak
    Poziom 18  

Świetlówki można kupić na Allegro- jeżeli to matryca 15,4"- to do takiej matrycy lub kupić zbitą matrycę ze świetlówkami. Ale przedtem musisz się upewnić, że to rzeczywiście świetlówka i ile szt. - w matrycy jest zazwyczaj 2 szt.- 1 para- musisz jednak sprawdzić, czy to rzeczywiście one. Musisz mieć sprawna, dodatkową jedną świetlówkę- pojedyncza lub podwójną-może być od matrycy 13" do 15"- byś mógł sprawdzić świetlówki w matrycy- i wpiąć je do inwertera po wypięciu świetlówek od matrycy.Postępuj w tej kolejności, jak opisałem Ci wcześniej. Przelutowanie kondensatorów dopiero jak stwierdzisz, że świetlówki w matrycy są sprawne- Uwaga!!!- nigdy nie włączaj laptopa, jak nie podpięte są świetlówki do inwertera, bo go uszkodzisz na amen. P.S. W matrycy mogą być świetlówki pojedyncze- 2 wtyki z matrycy do inwentera lub podwójne- 1 wtyk do inwentera.
    Jak zdejmiesz osłonę przednią panela, to zobaczysz inwerter i ilośc gniazd na inwerterze, będziesz wiedział, jakie są.
    Ewentualnie napisz jakie są lub zamieść foto

0
  • #6 06 Sty 2009 13:44
    katar83
    Poziom 25  

Panie Janie, swietlowek w tej matrycy jest 1 jak i wiekszosci matryc 15.4 WXGA. Szczerze mowiac w tylko nielicznych widzialem dwie. Wlaczenie laptopa bez swietlowki podpietej do invertera nic mu nie zrobi - bynajmniej nie powinno i nigdy mi sie nie zdarzylo. Kolor 'rozowy' raczej wyraznie mowi ze to wina swietlowki jakkolwiek jak juz matryca zgasnie to ciagle powinna byc widoczna tresc na matrycy pod swiatlem w przypadku uszkodzenia swietlowki - sprawdz dokladnie czy napewno cos widac. Jesli widac to na 99% swietlowka wtedy.
    Wymiana jest do zrobienia - jakkolwiek to naprawde skomplikowana sprawa i bardzo latwo jest uszkodzic nowa swietlowke lub nawet matryce. Swietlowki na allegro nie sa pewnie drogie, jakkolwiek zdecydowanie polecam kupno zbitej matrycy z dobra swietlowka tak by miec na czym potrenowac. Mi za pierwszym razem udalo sie zbic dwie inne swietlowki :-) Pozniej juz bylo lepiej jakkolwiek teraz robie to tylko kiedy naprawde juz nie mam innego wyjscia. Najbardziej bowiem upierdliwe jest to ze przy wymianie swietlowki rozbiera sie cala matryce na warstwy i kazdy najmniejszy nawet pylek kurzu czy innej drobinki po zlozeniu widac wyraznie na ekranie co jest bardzo denerwujace wiec wrecz sterylne otoczenie przy wymianie jak najbardziej wskazane. Pozdrawiam

0
  • #7 06 Sty 2009 20:28
    Jan Leśniak
    Poziom 18  

Zgadzam się z poprzednikiem, ze zazwyczaj jest jedna świetlówka, chociaż spotkałem też matryce z dwoma świetlówkami / jedna od góry, druga od dołu/,. Wymieniałem już dużo świetlówek i żadnej matrycy nie rozbierałem , tak jak pisze Kolega, bo to zazwyczaj grozi to rozszczelnieniem matrycy i rzeczywiście jest nie do wykonania w warunkach domowych ponowne jej sterylne złożenie. Zgadzam się również z tym, że różowe świecenie matrycy spowodowane jest w 99% uszkodzoną świetlówką, chociaż miałem jeden przypadek, że była to wina inwertera.

0
  • #8 06 Sty 2009 20:49
    silos
    Poziom 18  

Mam pytanie:

Czy obojętnie jaką świetlówkę zakupię na ekran 15,4" to będzie pasowała do matrycy tego laptopa ? Czy ważna jest tylko wielkość i nic więcej, żadnych dodatkowych parametrów?
    (Jak tylko rozbiorę ekran to wrzucę zdjęcie świetlówki z matrycą).

Z poważaniem
    Silos

0
  • #9 06 Sty 2009 21:33
    katar83
    Poziom 25  

Musi byc to tylko swietlowka z 15.4 matrycy, czasem rozni sie wtyczka ktora idzie do invertera ale ta mozesz sobie spokojnie podmiec ze starej. Co do rozbierania, zawsze przy wymianie swietlowki musialem rozbierac matryce poniewaz zawsze siedziala ona w metalowej oslonie 'nabitej na ostatnia warstwe. Ot moze mi sie takie trafialy tylko :)

0
  • #10 07 Sty 2009 08:02
    Jan Leśniak
    Poziom 18  

Można ją wysunąć- co prawda jest trudne- ale nie wymaga rozbierania całej matrycy. Świetlówka nie jest przyklejona, tylko wciśnięta na panel-

0
  • #11 10 Sty 2009 12:02
    azja
    Poziom 10  

Witam. Pozwolicie, że dołączę się do tematu-Coompaq Evo N610c. Sytuacja podobna jw. Po podłączeniu do monitora zewnętrznego wszystko OK, natomiast normalnie uruchomiony-różowa matryca, a po kilkunastu sekundach zaczyna migać coraz intensywniej, aż w końcu gaśnie. Czy ewidentnie jest to uszkodzona świetlówka, czy jeszcze coś innego może być przyczyną?

0
  • #12 11 Sty 2009 02:42
    katar83
    Poziom 25  

Na 90% swietlowka. Nikt Ci tego bez sprawdzenia nie powie na 100% ale raczej to napewno to.

0
  • #13 14 Sty 2009 07:23
    silos
    Poziom 18  

Witam

Wyjąłem matrycę z Mediona MIM2030. Jest to model Samsung LTN154X1-L02 (pełny symbol: LTN154X1S4LV1.2). Próbowałem wstępnie wyjąć świetlówkę. Podejrzewam że jest poziomo na dole włożona ponieważ od dołu do matrycy wchodzi grubszy kabel podwójny (różowy+biały). Grubsza wiązka sygnałowa idzie do góry. Chaiłem wyjąć metalowe osłony na jednym rogu jednak jak je odciągnąłem to widziałem jak mi matryca (ten element czarny który wyświetla) odszedł od białego tyłu. Zaś na drugim rogu jest biała taśma przez cały bok i boję sięją lekko nawet oderwać a potem przykleić. Czy nie przejmować się tą taśmą, odgiąć jątrochę i wyjąć metalową osłonę świetlówki ? Czy nie uszkodzę matrycy samej jako takiej jeżeli nie będę jej dotykał a będzie odkryta jej druga strona od tylnej ścianki ?

Z poważaniem
    Silos

P.S. Czy można sprawdzić czy świetlówka działa przykładając jakieś napięcie do tych dwóch kabli wychodzących bezpośrednio z matrycy?

0
  • #14 18 Sty 2009 23:39
    tmato
    Poziom 1  

Mam podobnego mediona mim2030 matryca 15,4. Czy po objawach typu niska jasnosc matrycy, jej migotanie (jasniej cimniej) mozna jednoznacznie stwierdzic ze to switlowka czy inwerter?
    Bywa ze w slonecznym pomieszczeniu ciezko zobaczyc co jest na ekranie - choc wiem ze jest podswitlony( wziety do cimnego pomieszczenia widac ze co s swieci)/ jakporuszam cala matryca to czesto sie poprawia ale nie jest to to samo co inne lcd

0
  • #15 19 Sty 2009 08:38
    Jan Leśniak
    Poziom 18  

Do Kolegi TMATO- miałem takie objawy w jakimś laptopie- nie pamiętam dokładnie w jakim- przyczyną było przebicie kondensatora WN na inwerterze- by to sprawdzić- musisz po włączeniu laptopa zobaczyć, na kondensatorze lub kondensatorach WN- w niektórych inwerterach jest jeden, w innych dwa kondensatory- znajdują się za trafem WN- czy nie przeskakuje iskra- zaobserwować to można w przyciemnionym pomieszczeniu. Jeżeli tak, wystarczy wymienić kondensator/ y/. Jeżeli nie, to trzeba postępować tak, jak opisane powyżej, we wcześniejszych postach. - a wiec podpięcie do inwertera sprawnej świetlówki- może być od stłuczonej matrycy od 12" do 15"- i.t.d. Bez podpięcia sprawnej świetlówki nie ustalisz, co jest uszkodzone- inwerter czy świetlówka w matrycy

0
  • #16 19 Lut 2009 16:01
    krzysiek_j25
    Poziom 10  

Witam.!!
    Zakupiłem zbitą matrycę dla świetlówki na alledrogo ;)
    Zauważyłem że do wtyczki idą 2 kabelki ; biały i czarny( w mojej matrycy), a z allegro tak samo ale odwrotnie bo wtyczki. Chciałem zapytać czy jest jakaś różnica z polaryzacją tych świetlówek i czy mogę normalnie wtyczkę obrócić (oczywiście jeśli wejdzie w gniazdo na inwerterze) albo kabelki po domowemu przeciąć i polutować?

0
  • #18 22 Lut 2009 15:01
    krzysiek_j25
    Poziom 10  

To w takim razie mam jeszcze jedno pytanie.
    Po podłączeniu tej kupionej świetlówki świeci ona tylko ''z jednej strony'' i to na różowo jakoś. Zauważyłem że na inwerterze pojawiają się przeskoki iskierek, syk, i zaraz potem się wyłącza inwerter. Co może być tego przyczyną? Kondensatorki czy raczej uszkodzone trafko?

0
  • #19 17 Mar 2009 16:00
    vel_marian
    Poziom 11  

jeżeli iskry przeskakują w transformatorku to masz przebicie na transformatorze i w tedy może być za niskie napięcie na świetlówce by się cała zapaliła.

0
  • #20 17 Mar 2009 16:39
    krzysiek_j25
    Poziom 10  

To prawda.

Serwis potwierdził że uszkodzony był transformatorek. Wymienili mi cały inwerter.

Przynajmniej w moim przypadku...

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam

0