Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Della - problemy z klawiszami

xbaj 30 Mar 2004 20:08 5172 11
    xbaj
    Level 20  
    Witam!

Kupiłem sobie laptopika Dell Latitude i mam z nim maly problem a dokladnie z niektorymi klawiszami (A, E, lewy ctrl). Nie wiem czy ktos cos na niego wylal wczesniej czy co ale boje sie (nie wiem jak) to rozbierac. Zeby ktorys z tych klawiszy zadzialal trzeba w niego porzadnie stuknac, a czasami nawet przy delikatnym naciskaniu potrafi 2 lub 3 razy powtorzyc ta literke. Reszta klawiszy dziala dobrze. Jak sadzicie, co go boli? Jak to rozeebraac?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    elektryk
    Level 42  
    Musisz być bardzo ostrożny, jak połamałem pierwszy klawisz odechciało mi się rozbierać dalej. Klawisze są osadzone na takich plastikowych elementach podobno zwanych żabkami. Taki element jest zbudowany z dwóch plastikowych płytek połączony na środku zawiasowo. każdy róg płytki posiada cieniutkie bolce które są zamocowane w klawiszu i w podstawie klawiatury.
    amd
    Level 16  
    Budowa klawisza jest taka jak kolega wyzej napisal. Aby zdjac klawisz trzeba go podwazyc z boku na tyle aby wypiol sie z zatrzasku.
    Samo zdjecie klawiatury mysle ze nic nie pomoze gdyz styki sa umieszczone pod gumkami ktore to z kolei sa dookola przyklejone do plyty.
    Ja w swoim mialem taki przypadek ze jakas dziwna ciecz dostala sie miedzy plyte klawiszy a ta metalowa. Wtedy to komputer nie widzial klawiatury twierdzil ze jest uszkodzona lub uparcie powtarzal jakis klawisz.
    Pomoglo dopiero dokladne mycie i czyszczenie plyty klawiszy od ich strony a takze od spodu pod ta metalowa oslona po jej odgieciu.
    tarnowski
    Level 22  
    Najpierw sprawdź czy wszystko jest ok na zewnętrznej klawiaturze. Potem jesli będzie trzeba weź igłę (groszówkę) .Podważ czymś cienkim delikatnie klawisz z boku i wsuń igłę tak żeby wyczepić dźwigienkę z zatrzasku. Montaż klawisza w następnym odcinku :) Klawisz pracuje w układzie 2 dźwigni nożycowych
    xbaj
    Level 20  
    Quote:
    Pomoglo dopiero dokladne mycie i czyszczenie plyty klawiszy od ich strony a takze od spodu pod ta metalowa oslona po jej odgieciu.

Czyli rozumiem ze moge dostac sie tam od spodu, bez wyciagania klawiszy?
    amd
    Level 16  
    Kilka klawiszy w roznych miejscach tez warto zdjac aby sprawdzic czy na plycie nie ma przypadkiem sladow cieczy. Jesli sie cos dostalo to napewno musialo pozostawic slad najpierw od strony klawiszy.
    tarnowski
    Level 22  
    Czyli rozumiem ze moge dostac się tam od spodu, bez wyciagania klawiszy?[/quote]

Możesz, jednak Dell cpi nie ma możliwości zdjęcia klawiszy bez rozebrania odudowy :cry: Sprawdziłeś na zewnętrznej klawiaturze?
    AdamOSA
    Level 15  
    Niestety problem klawiatury w dell jest notoryczny . szczególnie seria CPi Cpx . Ta seria klawiszy odpowiada jednej sekcji i nie próbował bym czyścić pojedyńczyk klawiszy . Proponuje odkręcić klawiaturę , od spodu wkręty oznaczone literką K. wyjmij taśme i przezczyść ją jaki i gniazdo . W kilku (4) tak właśnie pozbyłem sie tego uszkodzenia . Nie wiem czy material jest podatny na utlenianie czy coś innego . Acha i tak przy okazji podokręcaj wszystkie śruby , szczególnie od PCMCIA w Latitude lubia sie luzować i robią dużo zamieszania na płycie głównej :cry: .
    Jeżeli masz ochotę ściągać klwisz to podważaj z prawej strony !!
    xbaj
    Level 20  
    Ok, dzieki za rady. Rozbiore go całego i sprobuje od spodu dostac sie do klawaitury. Niebawem dam zanc jak poszlo...
    xbaj
    Level 20  
    Witam ponownie!

Klawiature rozebralem. Przeczyściłem styki od taśmy i gniazda ale nadal to samo. Postanowiłem więc sciągnąć tą blachę od spodu i zobaczyć co tam siedzi. Było troche śmieci przyczepionych do folii. A tak w ogole do czego ta folia? Ochronna, czy spełnia jakieś inne zadanie? Mam teraz przed spobą rozebraną klawiature (widok od spodu). Kolejna blaszka - widze zamocowania klawiszy, jednak żadnych styków. Czyżby były pod tą blaszką? Co jeszcze moge zrobic?
    tarnowski
    Level 22  
    A podłączałeś zewnętrzną jak Ci sugerowałem? Będziesz wiedział odrazu czy klawisze Ci padły ,czy kontroler kl. na płycie
    Używka do cpi to ok 100pln na giełdzie w Wa-wie. Jak nie masz zewnętrznej to w XP w Akcesoriach jest wirtualna klawiatura dla sprawnych inaczej :wink:
    xbaj
    Level 20  
    Kontroler OK, na zewnetrznej klawiaturze wszystko smiga.