Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w doborze wzmacniacza operacyjnego

mingan 05 Sty 2009 22:31 2283 8
  • #1 05 Sty 2009 22:31
    mingan
    Poziom 10  

Witam, nie wiem czy to na pewno odpowiednia kategoria bo chciałem prosić o pomoc w dobrze wzmacniacza operacyjnego.
    Zadaniem wzmacniacza była by praca w celu wzmacniania różnicy sygnałów z fototranzystorów LTR-4206E

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/197404/LITEON/LTR-4206E.html

nawiązując do tematu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1166305.html

chciałem by wzmacniacz wzmacniał różnice sygnału pomiędzy dwoma fototranzystorami, ponieważ różnica sygnałów będzie bardzo mała, więc potrzebuje wzmacniacza operacyjnego który będzie wzmacniał sygnał z jak najmniejszymi szumami oraz będzie stosunkowo szybki.

Znalazłem taki wzmacniacz

http://www.national.com/pf/LM/LME49710.html

Zakładam ,że różnica sygnałów będzie się wahać w zakresie od 2mA do 4mA.

Chciałem również zapytać, czy stabilność napięcia zasilającego wzmacniacz będzie bardzo ważna dla poprawności działania wzmacniacza w trybie różnicowym? czy nie jest to aż tak ważne o ile napięcie będzie znajdować się w przedziale napięcia zasilania?

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

• #2 06 Sty 2009 09:08
    94075
    Usunięty  
  • #3 06 Sty 2009 19:28
    mingan
    Poziom 10  

Dziękuje za informacje, poniżej wklejam wstępny układ do pomiaru położenia wału, typ wzmacniacza operacyjnego jest przypadkowy

Wał powiedzmy może przesuwać się z prędkością 5mm/sekundę

Czyli jeśli planuje zrobić to w taki sposób wykorzystując wzmacniacz operacyjny w zasadzie każdy wzmacniacz będzie oferował zadowalające parametry?

Te czujniki PSD to bardzo ciekawe rozwiązane ale z tego co widzę nie są dostępne w Polsce a ja muszę swój czujnik zbudować do końca miesiąca bo jest to fragment pracy dyplomowej.

• #4 06 Sty 2009 20:31
    94075
    Usunięty  
  • #5 07 Sty 2009 10:12
    mingan
    Poziom 10  

Trochę poprawiłem schemat na bardziej czytelny, nie rozumiem czemu jest do bani? z tego co można się dowiedzieć w internecie z pracy wzmacniacza operacyjnego jak wzmacniacza różnicowego wychodzi ,że w takim połączeniu napięcie na wyjściu wzmacniacza będzie równe

Uwy=R5/R6(U1-U2)

Można prosić o wskazanie co jest ewentualnie nie poprawne?
    Mi zależy jak już mówiłem na wzmocnieniu różnicy napięć jaka powstanie na tych optotranzystorach

• #6 07 Sty 2009 10:56
    94075
    Usunięty  
  • #7 21 Sty 2009 20:06
    mingan
    Poziom 10  

Mam kolejne pytanie , dysponuje wzmacniaczem operacyjnym uA741 który ma napięcie zasilania +/-22V czy zasilacz ten będzie prawidłowo współpracował z napięciem +/-15V zasilania? ewentualnie proszę o uwagi co może być nie tak z nim podczas takiej pracy? ma on wzmacniać różnicowe napięcie z wejściowego od -0.1V do +0.1 na napięcie +/-5V lub +/-10V
    Może lepiej nie ryzykować i od razu poszukać czegoś na +/-15 zasilania?

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

powyżej wkleiłem finalną wersje mojego układu, prosiłbym o uwagi oraz sugestie co trzeba zmienić a co można było by ulepszyć.

• #8 22 Sty 2009 07:37
    94075
    Usunięty  
  • #9 23 Sty 2009 20:59
    mingan
    Poziom 10  

Ponieważ to będzie wersja prototypowa czujnika i tak naprawdę trudno określić na jakich prądach i napięcia elementy optyczne powinny pracować chce mieć możliwość zmiany rezystancji tam gdzie są rezystory. Szczególnie ważne jest by w optotranzystory które będę pracowały w parach miały takie same rezystory.

Mam inny problem teraz używam narzędzia Eagle 5.3.0 to projektowania płytki drukowanej i muszę zrobić w środku płytki 15cm x 15cm otwór o promieniu 4.1cm, chciałem zapytać w jaki sposób powinno by to zdefiniowane w Eagle?

Ja zrobiłem dwie warstwy Botton i Top a w środku zrobiłem Polygon w formie tego okręgu o promieniu 4.1cm i dałem mu warstwę bkeepout, tkeepout, nawet drilling lub holes a za każdym razem po autoroutingu i tak Ścieszki rysował mi przez okrąg (czyli miejsce gdzie będzie otwór w płytcec drukowanej) Już walczę z tym tydzień proszę o pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME