Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skacząca temperatura a żywotność procesora

05 Sty 2009 22:19 4347 6
  • Poziom 2  
    Witam,

Chciałem zapytać o problem wpływu częstych zmian temperatury procesora na jego żywotność. Powodem jest program BOINC, którym można udostępnić moc obliczeniową komputera do np. szukania nowych leków. Jednak po ustawieniu w nim użycia procesora na 100%, temperatura stale była powyżej 60 stopni C, więc zmniejszyłem użycie do 20%, przez co co kilka sekund, procesor przez krótką chwilę pracuje z użyciem 100%. A to prowadzi do ciągłych zmian temperatury o ponad 10 stopni z kilkusekundową częstotliwością. Dlatego zastanawiam się co byłyby leprze dla procesora jeśli chodzi o jego czas życia, ciągła praca w wysokiej temperaturze czy częste zmiany temperatury o dużej amplitudzie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
  • Poziom 12  
    Według mnie to właśnie ciągła praca w wysokiej temp. wykańcza procesor, jeśli temp. dochodzi do 60 stopni tylko czasami to procesor się nie uszkodzi, ale jeśli będzie zbyt długo pracował w takiej temp. może paść. Zapomniałeś dodać jaki masz procek?
  • Poziom 12  
    jak bys chciał zmiejszyc temperature procka przy załozeniu ze pracuje 100% obciazenia. albo chłodzenie wodnne zamonotwac, albo zwiekszyc wentylator ktory bedzie wydajniejszy!
  • Poziom 2  
    Chodziło mi właśnie o to co jest dla procesora gorsze, 60 st. czy ciągłe zmiany o 10 st. Bo np. wlewając wrzątek do szklanki szkło może pęknąć przez dużą różnicę temperatur. Dlatego zastanawiam się czy częste zmiany o 10 st. nie okażą się gorsze.

Mój procesor to intel centrino duo, ale myślę że to jest ogólne pytanie o wszystkie układy elektroniczne, byłoby interesujące gdyby dotrzeć do jakichś badań albo czyichś doświadczeń w tym temacie.
  • Poziom 22  
    żywotność proca-ja nie rozumiem tego brat cioteczny ma starego celerona 400mhz od nowości i od ponad 3 lat jest tylko na pasywnym-temp max 75 80C i nic mu nie jest a chodzi dzień i noc bo zrobił na nim mały serwer i non stop coś na nim testuje... sam posiadam athlona co jest praktycznie 12h na dobę włączony podkręcony też prawie od nowości od 5lat i lata-ja nigdy nie widziałem proca co się zepsuł tylko dwa razy... raz jak się ukruszyło jądro jak pijany kumpel zakładał chłodzenie a drugi raz jak puścił przez v-mod za duże napięcie... ja porostu nie czaje co to takiego żywotność proca bo nigdy takiego nie widziałem! a widziałem sporo starych i męczonych machin!
  • Poziom 32  
    Zalezy jak ci skacze ta temperatura jesli jest to np 40-60 stopni to nic na pewno sie nie stanie i jest to lepsze niz stale 60.
    Ale masz racje iz skoki temperatury moga uszkodzic procesor. Tyle ze wahania musialyby byc wieksze np bierzesz laptopa, spacerujesz na politechnike , -20 stopni, wchodzi odpalas zi sie nagle robi +50. Takie cos istotnie moze zabic procesor i inne podzespoly z powodu takiego iz kazdy albo prawie kazdy material ktory wchodzi w sklad tych podzespolow na zmiany temperatury reaguje zmiana swoich wymiarow. Naprezenia moga doprowadzic do popania sciezek itp.
    Jednak tak jak mowie w tym konkretnym przypadku raczej nie masz sie co martwic.

PS.
    Mihas66 napisał:
    ja porostu nie czaje co to takiego żywotność proca bo nigdy takiego nie widziałem! a widziałem sporo starych i męczonych machin!

tylko nie mysl ze krytykuje ale malo widziales:) wiekszosc maszynek przezywa takie traktowanie ale spora rzesza nie:)
  • Poziom 39  
    :arrow: flux71 Napisz jaki masz dokładnie procesor np. "Intel Core Duo T2300" , wtedy można będzie znaleźć dane techniczne na stronie producenta , w których zapisana jest dopuszczalna temperatura pracy .
    Nowoczesne procesory są zabezpieczone przed przegrzaniem , więc nic nie powinno się stać .